Wnioski do pobrania | ePUAP - Załatw sprawę w urzędzie | Kontakt i lokalizacja wydziałów UM | Deklaracja dostępności

joombig banner rotation images

Menu

Od stycznia 2020 rok za wywóz odpadów bełchatowianie płacą miesięcznie 19 zł od osoby Rada Miejska przyjęła nowe stawki za odbiór śmieci. Wymusiła to znowelizowana ustawa, która m.in. narzuca obowiązek segregacji i większe koszty związane z odbiorem odpadów. 


W Bełchatowie, podobnie jak w wielu innych miastach, w 2020 roku zmienią się opłaty za odbiór śmieci. Od 1 stycznia bełchatowianie będą płacić miesięcznie 19 zł od osoby. To więcej niż do tej pory, a powodów podwyżki jest kilka. Miasto Bełchatów dopłacało do systemu, dzięki temu mieszkańcy płacili mniej. Jednak znowelizowana „Ustawa o utrzymaniu czystości i porządku w gminach” zabrania samorządom dokładać z miejskich pieniędzy do wywozu odpadów.

 

– Koszty, jakie miasto będzie ponosić z tytułu odbioru śmieci, muszą się bilansować z opłatami wnoszonymi przez firmy, instytucje i mieszkańców. Dlatego samorządy zmuszone są podnieść opłaty – mówi Dariusz Matyśkiewicz, wiceprezydent Bełchatowa. Ponadto sporo wzrosły koszty samego gospodarowania odpadami. Przełożyło się to na podwyżkę stawek, które za wywóz odpadów proponują zajmujące się tym firmy. Magistrat przetarg ogłaszał trzykrotnie. W pierwszym najwyższa proponowana oferta opiewała na 44 mln zł, najniższa na 38,5 mln zł. W ostatnim przetargu stawka spadła do 12,8 mln zł. Udało się więc zaoszczędzić ponad 1,8 mln zł. – Gdybyśmy przyjęli pierwszą ofertę, mieszkańcy musieliby płacić miesięcznie 22 zł od osoby. Ostatecznie udało się tę stawkę obniżyć o 3 zł, czyli zejść do 19 zł – mówi wiceprezydent Dariusz Matyśkiewicz.

 

Nowelizacja ustawy jest odpowiedzią na unijne dyrektywy dotyczące choćby ochrony środowiska. Stąd też m.in. jednoznacznie wprowadza ona obowiązek selektywnej zbiórki wszystkich odpadów. Co to oznacza w praktyce? Każdy mieszkaniec ma swoje śmieci segregować. Jeśli właściciel nieruchomości (i zamieszkałej, i niezamieszkałej) nie będzie tego robił albo będzie to robić niewłaściwie, może mu zostać naliczona tzw. opłata podwyższona, która może być nawet 4-krotnie wyższa niż ta za odpady segregowane. Czy odpady faktycznie są odpowiednio segregowane, będzie sprawdzać firma zajmująca się ich odbieraniem.

 

ADA

Aktualności

 


Miasto Bełchatów

ul. Kościuszki 1, 97-400 Bełchatów; tel: +48 447335116, +48 447335115; email: um@belchatow.pl
www.belchatow.pl
Wydawca: Urząd Miasta Bełchatowa, ul. Kościuszki 1, 97-400 Bełchatów
Kontakt do redakcji: a.duda@um.belchatow.pl
Zespół redakcyjny: Aleksandra Duda - Andrzejewska, Anna Przydryga, Kryspina Rogowska, Piotr Kurzydlak, Tomasz Kałużyński
 

Wszystkie prawa zastrzeżone - belchatow.pl 2020