Wnioski do pobrania | ePUAP - Załatw sprawę w urzędzie | Kontakt i lokalizacja wydziałów UM | Deklaracja dostępności | Tekst łatwy do czytania (ETR)

joombig banner rotation images

Menu

Rondo na Wojska Polskiego już otwarte

 Kierowcy jeżdżą po nowym rondzie na skrzyżowaniu ulic Wojska Polskiego, Armii Krajowej i al. kard. S. Wyszyńskiego. Ta największa tegoroczna inwestycja drogowa była jednocześnie jedną z najbardziej wyczekiwanych przez kierowców. W połączeniu z przebudową ulicy Kopeckiego z pewnością odciąży ona jedną z najbardziej zatłoczonych miejskich arterii.

 

Wojska Polskiego to jedna z najważniejszych ulic. To droga wylotowa w kierunku dwóch największych bełchatowskich zakładów pracy – kopalni i elektrowni, co w godzinach szczytu było jedną z głównych przyczyn zakorkowania tamtego rejonu miasta. Z tego względu miasto podjęło się przebudowy skrzyżowania, mimo że znajduje się ono na drogach wojewódzkiej i powiatowej.

 

 

- Rondo to jeden z etapów odciążenia tej części Bełchatowa. Przypomnę, że miesiąc temu oddana została ulica Kopeckiego, którą planujemy połączyć z Okrzei. Te inwestycje z pewnością znaczącą odkorkują centrum miasta – podkreśla Ireneusz Owczarek, wiceprezydent Bełchatowa .

 

 

Badania dowodzą, ze ronda nie tylko zwiększają przepustowość skrzyżowań, ale także podnoszą bezpieczeństwo jazdy. Tam gdzie ronda zastąpiły tradycyjne skrzyżowania opóźnienia w przepływie ruchu zmalały nawet o 89 procent, natomiast liczba wypadków zmniejsza się nawet o 40 procent. Wynika to z tego, że na rondzie samochody poruszają się w tym samym kierunku, nie ma więc ryzyka najgroźniejszego uderzenia czołowego. Istotny jest także fakt, że ronda wymuszają zmniejszenie prędkości, dając kierowcy więcej czasu na ewentualną reakcję w obliczu zagrożenia.

 

 

Rondo na Wojska Polskiego ma zwykłą geometrię, jedynie od strony ulicy Armii Krajowej w ulicę Wojska Polskiego zjeżdża się oddzielonym od ronda będzie prawoskrętem. Ponadto wykonane zostały pasy najazdowe dla  samochodów ciężarowych z przyczepami oraz autobusów. Prace objęły także budowę chodników i ciągów pieszo-rowerowych, a także przejść dla pieszych i przejazdów dla rowerzystów.  Całość kosztowała 5 mln 600 tys. złotych, ale 1,5 mln zł. do inwestycji dołożyło starostwo.

 

AP

 

 

 


Miasto Bełchatów

ul. Kościuszki 1, 97-400 Bełchatów; tel: +48 447335116, +48 447335115; email: um@belchatow.pl
www.belchatow.pl
Wydawca: Urząd Miasta Bełchatowa, ul. Kościuszki 1, 97-400 Bełchatów
Kontakt do redakcji: a.duda@um.belchatow.pl
Zespół redakcyjny: Aleksandra Duda - Andrzejewska, Anna Przydryga, Kryspina Rogowska | Zdjęcia: Piotr Kurzydlak, Adam Michel | Webmaster/Grafik: Tomasz Kałużyński
 

Wszystkie prawa zastrzeżone - belchatow.pl 2023

belchatow.pl | invest.belchatow.pl | decydujemy.belchatow.pl | zobacz.belchatow.pl