Wnioski do pobrania | ePUAP - Załatw sprawę w urzędzie | Kontakt i lokalizacja wydziałów UM | Deklaracja dostępności | Tekst łatwy do czytania (ETR)

joombig banner rotation images

Menu

Bełchatów weźmie udział w debacie "Wczujmy się w klimat - adaptacja w mieście"Bełchatów jest jednym z pięciu polskich miast, dla których została opracowana strategia adaptacji do zmian klimatu. Teraz podobne strategie będą opracowywane dla miast powyżej 100 tys. mieszkańców. Przedstawiciele magistratu podzielą się swoimi doświadczeniami w walce ze zmianami klimatycznymi z uczestnikami debaty eksperckiej „Wczujmy się w klimat – adaptacja w mieście”. Spotkanie odbędzie się 21 lutego w Łodzi.


Zmiany klimatyczne są nie tylko problemem globalnym, coraz bardziej stają się także istotnym problemem lokalnym. Dlatego też Ministerstwo Środowiska chce opracować plany adaptacji do zmian klimaty dla kolejnych 44 miast, tym razem takich, których liczba mieszkańców przekracza 100 tysięcy. Gotowe plany będą także zawierać propozycję działań, które pozwolą zminimalizować skutki zidentyfikowanych zagrożeń.

Miejskie Plany Adaptacji (MPA) powstaną do końca 2018 r. Ich wdrożenie poprawi bezpieczeństwo i jakość życia mieszkańców.
Strategia dla Bełchatowa została opracowana i przekazana władzom miasta w listopadzie 2017 roku. Przypomnijmy, że podobne programy przygotowane zostały także dla Tomaszowa Mazowieckiego, Siedlec, Ostrołęki i Nowego Sącza (wszystkie miasta liczą poniżej 100 tys. mieszkańców).


CZYTAJ: Strategia klimatyczna jest już gotowa


W związku z aktywnością bełchatowskiego samorządu w ramach realizacji programów proekologicznych i klimatycznych, przedstawiciele magistratu zostali zaproszeni do udziału w debacie eksperckiej „Wczujmy się w klimat – adaptacja w mieście”. W spotkaniu wezmą także udział wybitni specjaliści z dziedziny ochrony środowiska, pełnomocnik rządu ds. polityki klimatycznej a także przedstawiciele Instytutu Ochrony Środowiska – Państwowego Instytutu Badawczego, który jest wykonawcą całego projektu. Debata organizowana jest w ramach projektu „Opracowanie planów adaptacji do zmian klimatu w miastach powyżej 100 tys. mieszkańców".


W dyskusji poruszane będą cztery zagadnienia, czyli działania przystosowawcze do zmian klimatu podejmowane przez samorządy i środowiska lokalne, zagospodarowanie i wykorzystanie wód opadowych, problemy występujące na terenach o intensywnej zabudowie oraz kapitał miejskich terenów zielonych. Na spotkaniu przedstawione zostaną także dotychczasowe efekty prac nad opracowaniem miejskich planów adaptacji (MPA).


Debata połączona z konferencją odbędzie się w środę, 21 lutego, w łódzkim hotelu DoubleTree Hilton przy ul. Łąkowej. Początek spotkania przewidziano na godz. 9.30.

 

AP

 


Miasto Bełchatów

ul. Kościuszki 1, 97-400 Bełchatów; tel: +48 447335116, +48 447335115; email: um@belchatow.pl
www.belchatow.pl
Wydawca: Urząd Miasta Bełchatowa, ul. Kościuszki 1, 97-400 Bełchatów
Kontakt do redakcji: a.duda@um.belchatow.pl
Zespół redakcyjny: Aleksandra Duda - Andrzejewska, Anna Przydryga, Kryspina Rogowska | Zdjęcia: Piotr Kurzydlak, Adam Michel | Webmaster/Grafik: Tomasz Kałużyński
 

Wszystkie prawa zastrzeżone - belchatow.pl 2023

belchatow.pl | invest.belchatow.pl | decydujemy.belchatow.pl | zobacz.belchatow.pl