Wnioski do pobrania | ePUAP - Załatw sprawę w urzędzie | Kontakt i lokalizacja wydziałów UM | Deklaracja dostępności | Tekst łatwy do czytania (ETR)

joombig banner rotation images

Menu

Ok. 20 przejść będzie dostosowanych dla osób niewidomychW Bełchatowie pojawiają się kolejne ułatwienia dla osób niewidomych i niedowidzących. Przy przejściach dla pieszych montowane są specjalne płyty z wypustkami, które mają ułatwić niepełnosprawnym bezpieczne przejście przez jezdnię. Takie oznakowania znajdą się w około dwudziestu miejscach, wszystkie na trasach w projektu „Energia, natura, tradycja – na bełchatowskim szlaku”.

 

Projektowanie przyjazne osobom niepełnosprawnym kojarzone jest głównie z osobami poruszającymi się na wózkach inwalidzkich, lecz nie jest to jedyna grupa osób niepełnosprawnych, dla których należy przystosować drogi. Sporą grupą osób, którym można polepszyć warunki korzystania z przestrzeni publicznej, są też osoby niewidome bądź słabowidzące. Bełchatów systematycznie wprowadza rozwiązania, dzięki którym mogą one czuć się pewniej na chodnikach i ulicach.


Do tej pory specjalnie oznakowanych zostało około czterdziestu z przejść dla pieszych, teraz trwa modernizacja kolejnych dwudziestu.

Na przejściach montowane są specjalne płyty z wypustkamiWedług okulistów kolor żółty jest ostatnim kolorem, który człowiek dostrzega przed całkowitą utratą wzroku, stąd montowane płyty są w takim właśnie kolorze. Z kolei dla osób niewidomych wypukłe, okrągłe punkty na chodniku są sygnałem, że coś zmienia się w otoczeniu. Dodatkowym elementem likwidującym bariery architektoniczne przy przejściach, jest obniżenie krawężników maksymalnie do 1 cm nad poziom jezdni, dzięki takiemu rozwiązaniu także osoby poruszające się na wózkach inwalidzkich będą mogły bez większych problemów korzystać z przejść.

Nowe oznakowanie pojawia się w około dwudziestu miejscach w Bełchatowie, m.in. na ul. Okrzei (w okolicach Jabłoniowego Sadu), Dąbrowskiego czy Kościuszki (przy budynku Urzędu Miasta). Wszystkie one znajdują się na trasach, które Centrum Informacji Turystycznej przygotowuje w ramach projektu "Energia, natura, tradycja - na bełchatowskim szlaku". Utworzone zostaną trzy szlaki: "Bełchatów dobrej energii", "Bełchatów wczoraj i dziś" oraz "Energia jest tu".

 

Przypomnijmy, że projekt obejmuje także Jabłoniowy Sad, w którym prace dobiegają końca. Całość mają dopełnić imprezy upowszechniające jabłko w bełchatowskiej gastronomii i handlu. Koszt całego projektu to 2 mln 13 tys. zł (koszty kwalifikowane to kwota 1 mln 423 tys. złotych). Na jego realizację miasto dostało dofinansowanie z Regionalnego Projektu Operacyjnego województwa łódzkiego na lata 2014 – 2020 w wysokości 85 proc. kosztów kwalifikowanych, czyli 1 mln 244 tys. złotych.

 

AP

 

 

Bełchatów likwiduje bariery architektoniczne

 


Miasto Bełchatów

ul. Kościuszki 1, 97-400 Bełchatów; tel: +48 447335116, +48 447335115; email: um@belchatow.pl
www.belchatow.pl
Wydawca: Urząd Miasta Bełchatowa, ul. Kościuszki 1, 97-400 Bełchatów
Kontakt do redakcji: a.duda@um.belchatow.pl
Zespół redakcyjny: Aleksandra Duda - Andrzejewska, Anna Przydryga, Kryspina Rogowska | Zdjęcia: Piotr Kurzydlak, Adam Michel | Webmaster/Grafik: Tomasz Kałużyński
 

Wszystkie prawa zastrzeżone - belchatow.pl 2023

belchatow.pl | invest.belchatow.pl | decydujemy.belchatow.pl | zobacz.belchatow.pl