Masz pomysł, jak ciekawie pokazać Bełchatów? Nakręć 60-sekundowy film lub wykonaj pracę plastyczną. Startują dwa ogólnopolskie konkursy, ich zwycięzców poznamy 14 października. Patronat narodowy nad konkursami objął Prezydent RP Andrzej Duda.
Bełchatów i jego symbole oraz stulecie odzyskania przez Polskę niepodległości – to motywy przewodnie dwóch konkursów, na które zaprasza Mariola Czechowska, prezydent Bełchatowa. Bełchatów Art i Bełchatów Kids łączy jedno – ich tematyka oscyluje wokół sześciu haseł: Adam, Ewa, raj, jabłko, Bełchatów i mała ojczyzna.
- Ważne, abyśmy obchodzili stulecie odzyskania przez Polskę niepodległości w różnorodny sposób – mówi Mariola Czechowska, prezydent Bełchatowa. - Cieszę się, że powstaną filmy i prace plastyczne, które pokażą Bełchatów z jego wszystkimi symbolami, ale jednocześnie będą nam przypominać, jak cenna jest wolność. Jestem bardzo ciekawa tego spojrzenia młodych ludzi na nasze miasto, lokalny patriotyzm i polską historię.
Konkurs plastyczny Bełchatów Kids to propozycja dla przedszkolaków i uczniów szkół podstawowych, w takich też dwóch kategoriach wyłonieni zostaną zwycięzcy. Zadaniem uczestników jest wykonanie pracy plastycznej, promującej Bełchatów. Autorzy mają dowolność w doborze i łączeniu różnego rodzaju technik, jakie wykorzystają w pracach, mogą to być np. rysunek, malarstwo, wycinanka, kolaż.
Bełchatów KIDS
Regulamin konkursu - Bełchatów KIDS
Formularz zgłoszeniowy - Bełchatów KIDS
Bełchatów ART
Regulamin konkursu - Bełchatów ART
Oświadczenie uczestnika - Bełchatów ART
Oświadczenie rodzica/opiekuna prawnego - Bełchatów ART
Formularz zgłoszeiony - zespołowy - Bełchatów ART
Formularz zgłoszeniowy - indywidualny - Bełchatów ART
Bełchatów Art skierowany jest do osób, które ukończyły 15 lat. Konkursowe zadanie polega na nakręceniu filmu promującego Bełchatów. Obraz nie może być dłuższy niż jedna minuta.
W obu konkursach chodzi o interpretację sześciu haseł, nawiązujących do herbu miasta z Adamem i Ewą oraz rocznicy niepodległości. Prace i filmy oceniać będzie czteroosobowe jury, przewidziane są nagrody za trzy pierwsze miejsca i wyróżnienia. Prace można nadsyłać do 26 września. Konkurs rozstrzygnięty zostanie 14 października.
Promujący różnorodną sztukę i rodzimych artystów Festiwal Sztuki Jabłka odbędzie się po raz drugi. I tym razem trzy dni wypełnią koncerty, happeningi, warsztaty i artystyczne spotkania. Na festiwalu nie zabraknie ogólnopolskiej gwiazdy, ale na scenie pojawią się również lokalni twórcy. Większość wydarzeń odbywać się będzie na placu Narutowicza. Motywem przewodnim festiwalu, podobnie jak w ubiegłym roku, będzie jabłko.