Wnioski do pobrania | ePUAP - Załatw sprawę w urzędzie | Kontakt i lokalizacja wydziałów UM | Deklaracja dostępności | Tekst łatwy do czytania (ETR)

joombig banner rotation images

Menu

Herb miasta Považská BystricaSłowackie miasto Považská Bystrica położone jest nad rzeką Wag, 175 km na północny wschód od Bratysławy. Liczy ponad 42 tys. mieszkańców i zewsząd otoczone jest łańcuchami górskimi Strážovské Vrchy i Javorniky. Ze słowackim miastem Bełchatów współpracuje od 2009 roku.

 

Historia Považskiej Bystricy jest ściśle związana z zamkiem znajdującym się na wzgórzu, zlokalizowanym w bezpośredniej bliskości miasta. Na przestrzeni wieków zamek był niszczony przez pożary, trzęsienia ziemi i wojny. Do chwili obecnej zachowały się mury obronne i szczątki wież, które zostały przyjęte jako herb miasta. Považská Bystrica jest siedzibą wielu instytucji rządowych, organizacji pozarządowych oraz banków. Zróżnicowane ukształtowanie terenu i sprzyjający klimat zachęcają do uprawiania sportów, jazdy na rowerze, wspinaczki i pieszych wędrówek górskich po Narodowym Rezerwacie Przyrody Doliny Manin – wspaniałym pomniku przyrody.

 

Poza licznymi urokami krajobrazu naturalnego w mieście znajduje się wiele ciekawych zabytków, takich jak m.in. Kościół Nawiedzenia Najświętszej Marii Panny, Kaplica Świętej Heleny, ogromny pomnik upamiętniający ofiary II Wojny Światowej czy też zlokalizowany w pobliżu miasta Dworek w Jasenicy z ciekawą wystawą etnograficzną.

 

Bełchatów i Považská Bystrica współpracują przy realizacji projektów międzynarodowych dofinansowanych z funduszy zewnętrznych, jak również wymieniają się informacjami i spostrzeżeniami m.in. z dziedziny kultury, sportu i zdrowia.

 

Oficjalna strona miasta Považská Bystrica

 


Miasto Bełchatów

ul. Kościuszki 1, 97-400 Bełchatów; tel: +48 447335116, +48 447335115; email: um@belchatow.pl
www.belchatow.pl
Wydawca: Urząd Miasta Bełchatowa, ul. Kościuszki 1, 97-400 Bełchatów
Kontakt do redakcji: a.duda@um.belchatow.pl
Zespół redakcyjny: Aleksandra Duda - Andrzejewska, Anna Przydryga, Kryspina Rogowska | Zdjęcia: Piotr Kurzydlak, Adam Michel | Webmaster/Grafik: Tomasz Kałużyński
 

Wszystkie prawa zastrzeżone - belchatow.pl 2023

belchatow.pl | invest.belchatow.pl | decydujemy.belchatow.pl | zobacz.belchatow.pl