Wnioski do pobrania | ePUAP - Załatw sprawę w urzędzie | Kontakt i lokalizacja wydziałów UM | Deklaracja dostępności | Tekst łatwy do czytania (ETR)

joombig banner rotation images

Menu

Takie strategie mają Paryż, Londyn czy Kopenhaga, ale też miasta w Polsce, teraz dołączy do nich Bełchatów. Rozpoczynają się prace nad miejską strategią adaptacji do zmian klimatu.

 

Paryż działa pod hasłem przywrócenia miastu wiejskich warunków życia. Londyn w ramach adaptacji postawił na modernizację starych budynków, zazielenianie miasta i proekologiczną komunikację, czyli rowery i elektryczne autobusy. To przykłady, jak w praktyce przystosowanie miasta do zmian klimatycznych może wyglądać. Do końca września taką wiedzę mieć też będzie Bełchatów.

 

W magistracie odbyło się pierwsze z czterech seminariów związanych z realizacją projektu Climcities, do którego miasto przystąpiło podpisując porozumienie z Instytutem Ochrony Środowiska - Państwowym Instytutem Badawczym. Prezydent Mariola Czechowska, podkreśla, że Bełchatów jest wśród pięciu miast w Polsce wybranych do realizacji projektu i jest to wielkie wyróżnienie. Strategie mieć będą także: Tomaszów Mazowiecki, Siedlce, Ostrołęka i Nowy Sącz (miasta do 100 tys. mieszkańców).

 

Specjaliści z IOŚ przygotują dokument mówiący, na ile Bełchatów jest odporny na nagłe zjawiska pogodowe, jak np. susze, gwałtowne ulewy czy powodzie i wskazujący jednocześnie, jak może zapobiegać ich negatywnym skutkom. Strategia będzie także wykorzystywana przy aplikowaniu o środki zewnętrzne, bo coraz więcej programów, np. norweskie, taki aspekt biorą pod uwagę.

 

Agnieszka Kuśmierz z IOŚ, koordynator strategii dla Bełchatowa, podkreśla, że zaangażowanie mieszkańców, stowarzyszeń, czy wspólnot mieszkaniowych, firm i instytucji jest bardzo ważne. Strategia ma służyć polepszeniu warunków życia mieszkańców, zwiększeniu bezpieczeństwa i podniesieniu świadomości zmian klimatu. To m.in. kwestia właściwego zaprojektowania terenów zielonych, w miastach powstają np. tzw. kieszonkowe ogrody czy kwietne łąki, ale to także bezpłatna komunikacja, czy właściwe gospodarowanie wodami opadowymi. W Warszawie i Wrocławiu są np. stawy do gromadzenia wód opadowych, tworząc miejsca wypoczynku na osiedlach.

 

Kolejne seminarium ma się odbyć w czerwcu – tym razem będą na nie zaproszeni mieszkańcy, organizacje, firmy. Projekt Climcities jest finansowany w ramach Funduszu Współpracy Dwustronnej Norweskiego Mechanizmu Finansowego EOG. Potrwa do końca września 2017 roku.

 

 


Miasto Bełchatów

ul. Kościuszki 1, 97-400 Bełchatów; tel: +48 447335116, +48 447335115; email: um@belchatow.pl
www.belchatow.pl
Wydawca: Urząd Miasta Bełchatowa, ul. Kościuszki 1, 97-400 Bełchatów
Kontakt do redakcji: a.duda@um.belchatow.pl
Zespół redakcyjny: Aleksandra Duda - Andrzejewska, Anna Przydryga, Kryspina Rogowska | Zdjęcia: Piotr Kurzydlak, Adam Michel | Webmaster/Grafik: Tomasz Kałużyński
 

Wszystkie prawa zastrzeżone - belchatow.pl 2023

belchatow.pl | invest.belchatow.pl | decydujemy.belchatow.pl | zobacz.belchatow.pl