Wnioski do pobrania | ePUAP - Załatw sprawę w urzędzie | Kontakt i lokalizacja wydziałów UM | Deklaracja dostępności | Tekst łatwy do czytania (ETR)

joombig banner rotation images

Menu

 

Przez kilka dekad Jubilatka była ulubionym miejscem spotkań bełchatowianBył rok 1960, od 15 lat na bełchatowskim rynku króluje Powszechna Spółdzielnia Spożywców „Zgoda”. W jej ramach w październiku przy Pabianickiej 8 otworzono pierwszą restaurację z prawdziwego zdarzenia. Już nie trzeba było jeździć do Łodzi czy Piotrkowa, by zaznać nieco gastronomicznej kultury.

 
Jak mówią mieszkańcy, jesienią 1960 r. rozpoczęła się w Bełchatowie era Jubilatki. Przekraczając próg nowo wybudowanej siedziby PSS, wchodziło się niejako do innego świata: kawiarnia - na wprost, restauracja - w prawo. Długi hol, szatnia, ogromne lustra i wahadłowe drzwi – taki obraz utkwił w pamięci wielu bełchatowian.

 
Jedzenie? Pyzy z mięsem, śledź, wątróbka, flaczki. Były też tradycyjne obiady: pomidorówka, ziemniaki z mielonym czy schabowym. – Ale najlepszy był bigos. Nie zapomnę tego smaku – wspomina Lucjan, który do Bełchatowa przyjechał za pracą na początku lat 70. Do tego herbata, oczywiście w szklance bez ucha. Jak ją przenieść – to pytanie zawsze go nurtowało.

 

 


- Na Pabianicką 8 przychodziliśmy też na ploteczki. Do tego wystarczały kawa i ciastko albo krojone lody familijne – dopowiada pani Jadwiga, która właśnie w Jubileuszowej poznała swego męża Lucjana. – A owoce z bitą śmietaną i galaretka - to były rarytasy – cofa się w czasie jeszcze dalej pani Jadwiga. - Cukier w kostkach! To dopiero był hit. Ale to już późne lata 80. - mówi z uśmiechem pan Lucjan do żony. - Mnie w pamięci utkwił długi, czerwony kawiarniany dywan i zacinająca się szafa grająca – odpowiada ona. – Tak było, to prawda. A ja nie zapomnę zielonych, grubych obrusów i tej szarawej zastawy z napisem PSS z boku – kończy rozmowę Lucjan.

 

W latach 70. Jubileuszową rozbudowano. Restauracja i kawiarnia pomieścić już wtedy mogły 336 gości. Tu odbywały się też najlepsze w mieście potańcówki, tzw. dancingi. – Kawiarnia, muzycy na scenie i tańce na parkiecie, a na zewnątrz rozmaite przepychanki – mówi, uśmiechając się, pan Zdzisław, rodowity bełchatowianin.

 

To było już pod koniec lat 70. Miałam może 11, może 12 lat, gdy chodziłam do Jubilatki z mamą i starszym bratem na obiad. Najczęściej było to w piątki, bo wtedy mama jakoś dłużej pracowała. W pamięci utkwił mi taki widok: ostatni stolik pod oknem, a przy nim samotny, starszy pan, który czytał „Express Ilustrowany”. Podglądałam go, bo gdy pił herbatę, nie wyciągał łyżeczki ze szklanki. Ja tak nie mogłam, bo mama krzyczała, że wydłubię sobie oko. Nie zapomnę, jak było mi smutno, gdy któregoś dnia już się nie pojawił.

 

Początek lat 80. dla nikogo nie był łatwy. 13 grudnia 1981 r. - na dworze siarczysty mróz, a w głowach i sercach mnóstwo obaw. – Tego dnia nie było czasu ani chęci, żeby gotować. Opatuliliśmy naszą prawie 13-miesięczną córkę i poszliśmy na zupę. Gdy czekaliśmy na wolny stolik, dziecko stało przy jakimś krześle. Zamieniliśmy kilka słów ze znajomymi. Odwracam się, a córka… maszeruje po czerwonym dywanie. Nie byłoby w tym nic dziwnego, gdyby nie fakt, że to były właśnie jej pierwsze kroki. Nie zapomnę, jak mąż powiedział „Będzie dobrze. Kitka podeptała ten cały stan wojenny” – takimi wspomnieniami z Jubilatki podzieliła się pani Elżbieta.

 

W 1992 r. na miejscu kawiarni i restauracji powstał „Bar Śródmiejski”. Na środku stanęły białe stoliki z granatowym obrusem. - I te granatowe płytki na podłodze. Jak na tamte czasy to były luksusy – opowiada pani Helena, długoletnia pracownica „Śródmiejskiego”. Nad ladą rozciągał się daszek, a menu miało wsuwane karteczki. – W ogóle to były inne czasy. Ludzie byli bardziej otwarci. Jak trzeba było, pracowaliśmy do nocy. Byliśmy jak rodzina. Z klientami też było inaczej. Ileż to rozmów się prowadziło przy ladzie, zanim klient usiadł z zamówieniem przy stoliku – dopełnia całości pani Helena, która zna ten bar od podszewki.

 


KZB

 


Miasto Bełchatów

ul. Kościuszki 1, 97-400 Bełchatów; tel: +48 447335116, +48 447335115; email: um@belchatow.pl
www.belchatow.pl
Wydawca: Urząd Miasta Bełchatowa, ul. Kościuszki 1, 97-400 Bełchatów
Kontakt do redakcji: a.duda@um.belchatow.pl
Zespół redakcyjny: Aleksandra Duda - Andrzejewska, Anna Przydryga, Kryspina Rogowska | Zdjęcia: Piotr Kurzydlak, Adam Michel | Webmaster/Grafik: Tomasz Kałużyński
 

Wszystkie prawa zastrzeżone - belchatow.pl 2023

belchatow.pl | invest.belchatow.pl | decydujemy.belchatow.pl | zobacz.belchatow.pl