Wnioski do pobrania | ePUAP - Załatw sprawę w urzędzie | Kontakt i lokalizacja wydziałów UM | Deklaracja dostępności

joombig banner rotation images

Menu

Słowackie miasto Považská Bystrica położone jest nad rzeką Wag, 175 km na północny wschód od Bratysławy. Liczy ponad 42 tys. mieszkańców i zewsząd otoczone jest łańcuchami górskimi Strážovské Vrchy i Javorniky. Ze słowackim miastem Bełchatów współpracuje od 2009 roku.

 

Historia Považskiej Bystricy jest ściśle związana z zamkiem znajdującym się na wzgórzu, zlokalizowanym w bezpośredniej bliskości miasta. Na przestrzeni wieków zamek był niszczony przez pożary, trzęsienia ziemi i wojny. Do chwili obecnej zachowały się mury obronne i szczątki wież, które zostały przyjęte jako herb miasta. Považská Bystrica jest siedzibą wielu instytucji rządowych, organizacji pozarządowych oraz banków. Zróżnicowane ukształtowanie terenu i sprzyjający klimat zachęcają do uprawiania sportów, jazdy na rowerze, wspinaczki i pieszych wędrówek górskich po Narodowym Rezerwacie Przyrody Doliny Manin – wspaniałym pomniku przyrody.

 

Poza licznymi urokami krajobrazu naturalnego w mieście znajduje się wiele ciekawych zabytków, takich jak m.in. Kościół Nawiedzenia Najświętszej Marii Panny, Kaplica Świętej Heleny, ogromny pomnik pomnik upamiętniający ofiary II Wojny Światowej czy też zlokalizowany w pobliżu miasta Dworek w Jasenicy z ciekawą wystawą etnograficzną.

 

Bełchatów i Považská Bystrica współpracują przy realizacji projektów międzynarodowych dofinansowanych z funduszy zewnętrznych, jak również wymieniają się informacjami i spostrzeżeniami m.in. z dziedziny kultury, sportu i zdrowia.

 

Oficjalna strona miasta Považská Bystrica

 


Miasto Bełchatów

ul. Kościuszki 1, 97-400 Bełchatów; tel: +48 447335116, +48 447335115; email: um@belchatow.pl
www.belchatow.pl
Wydawca: Urząd Miasta Bełchatowa, ul. Kościuszki 1, 97-400 Bełchatów
Kontakt do redakcji: a.duda@um.belchatow.pl
Zespół redakcyjny: Aleksandra Duda - Andrzejewska, Anna Przydryga, Kryspina Rogowska, Piotr Kurzydlak, Tomasz Kałużyński
 

Wszystkie prawa zastrzeżone - belchatow.pl 2021

belchatow.pl | invest.belchatow.pl | decydujemy.belchatow.pl | zobacz.belchatow.pl