Uchwała Nr XL/304/21 Rady Miejskiej w Bełchatowie z dnia 1 grudnia 20201r. w sprawie zwolnienia w części z opłaty za gospodarowanie odpadami komunalnymi właścicieli nieruchomości zabudowanych budynkami mieszkalnymi jednorodzinnymi kompostujących bioodpady stanowiące odpady komunalne wprowadza możliwość skorzystania ze zwolnienia w części z opłaty za gospodarowanie odpadami komunalnymi przez właścicieli nieruchomości jednorodzinnych, którzy kompostują bioodpady stanowiące odpady komunalne w kompostowniku przydomowym.
Wysokość częściowego zwolnienia od opłaty wynosi 7,25 zł od miesięcznej wysokości opłaty za gospodarowanie odpadami wyliczonej dla danej nieruchomości.
Aby skorzystać z ulgi za kompostowanie należy:
- posiadać na swojej nieruchomości przydomowy kompostownik i kompostować w nim bioodpady;
- złożyć deklarację o wysokości opłaty za gospodarowanie odpadami komunalnymi zgodnie z obowiązującym wzorem, w której należy zaznaczyć kompostowanie w przydomowym kompostowniku.
Informujemy, że zgodnie z zapisami ustawy z dnia 13 września 1996 r. o utrzymaniu czystości i porządku w gminach (Dz.U. z 2022 r. poz. 1297 z późn. zm.).
- posiadanie kompostownika i kompostowanie bioodpadów podlega kontroli;
- utrata prawa do zwolnienia z ulgi następuje od pierwszego miesiąca, w którym stwierdzono wystąpienie co najmniej jednej z n/w przesłanek:
- brak kompostownika przydomowego, lub
- nie kompostowanie bioodpadów stanowiących odpady komunalne w kompostowniku przydomowym, lub
- uniemożliwienie dokonanie oględzin, w celu weryfikacji zgodności podanych informacji ze stanem faktycznym, przez osobę upoważnioną przez Prezydenta Miasta Bełchatowa
- ponowne skorzystanie ze zwolnienia, może nastąpić nie wcześniej niż po upływie 6 miesięcy od dnia, w którym decyzja o utracie prawa do tego zwolnienia stała się ostateczna i wymaga złożenia nowej deklaracji o wysokości opłaty za gospodarowanie odpadami komunalnymi.
Zasady kompostowania bioodpadów
Odpady można kompostować w zakupionych w sklepie specjalnych pojemnikach do kompostowania lub też w kompostownikach wykonanych z desek, siatki drucianej, perforowanych beczek itp. Przystępując do utworzenia kompostownika przydomowego, należy mieć na uwadze wymagania techniczne, które określa Rozporządzenie Ministra Infrastruktury z dnia 12 kwietnia 2002r. (Dz.U.z 2019r. poz. 1065 ze zm.) m.in. takie jak:
- kompostownik mały do 10m², powinien znajdować się w odległości nie mniejszej niż 7,5m od granicy działki sąsiedniej i 15 m od domu;
- kompostownik większy o pojemności powyżej 10m² do 50m², powinien znajdować się 30m od domu i 7,5m od granicy działki sąsiedniej.
Do kompostownika wrzucamy większość odpadów kuchennych i ogrodowych, takich jak: resztki owoców i warzyw, resztki roślinne, rozgniecione skorupki z jaj, fusy z kawy i herbaty, gałązki żywopłotów, ziemię z doniczek i skrzynek, przekwitnięte kwiaty, liście, skoszoną trawę, nadziemne części chwastów a także słomę i siano. Nie wrzucamy do kompostownika mięsnych odpadów kuchennych i kości, zainfekowanych roślin ogrodowych, gruzu itp.