Wnioski do pobrania | ePUAP - Załatw sprawę w urzędzie | Kontakt i lokalizacja wydziałów UM | Deklaracja dostępności | Tekst łatwy do czytania (ETR)

joombig banner rotation images

Menu

Pierwsze, demonstracyjne przejście dla pieszych jest już doświetloneOkoło dwudziestu przejść dla pieszych w Bełchatowie zostanie doświetlonych. To jeden ze zwycięskich projektów V edycji Budżetu Obywatelskiego. Na jego realizację miasto przeznacza 200 tys. złotych. Pierwsze, demonstracyjne przejście zostało już doświetlone.


Prawie 15 tys. złotych kosztowało doświetlenie przejścia dla pieszych na ul. Wojska Polskiego w okolicach targowiska miejskiego. Ma ono pokazać mieszkańcom, jak profesjonalnie wygląda doświetlone przejście dla pieszych. Dotychczas doświetlanie odbywało się z góry i oświetlało tylko samo przejście, a nie pieszego, który nadal mógł być słabo widoczny dla nadjeżdżających pojazdów. Nowość, którą miasto zastosuje polega na zastosowaniu opraw oświetleniowych z tzw. asymetrycznym rozproszeniem strumienia światła. Dzięki temu pieszy będzie oświetlony także z boku. Dodatkowo poza oświetleniem samego przejścia, jaśniej będzie także w tzw. strefie oczekiwania.


W ramach Budżetu Obywatelskiego miasto doświetli ok. 20 przejść dla pieszychMiasto wspólnie z policją wytypowało 20 lokalizacji, w których będzie chciało doświetlić przejścia. Jak przekonuje kom. Marcin Kucner, naczelnik Wydziału Ruchu  Drogowego KPP w Bełchatowie, inwestycja zdecydowanie poprawi bezpieczeństwo pieszych.

- Wszystkie wytypowane przez nas przejścia są w obszarze zabudowanym, więc pieszy nie ma obowiązku noszenia elementów odblaskowych, co sprawia, że na słabo oświetlonym przejściu jest widoczny przez nadjeżdżających kierowców dopiero z odległości około 30 – 40 metrów. Przy obowiązującym w mieście ograniczeniu prędkości 50 km / h kierujący może nie zdążyć wyhamować, w rezultacie czego może dość do potrącenia.  Doświetlenie przejść jest więc bardzo ważne i znacząco wpłynie na poprawę bezpieczeństwa mieszkańców – dodaje kom. Kucner.

W lutym rozpocznie się procedura wyłonienia projektanta i wykonawcy prac, które powinny ruszyć na początku drugiego półrocza. Zgodnie z regulaminem Budżetu Obywatelskiego, w ramach którego realizowana będzie inwestycja, doświetlane będą przejścia znajdujące się w ciągu dróg, którymi zarządza miasto.

Doświetlacze będą kosztować 200 tys. złotych
Proponowane lokalizacje doświetlaczy przejścia dla pieszych:


1. ul. Mielczarskiego – most,
2. ul. Mielczarskiego / ul. Łąkowa / ul. Mickiewicza,
3. ul. Pabianicka / ul. Kościuszki,
4. ul. rotm. W. Pileckiego – most,
5. ul. Paderewskiego / al. Wyszyńskiego,
6. Rynek Grocholski,
7. al. Wyszyńskiego – sklep Barbórka,
8. al. Wyszyńskiego / ul. Paderewskiego,
9. al. Wyszyńskiego / parking strzeżony,
10. al. Wyszyńskiego / przychodnia,
11. ul. Staszica – zjazd z ronda,
12. ul. Okrzei / ul. Staszica (projekt gotowy),
13. ul. Staszica / ul. Jasna lub doświetlenie całej tarczy skrzyżowania,
14. ul. 1 Maja / ul. Dąbrowskiego,
15. ul. Staszica / ul. Węglowa (1 przejście),
16. ul. Staszica / ul. Węglowa (2 przejście),
17. ul. Staszica / ul. św. F. Kowalskiej,
18. ul. Okrzei / ul. 1 Maja,
19. ul. Czyżewskiego / ul. Północna,
20. ul. Czyżewskiego / pl. Wolności.

 Na realizację doświetlenia około dwudziestu przejść dla pieszych miasto przeznaczy 200 tys. złotych.

 

AP

 


Miasto Bełchatów

ul. Kościuszki 1, 97-400 Bełchatów; tel: +48 447335116, +48 447335115; email: um@belchatow.pl
www.belchatow.pl
Wydawca: Urząd Miasta Bełchatowa, ul. Kościuszki 1, 97-400 Bełchatów
Kontakt do redakcji: a.duda@um.belchatow.pl
Zespół redakcyjny: Aleksandra Duda - Andrzejewska, Anna Przydryga, Kryspina Rogowska | Zdjęcia: Piotr Kurzydlak, Adam Michel | Webmaster/Grafik: Tomasz Kałużyński
 

Wszystkie prawa zastrzeżone - belchatow.pl 2023

belchatow.pl | invest.belchatow.pl | decydujemy.belchatow.pl | zobacz.belchatow.pl