Wnioski do pobrania | ePUAP - Załatw sprawę w urzędzie | Kontakt i lokalizacja wydziałów UM | Deklaracja dostępności | Tekst łatwy do czytania (ETR)

joombig banner rotation images

Menu

 Poziome znaki STOP wpłyną na poziom bezpieczeństwa na naszych ulicachCztery duże piktogramy „STOP” pojawiły się w ostatnim czasie na skrzyżowaniach kilku miejskich ulic. Te poziome znaki drogowe mają przede wszystkim przyczynić się do wzrostu bezpieczeństwa na naszych drogach. Jeśli się sprawdzą, ich liczba na pewno wzrośnie.

 


Miejsca z nowym oznakowaniem nie są przypadkowe. Jak wynika z obserwacji zarządcy miejskich dróg oraz głosów samych mieszkańców, to właśnie na skrzyżowaniach ulic: Szkolnej z Ogrodową, Okrzei i Staszica oraz Bawełnianej z Pabianicką najczęściej dochodzi do niebezpiecznych sytuacji. Stąd decyzja o naklejeniu w tych rejonach dodatkowych znaków poziomych. W sumie mamy teraz cztery znaki w trzech lokalizacjach.

 

- Piktogram jest odzwierciedleniem znaku pionowego. Ma on przypominać kierowcom o obowiązującym oznakowaniu. Najczęściej pojawia się w miejscach szczególnie niebezpiecznych lub takich, w których oznakowanie pionowe jest słabo widoczne albo niewystarczające – mówi Marcin Michalak, zastępca dyrektora Wydziału Inżynierii i Ochrony Środowiska.

 

Właściwe oznakowanie drogi ma bezpośredni wpływ na bezpieczeństwo zarówno kierowców, jak i pieszych. Im wcześniej prowadzący pojazd zauważy znak ostrzegawczy, tym większe ma szanse na odpowiednią reakcję. Właśnie wyostrzeniu uwagi kierowców służyć ma nowe, dodatkowe oznakowanie.

 

Cena za jeden taki piktogram, w zależności od jego wielkości, waha się między 400 a 600 złotych, a rozmiar dostosowany jest do kategorii drogi, na której się znajduje.

 

Dodajmy, że dodatkowe znaki poziome zastosowano niejako na próbę. Zarządca dróg przez najbliższe tygodnie będzie obserwował m.in. reakcje kierowców. Jednocześnie sprawdzana będzie wytrzymałość znaków oraz ich podatność na zniszczenia. - Jeżeli piktogramy się u nas sprawdzą, w przyszłym roku chcielibyśmy zastosować je na większą skalę. Zależy nam na tym, by pojawiły się m.in. przy wjazdach na osiedla, w strefach zamieszkania i ograniczenia prędkości – dodaje Marcin Michalak.

 

KZB

 


Miasto Bełchatów

ul. Kościuszki 1, 97-400 Bełchatów; tel: +48 447335116, +48 447335115; email: um@belchatow.pl
www.belchatow.pl
Wydawca: Urząd Miasta Bełchatowa, ul. Kościuszki 1, 97-400 Bełchatów
Kontakt do redakcji: a.duda@um.belchatow.pl
Zespół redakcyjny: Aleksandra Duda - Andrzejewska, Anna Przydryga, Kryspina Rogowska | Zdjęcia: Piotr Kurzydlak, Adam Michel | Webmaster/Grafik: Tomasz Kałużyński
 

Wszystkie prawa zastrzeżone - belchatow.pl 2023

belchatow.pl | invest.belchatow.pl | decydujemy.belchatow.pl | zobacz.belchatow.pl