Wnioski do pobrania | ePUAP - Załatw sprawę w urzędzie | Kontakt i lokalizacja wydziałów UM | Deklaracja dostępności | Tekst łatwy do czytania (ETR)

joombig banner rotation images

Menu

marian sobutkowskiTo dzięki Marianowi Sobutkowskiemu – jego ogromnej pasji, sportowemu zacięciu i chęci działania bełchatowski sport, zwłaszcza kolarstwo, ale i szachy oraz tenis stołowy, zawdzięcza bardzo wiele. Na rok 2010 przypadł jubileusz półwiecza jego pracy na rzecz sportu w Bełchatowie, co stało się pretekstem do przyznania mu najwyższej formy uznania za działalność na rzecz miasta – wyróżnienia tytułem Honorowego Obywatela Miasta Bełchatowa

 

Marian Alojzy Sobutkowski urodził się 14 lutego 1937 roku w Bełchatowie. Już od dziecka zafascynowany był rowerem, ale swój pierwszy jednoślad kupił, gdy miał 21 lat. W 1958 roku zaczął startować w wyścigach, jednakże nie trwało to długo. Poświęcił się pracy z młodzieżą, zajmując się organizacją i szkoleniem wychowanków – był trenerem, wychowawcą, zaopatrzeniowcem, mechanikiem i organizatorem – chodzącą alfą i omegą. W 1962 roku z jego inicjatywy oficjalnie powstał kolarski klub LZS, choć pasjonaci jeździli na rowerach już od dwóch lat.


W latach 60. i 70. LKS Bełchatów pod przewodnictwem Mariana Sobutkowskiego był czołowym klubem w kraju. O naszym mieście mówiło się wówczas głośno również za granicą – bełchatowscy zawodnicy uczestniczyli m.in. w Wyścigu Pokoju i Mistrzostwach Świata. Marian Sobutkowski stał również za „Memoriałem Henryka Łasaka”, czyli najstarszym w mieście wyścigiem kolarskim, a także za ogólnopolskim wyścigiem o Wielką Nagrodę Bełchatowa.Dobre imię Bełchatowa i klubu na prestiżowych imprezach rozsławiali wówczas Bogdan Stasiak i Józef Kaczmarek.

Marian Sobutkowski to także inicjator i współtwórca sekcji tenisa stołowego i szachów w klubie LKS oraz współorganizator i kierownik Ośrodka Przygotowań Olimpijskich dla kolarzy, który w latach 1980-1987 działał w Bełchatowie.


Marian Sobutkowski odszedł 16 listopada 2017 roku.


Za całokształt swojej pracy otrzymał wiele odznaczeń państwowych – m.in. Krzyż Oficerski i Kawalerski Orderu Odrodzenia Polski, Srebrny Krzyż Zasługi, Złota Odznaka „Zasłużony Działacz Kultury Fizycznej”, Odznaczenie Stopnia Złotego za Zasługi dla Kolarstwa Polskiego, Złota Odznaka za Zasługi dla Polskiego Związku Tenisa Stołowego, Złota Honorowa Odznaka Polskiego Związku Szachowego, Honorowa Odznaka Województwa Łódzkiego.

Tytuł Honorowego Obywatela Miasta Bełchatowa Rada Miejska przyznała Marianowi Alojzemu Sobutkowskiemu w dniu 17 czerwca 2010r.

 


Miasto Bełchatów

ul. Kościuszki 1, 97-400 Bełchatów; tel: +48 447335116, +48 447335115; email: um@belchatow.pl
www.belchatow.pl
Wydawca: Urząd Miasta Bełchatowa, ul. Kościuszki 1, 97-400 Bełchatów
Kontakt do redakcji: a.duda@um.belchatow.pl
Zespół redakcyjny: Aleksandra Duda - Andrzejewska, Anna Przydryga, Kryspina Rogowska | Zdjęcia: Piotr Kurzydlak, Adam Michel | Webmaster/Grafik: Tomasz Kałużyński
 

Wszystkie prawa zastrzeżone - belchatow.pl 2023

belchatow.pl | invest.belchatow.pl | decydujemy.belchatow.pl | zobacz.belchatow.pl