Wnioski do pobrania | ePUAP - Załatw sprawę w urzędzie | Kontakt i lokalizacja wydziałów UM | Deklaracja dostępności | Tekst łatwy do czytania (ETR)

joombig banner rotation images

Menu

Międzyszkolny konkurs  "Bełchatów wczoraj i dziś"Międzyszkolne zmagania z wiedzy o historii Bełchatowa, szkolny konkurs pieśni i piosenki patriotycznej czy turniej tenisa stołowego – to tylko niektóre z imprez organizowanych przez Szkołę Podstawową nr 4, które mają upamiętniać setną rocznicę odzyskania przez Polskę niepodległości.

 

W Muzeum Regionalnym już po raz dwudziesty drugi odbył się Międzyszkolny Konkurs “Bełchatów wczoraj i dziś”. Hasłem przyświecającym tegorocznej edycji była “Niepodległość w Bełchatowie”. Konkurs rozpoczął się od obejrzenia stałej ekspozycji w Salonie Tradycji Niepodległościowych połączonej z ciekawą pogadanką.

 

Podsumowaniem tej części było rozwiązanie testu, w którym uczniowie mogli wykazać się swoją wiedzą. Nie zabrakło również konkurencji z elementami wesołej zabawy. W turnieju „Jakaż to melodia?” dzieci próbowały rozpoznać w pojedynczych dźwiękach znane pieśni patriotyczne. Do wspólnego zaśpiewania kilku z nich nie trzeba było nikogo zachęcać. Przy akompaniamencie popłynęła m. in. „Majowa jutrzenka” czy „Oda do radości”.


Zwycięzcy konkursu "Bełchatów wczoraj i dziś"Aby młodzi poznali znanych miejsca w Bełchatowie sprzed niemalże 100 lat, układali puzzle, w których później musieli rozpoznać współczesne im miejsca zaprezentowane w galerii zdjęć. Ciekawe okazało się również przybliżenie uczniom typowego wystroju wnętrza i codziennych zwyczajów z przełomu XIX  i  XX wieku. Z największą łatwością dostrzegli, że starą maszynę do pisania zastąpił komputer, a lampę naftową – żarówka. Zagadkowa okazała się nazwa „samowar”, choć niektórzy domyślili się, że to dzisiejszy czajnik elektryczny.
W części plastycznej uczestnicy wykonali szkic węglem Dworku Olszewskich z XVIII wieku.


Wyniki XXII Międzyszkolnego Konkursu „Bełchatów wczoraj i dziś”:


I miejsce – Zespół Szkolno-Przedszkolny nr 9
II miejsce – Szkoła Podstawowa nr 13
III miejsce – Szkoła Podstawowa nr 1
IV miejsce – Szkoła Podstawowa nr 12
V miejsce – Szkoła Podstawowa nr 5
VI miejsce – Szkoła Podstawowa nr 8
 
To nie jedyne wydarzenia organizowane przez Szkołę Podstawową nr 4, które mają uczcić setną rocznicę odzyskania niepodległości przez Polskę. 16 maja uczniowie wszystkich klas (od 0 do 7) tej placówki wzięli udział w I Szkolnym Konkursie Pieśni i Piosenki Patriotycznej. Można było usłyszeć nie tylko utwory, które zna każdy z nas, ale także nieco już zapomniane melodie. Z kolei dwa dni później, 18 maja, wydarzenia sprzed stu lat uhonorowano na sportowo. W turnieju tenisa stołowego zorganizowanym wspólnie z Ludowym Klubem Sportowym „STOMIL”, udział wzięło ok. 60 zawodników ze szkół z Bełchatowa i powiatu.

 

fot./SP4

 

 


Miasto Bełchatów

ul. Kościuszki 1, 97-400 Bełchatów; tel: +48 447335116, +48 447335115; email: um@belchatow.pl
www.belchatow.pl
Wydawca: Urząd Miasta Bełchatowa, ul. Kościuszki 1, 97-400 Bełchatów
Kontakt do redakcji: a.duda@um.belchatow.pl
Zespół redakcyjny: Aleksandra Duda - Andrzejewska, Anna Przydryga, Kryspina Rogowska, Piotr Kurzydlak, Tomasz Kałużyński
 

Wszystkie prawa zastrzeżone - belchatow.pl 2021

belchatow.pl | invest.belchatow.pl | decydujemy.belchatow.pl | zobacz.belchatow.pl