Wnioski do pobrania | ePUAP - Załatw sprawę w urzędzie | Kontakt i lokalizacja wydziałów UM | Deklaracja dostępności | Tekst łatwy do czytania (ETR)

joombig banner rotation images

Menu

Jak susze, gwałtowne opady czy wichury wpływają na miasto i życie jego mieszkańców? Bełchatów już wkrótce będzie znał odpowiedzi na te pytania.

 

Bełchatów jest jednym z pięciu miast w Polsce, dla których opracowane zostaną miejskie strategie adaptacji do zmian klimatu. Upały, gwałtowne opady, susze, wichury pojawiają się coraz częściej i mają realny wpływ na życie mieszkańców. Strategia ma dać odpowiedź, na ile organizm miasta jest na nie odporny i w jaki sposób może się do nich przystosować. To część projektu Climcities, do którego miasto przystąpiło, podpisując 22 marca porozumienie z Instytutem Ochrony Środowiska - Państwowym Instytutem Badawczym. Partnerem przedsięwzięcia jest norweska firma Vista Analyse, która ma międzynarodowe doświadczenie w zakresie opracowywania miejskich strategii adaptacyjnych.

 

 

- Coraz częściej spotykają nas anomalie pogodowe. Przyszedł czas, aby planując wszelkie działania w mieście, brać je pod uwagę – mówi Mariola Czechowska, prezydent Bełchatowa. - Dokument, który powstanie, będzie dla nas ważnym źródłem wiedzy o lokalnych zmianach klimatycznych. Będzie także wykorzystywany przy aplikowaniu o środki zewnętrzne. To, że udało nam się do tego programu dostać, to wielka zasługa naszej dobrej współpracy z Narodowym Funduszem Ochrony Środowiska w Warszawie – dodaje prezydent.

 

Oprócz Bełchatowa w projekcie biorą udział: Tomaszów Mazowiecki, Siedlce, Ostrołęka i Nowy Sącz (miasta do 100 tys. mieszkańców). Eksperci Instytutu Ochrony Środowiska - Państwowego Instytutu Badawczego i ośrodków naukowych z nim współpracujących przeprowadzą m.in. analizy dla oceny wrażliwości miast na zmiany klimatu i wskażą, jak można się do nich zaadoptować.

 

Temat adaptacji do zmian klimatycznych jest w Polsce stosunkowo nowy, ale te zmiany będą się nasilać. Jak mówi Magdalena Dynakowska z Instytutu Ochrony Środowiska - Państwowego Instytutu Badawczego, chodzi o to, aby miasta tak planowały swój rozwój, by mogły zapobiegać skutkom niekorzystnych zjawisk pogodowych albo je łagodzić. To przykładowo zaplanowanie błękitno-zielonej infrastruktury, czyli zieleni miejskiej, która pomagałaby w trakcie upałów, ale też byłaby czynnikiem zatrzymującym wodę podczas gwałtownych ulew. To też kwestia zabudowy, która nie powinna rozrastać się w niekontrolowany sposób, odpowiedniego planowania procesu rewitalizacji, czy właściwej  ochrony przeciwpowodziowej.

 

Projekt zakłada także szkoleń dla pracowników administracji samorządowej. Jak podkreśla prezydent Mariola Czechowska, ważnym jego elementem jest aspekt dydaktyczny i informacyjny, czyli udział mieszkańców. W planach są konsultacje społeczne, seminaria i konferencje.

 

Projekt Climcities jest finansowany w ramach Funduszu Współpracy Dwustronnej Norweskiego Mechanizmu Finansowego EOG. Potrwa do końca września 2017 roku.

 


Miasto Bełchatów

ul. Kościuszki 1, 97-400 Bełchatów; tel: +48 447335116, +48 447335115; email: um@belchatow.pl
www.belchatow.pl
Wydawca: Urząd Miasta Bełchatowa, ul. Kościuszki 1, 97-400 Bełchatów
Kontakt do redakcji: a.duda@um.belchatow.pl
Zespół redakcyjny: Aleksandra Duda - Andrzejewska, Anna Przydryga, Kryspina Rogowska | Zdjęcia: Piotr Kurzydlak, Adam Michel | Webmaster/Grafik: Tomasz Kałużyński
 

Wszystkie prawa zastrzeżone - belchatow.pl 2023

belchatow.pl | invest.belchatow.pl | decydujemy.belchatow.pl | zobacz.belchatow.pl