Wnioski do pobrania | ePUAP - Załatw sprawę w urzędzie | Kontakt i lokalizacja wydziałów UM | Deklaracja dostępności | Tekst łatwy do czytania (ETR)

joombig banner rotation images

Menu

http://www.belchatow.pl/images/2018/sierpien/fotka_www.jpg

Tłem ich wielkiej miłości była wojna. On poszedł na nią jako ochotnik, ona jako sanitariuszka. Tak trzeba było. 15 sierpnia, w rocznicę Bitwy Warszawskiej, historię Nelly I Stefana Hellwigów znów przypomną sobie bełchatowianie.

 

Stefan przyszedł na świat w 1897 roku jako syn Alberta i Bronisławy z domu Janusz. Wykształcony, obyty w świecie przemysłowiec z Bełchatowa często odwiedzał w Warszawie brata Bronisława. Podczas jednej z wizyt poznał młodszą o 8 lat nauczycielkę rysunków Anielę Marię z Piętków, którą zdrobniale nazywano Nelly. Pierwsze spotkanie było jak rażenie piorunem. Od początku bez pamięci zakochani w sobie.

 

Gdy nadszedł sierpień 1920 roku, a wraz z nim niepokojące wieści ze stolicy, młodzi małżonkowie przebywali w bełchatowskim dworze. Przyjechali krótko przed Bitwą Warszawską. Planowali rozpocząć wspólne życie. Niestety, małżeństwo nie trwało długo.

 

 

 

Ponieważ zagrożenie ze strony bolszewików stale rosło, młodzi, wychowani w duchu patriotycznym, wyjechali do Warszawy – on jako ochotnik, przydzielony do batalionu marszowego 2. pułku piechoty Legionów, ona jako sanitariuszka w warszawskim szpitalu. Wszyscy wiedzieli, że innego wyjścia nie było. „Synu, Polska jest w potrzebie” – miała powiedzieć matka młodego dziedzica na pożegnanie.

 

http//www.belchatow.pl/images/2018/sierpien/Fot_3b.jpgWierni ojczyźnie i małżeńskiej przysiędze walczyli aż do tragicznego 2 września 1920 roku. Gdy nadeszła wiadomość o śmierci Stefana, na jego poszukiwania z Warszawy wyruszyła Nelly, dołączyli do niej ojciec i brat zaginionego. Zmasakrowane ciało żołnierza odnaleziono w Trzeszczanach pod Hrubieszowem i zabrano je do Warszawy. Identyfikacji dokonano wyłącznie na podstawie wyszytych na bieliźnie inicjałów S.H.

 

Młoda wdowa nie umiała i nie chciała żyć bez męża. Znaleziono ją w warszawskim szpitalu nad ranem 20 września leżącą obok trumny męża. Popełniła samobójstwo. Gdy kolejne tragiczne wieści dotarły do dworu, załamana Bronisława Hellwigowa przypomniała sobie jedną z ostatnich rozmów z synową. Nelly zwierzyła się jej wtedy, że zawsze pójdzie za mężem. 

 

Dzień, w którym trumny z ciałami małżonków na wozach dotarły do Bełchatowa, zapisał się w pamięci wielu mieszkańców. Gdy do miasta wjeżdżał kondukt, rozdzwoniły się dzwony kościołów, zawyły syreny fabryk. Na ulicach stali pogrążeni w żalu mieszkańcy różnych stanów i wyznań. Przy trumnach wartę pełnili żołnierze, strażacy i gimnazjaliści. Ciała małżonków złożono do grobu w dworskim parku.

 

Miejsce pochówku nie jest przypadkowe. Z uwagi na okoliczności śmierci młodej pani Hellwigowej odmówiono jej prawa do spoczynku w poświęconej ziemi. Postanowiono, że najlepszym miejscem dla obojga będzie pagórek, gdzie pod kasztanami i lipami stała altana, zwana świątynią dumania. To tu młodzi spędzali romantyczne chwile.

 

W 1931 roku za bohaterski udział w dziele odzyskania niepodległości prezydent Rzeczypospolitej Ignacy Mościcki pośmiertnie odznaczył Stefana Medalem Niepodległości.

 

15 sierpnia. Rocznica ,,Cudu nad Wisłą". Co i jak

 

Bełchatowianie rocznicę Cudu nad Wisłą obchodzić będą, jak co roku, wspominając historię Nell i Stefana. Uroczystości rozpoczną się  15 sierpnia o godz. 10.30 na placu przed świątynią w Parafii Świętego Stanisława Biskupa i Męczennika przy ul. Czyżewskiego, gdzie zostaną złożone kwiaty pod pomnikiem Żołnierzy POW. O godz. 11 mieszkańcy przejdą do Parku Olszewskich przy Muzeum Regionalnym w Bełchatowie, by zatrzymać się przy grobie Stefana i Nelly Hellwigów.

 

O godz. 11:35 uczestnicy uroczystości  przejdą do Parafii Narodzenia NMP przy ul. Kościuszki. Po przemówieniach okolicznościowych, modlitwie za zmarłych, apelu poległych, salwie honorowej i złożeniu kwiatów przy pomniku Pamięci Bełchatowian odprawiona zostanie msza św. w intencji Ojczyzny (ogród parafialny, godz. 12).

 


Miasto Bełchatów

ul. Kościuszki 1, 97-400 Bełchatów; tel: +48 447335116, +48 447335115; email: um@belchatow.pl
www.belchatow.pl
Wydawca: Urząd Miasta Bełchatowa, ul. Kościuszki 1, 97-400 Bełchatów
Kontakt do redakcji: a.duda@um.belchatow.pl
Zespół redakcyjny: Aleksandra Duda - Andrzejewska, Anna Przydryga, Kryspina Rogowska | Zdjęcia: Piotr Kurzydlak, Adam Michel | Webmaster/Grafik: Tomasz Kałużyński
 

Wszystkie prawa zastrzeżone - belchatow.pl 2023

belchatow.pl | invest.belchatow.pl | decydujemy.belchatow.pl | zobacz.belchatow.pl