Wnioski do pobrania | ePUAP - Załatw sprawę w urzędzie | Kontakt i lokalizacja wydziałów UM | Deklaracja dostępności | Tekst łatwy do czytania (ETR)

joombig banner rotation images

Menu

Przy Muzeum Regionalnym odbył się Piknik z MarszałkiemTłumy bełchatowian bawiły się wspólnie z marszałkiem Józefem Piłsudskim. Piknik przy Muzeum Regionalnym, który pozwolił się przenieść w lata dwudzieste i trzydzieste ubiegłego stulecia, okazał się strzałem w dziesiątkę. Impreza była jedną z wielu organizowanych w ramach setnej rocznicy odzyskania przez Polskę niepodległości. Nie brakowało akcentów patriotycznych, ale także innych atrakcji, występów lokalnych artystów i warsztatów dla dzieci, które zapewniły doskonałą zabawę całym rodzinom.

 

Bełchatowianie mogli zobaczyć scenę przyjazdu do Bełchatowa marszałka Józefa Piłsudskiego, choć w rzeczywistości marszałek w Bełchatowie nigdy nie był. - Kiedy w 1926 roku otrzymałem tytuł honorowego obywatela, powiedziałem, że tu przyjadę, więc jestem – powiedział marszałek, a dokładnie wcielający się w jego postać rtm. kaw. och. Mirosław Szczubełek, prezes Fundacji Oficerów Rezerwy RP im. Marszałka Józefa Piłsudskiego.

 

Marszałek przejechał ulicami Piłsudskiego, Kwiatową, 1 Maja, Pileckiego, Czapliniecką, Mielczarskiego i Kościuszki. Po drodze odebrał raporty z dwóch punktów werbunkowych (bełchatowianie symbolicznie zapisywali się w nich do Legionów Polskich) i wjechał na błonia przy Muzeum Regionalnym. Tak rozpoczął się Piknik z Marszałkiem.

Bełchatowianie mogli symbolicznie zapisać się do Legionów PolskichWszyscy, którzy przyszli na do parku Olszewskich, mogli poczuć klimat dwudziestolecia międzywojennego. Były samochody retro, m.in. produkowany w latach 1938-1939 Opel Super Six, kataryniarz, bicykle i rozdające kwiaty bukieciarki. Na scenie plenerowej wystąpili lokalni artyści: kwartet smyczkowy Altra Volta, Promienie Bełchatowa, chór Uniwersytetu Trzeciego Wieku, a miejscy stypendyści wykonali znane utwory z repertuaru Hanki Ordonówny, Eugeniusza Bodo i Adolfa Dymszy.

 

Była także nauka tańca połączona z pokazem stylów tanecznych okresu międzywojennego oraz plener malarski. Sporym zainteresowanie cieszył się konkurs na strój retro w kategoriach dziecięcej, damskiej i męskiej. Chętni mogli także zrobić sobie pamiątkowe zdjęcie w muzeum, którego wnętrze było stylizowane na lata 20. i 30. XX wieku. - Takie imprezy powinny odbywać się częściej. Można wyjść na powietrze, posłuchać dobrej muzyki. A marszałek jak prawdziwy – mówi Marian Poborski, który na piknik wybrał się z grupą znajomych.
 
Na scenie plenerowej wystąpili lokalni artyściImpreza była doskonałą okazją do mówienia o Polsce i patriotyzmie w sposób nie tylko oficjalny, ale także w nieco luźniejszej atmosferze.-  Chcieliśmy w szczególny sposób uczcić rok stulecia odzyskania prze Polskę niepodległości. Jestem przekonana, że taka forma wspólnej, radosnej zabawy, która jest skierowana do całych rodzin i różnych grup społecznych, bardzo się mieszkańcom spodoba – wyjaśnia Mariola Czechowska, prezydent Bełchatowa.

 

Podczas pikniku prowadzona byłą zbiórka na rzecz Społecznego Komitetu Budowy Posągu Marszała Józefa Piłsudskiego w Bełchatowie. - Już wcześniej prowadziliśmy aukcje w Muzeum i inne zbiórki, ponieważ zależy nam, aby udział w budowie posągu mieli wszyscy mieszkańcy. Na postumencie, na którym stanie posąg, umieszczona zostanie tablica z podpisem „Marszałkowi w setną rocznicę niepodległości – mieszkańcy Bełchatowa” - dodaje prezydent Czechowska.

Piknik z Marszałkiem, to kolejne wydarzenie, jakie miasto zorganizowało w ramach obchodów setnej rocznicy odzyskania przez Polskę niepodległości. Powstał specjalny kalendarz wydarzeń związanych z rokiem jubileuszu. Główne uroczystości zarówno w Bełchatowie, jak i w całym kraju przypadają na 11 listopada. To właśnie w Narodowe Święto Niepodległości na placu Wolności odsłonięty zostanie posąg marszałka Józefa Piłsudskiego.

 

AP

 

 

Bukieciarki rozdawały bełchatowianom kwiaty

 

Bełchatowianie bawili się z Marszałkiem Piłsudskiem przy Muzeum Regionalnym

 

 

 


Miasto Bełchatów

ul. Kościuszki 1, 97-400 Bełchatów; tel: +48 447335116, +48 447335115; email: um@belchatow.pl
www.belchatow.pl
Wydawca: Urząd Miasta Bełchatowa, ul. Kościuszki 1, 97-400 Bełchatów
Kontakt do redakcji: a.duda@um.belchatow.pl
Zespół redakcyjny: Aleksandra Duda - Andrzejewska, Anna Przydryga, Kryspina Rogowska, Piotr Kurzydlak, Tomasz Kałużyński
 

Wszystkie prawa zastrzeżone - belchatow.pl 2022

belchatow.pl | invest.belchatow.pl | decydujemy.belchatow.pl | zobacz.belchatow.pl