Wnioski do pobrania | ePUAP - Załatw sprawę w urzędzie | Kontakt i lokalizacja wydziałów UM | Deklaracja dostępności

joombig banner rotation images

Menu

11 listopada odsłonieto posag Marszałka Józefa Piłsudskiego

Marszałek Józef Piłsudski był jednym z bohaterów bełchatowskich obchodów 100. rocznicy odzyskania przez Polskę niepodległości. 11 listopada bełchatowianie tłumnie przemaszerowali ulicami miasta w biało-czerwonym pochodzie, po czym zgromadzili się na Placu Wolności, wokół posągu Marszałka.

 

Obchody stulecia niepodległości Polski rozpoczęły się od złożenia kwiatów pod pomnikiem żołnierzy i ochotników POW przy parafii pw. św. Stanisława Biskupa i Męczennika w Bełchatowie. Hołd poległym w walkach o wolność Polski oddali parlamentarzyści, władze samorządowe oraz przedstawiciele organizacji politycznych i pozarządowych.

8 listopada odbył się XVI Belchatowski Bieg Niepodległości.

XVI Bełchatowski Bieg Niepodległości za nami. Na linii startu odliczyło się blisko 400 uczestników. Uczniowie szkół podstawowych, średnich, a także dorośli uczcili w ten sposób setną rocznicę odzyskania przez Polskę niepodległości.

 

8 listopada bełchatowianie już po raz kolejny wystartowali w Biegu Niepodległości. Szesnasta edycja tej popularnej imprezy sportowej miała w tym roku wyjątkowy charakter. Bieg wpisał się bowiem w miejskie obchody jubileuszu stulecia odzyskania przez Polskę niepodległości. Wydarzenie to honorowym patronatem objęła Mariola Czechowska, prezydent miasta, a jego organizacją zajęły się: Miejskie Centrum Sportu, Bełchatowski Klub Lekkoatletyczny oraz Muzeum Regionalne.

Mecz Brunatnych w białych i czerwonych barwach, fot. GKS Bełchatów

Wyjątkową, bo biało-czerwoną oprawę będzie mieć najbliższy mecz GKS Bełchatów z Pogonią Siedlce. Hymn grany przez orkiestrę górniczą, rekonstruktorzy z militariami, piłkarze w białych i czerwonych koszulkach, kartoniada w narodowych barwach – tak sportowcy i kibice będą świętować setną rocznicę odzyskania przez Polskę niepodległości.

 

PGE GKS Bełchatów ponownie zagra na stadionie miejskim przy ul. Sportowej. Brunatni zmierzą się z Pogonią Siedlce i będą walczyć o dziewiąte zwycięstwo w sezonie. Mecz już w sobotę, 10 listopada o godz. 17.

 

 

 

http://www.belchatow.pl/images/2018/listopad/dzieci_piknik.JPG

Wspólne śpiewanie „Mazurka Dąbrowskiego” o symbolicznej godz. 11:11, układanie flagi narodowej czy biało-czerwone balony wypuszczone pod niebo - tak 100. rocznicę odzyskania przez Polskę niepodległości uczczą dzieci z bełchatowskich przedszkoli i szkół. W ogólnopolską akcję Rekord dla Niepodległej włączyła się większość bełchatowskich placówek.

 

W piątek, 9 listopada, o godz. 11:11 w różnych punktach Bełchatowa będzie można usłyszeć hymn narodowy. Uczniowie i przedszkolaki odśpiewają cztery zwrotki „Mazurka Dąbrowskiego”.

 

Msza św. w intencji ojczyzny, przemarsz ulicami miasta i odsłonięcie posągu Marszałka Józefa Piłsudskiego na Placu Wolności  to najważniejsze punkty bełchatowskich obchodów setnej rocznicy odzyskania przez Polskę niepodległości, które odbędą się 11 listopada. W tym dniu posłuchamy także laureatów Regionalnego Przeglądu Piosenki Patriotycznej i Żołnierskiej „Mała Ojczyzna”.

7 listopada odbyło się otwarcie wystawy "Polskie drogi do niepodległości"

 

Jednym z wydarzeń towarzyszących bełchatowskim obchodom 100. rocznicy odzyskania przez Polskę niepodleglości jest wystawa historyczna "Polskie drogi do niepodległości". Stare zdjęcia, dokumenty, numizmaty, medale, a także broń, którą polscy żołnierze o wolność walczyli - to wszystko obejrzymy od 7 listopada w Muzeum Regionalnym w Bełchatowie. Z kolei na 10 listopada Miejskie Centrum Kultury zaprasza na spektakl "Rozmowy o wolności".

Narodowe Czytanie odbyło się także w Bełchatowie

Bełchatów ponownie włączył się w ogólnopolską akcję „Narodowego Czytania”.

Na mieszkańców, którzy przyszli do Parku Olszewskich, czekało ognisko i wieczór przy akompaniamencie gitary. W takiej właśnie scenerii mieszkańcy wspólnie czytali  fragmenty „Przedwiośnia” Żeromskiego oraz kilka utworów poetyckich traktujących o wolności. To właśnie wydaną w 1924 roku powieść Stefana Żeromskiego prezydent RP Andrzej Duda zaproponował jako wspólną lekturę. Jej wybór nie był przypadkowy – ma nawiązywać do obchodzonej właśnie setnej rocznicy odzyskania przez Polskę niepodległości. Główny bohater Cezary Baryka wyrusza do niepodległej Polski w poszukiwaniu szklanych domów. ,,Przedwiośnie” jest opowieścią o narodzinach wolności i wybieraniu drogi życiowej w momencie społecznych i politycznych przemian.

Dla uczestników "Narodowego Czytania" przygotowano okolicznościową pieczęć, którą można było odbić w swoim egzemplarzu "Przedwiośnia"

Pamiątkowe egzemplarze powieści rozdawała również prezydent Mariola Czechowska.

 

 

Zapraszali na uroczystości rocznicowe.

 

Bełchatowianie będą wspominać walczących w II wojnie światowej. W piątek, 31 sierpnia, pracownicy urzędu miasta zachęcali mieszkańców do wzięcia udziału w rocznicowych obchodach. Były białe i czerwone róże, a także flagi. Każdy otrzymał program uroczystości. Miejskie obchody rocznicy wydarzeń z września 1939 roku tradycyjnie odbędą się w pierwszy weekend września w Grocholicach i na Górach Borowskich. Na obchody 79. rocznicy wybuchu wojny zapraszają Mariola Czechow­ska, prezydent Bełchatowa, Ro­man Drozdek, wójt gminy Wola Krzysztoporska oraz ks. Ireneusz Sikora, proboszcz parafii pw. Wszystkich Świętych w Grocholicach.

Masz pomysł, jak ciekawie pokazać Bełchatów? Nakręć 60-sekundowy film lub wykonaj pracę plastyczną. Startują dwa ogólnopolskie konkursy, ich zwycięzców poznamy 14 października. Patronat narodowy nad konkursami objął Prezydent RP Andrzej Duda.

 

Bełchatów i jego symbole oraz stulecie odzyskania przez Polskę niepodległości – to motywy przewodnie dwóch konkursów, na które zaprasza Mariola Czechowska, prezydent Bełchatowa. Bełchatów Art i Bełchatów Kids łączy jedno – ich tematyka oscyluje wokół sześciu haseł: Adam, Ewa, raj, jabłko, Bełchatów i mała ojczyzna.

 

- Ważne, abyśmy obchodzili stulecie odzyskania przez Polskę niepodległości w różnorodny sposób – mówi Mariola Czechowska, prezydent Bełchatowa. - Cieszę się, że powstaną filmy i prace plastyczne, które pokażą Bełchatów z jego wszystkimi symbolami, ale jednocześnie będą nam przypominać, jak cenna jest wolność. Jestem bardzo ciekawa tego spojrzenia młodych ludzi na nasze miasto, lokalny patriotyzm i polską historię.

Prezydent RP Andrzej Duda przekazał wieczne pióro z odręcznie napisanym liścikiem na aukcję, wspierającą budowę posągu Józefa Piłsudskiego w Bełchatowie.

 

Klasyczne, eleganckie pióro z napisem ,,Prezydent Rzeczypospolitej Polskiej” odebrała podczas wizyty w Warszawie Mariola Czechowska, prezydent Bełchatowa. Spotkanie z głową państwa dotyczyło obchodów stulecia odzyskania przez Polskę niepodległości, a przede wszystkim tego, co dzieje się z okazji tej rocznicy w Bełchatowie.

 

- Rozmawialiśmy o imprezach, które już się odbyły, m.in. Pikniku z Marszałkiem i premierze koncertu patriotycznego oraz kolejnych naszych planach związanych z uczczeniem tej rocznicy – mówi prezydent Czechowska. - Mamy w kalendarzu zaplanowanych wiele wydarzeń, dla mieszkańcow w różnym wieku. Bardzo dużo dzieje się w naszych szkołach.

 

Międzyszkolny konkurs  "Bełchatów wczoraj i dziś"Międzyszkolne zmagania z wiedzy o historii Bełchatowa, szkolny konkurs pieśni i piosenki patriotycznej czy turniej tenisa stołowego – to tylko niektóre z imprez organizowanych przez Szkołę Podstawową nr 4, które mają upamiętniać setną rocznicę odzyskania przez Polskę niepodległości.

 

W Muzeum Regionalnym już po raz dwudziesty drugi odbył się Międzyszkolny Konkurs “Bełchatów wczoraj i dziś”. Hasłem przyświecającym tegorocznej edycji była “Niepodległość w Bełchatowie”. Konkurs rozpoczął się od obejrzenia stałej ekspozycji w Salonie Tradycji Niepodległościowych połączonej z ciekawą pogadanką.

 


Miasto Bełchatów

ul. Kościuszki 1, 97-400 Bełchatów; tel: +48 447335116, +48 447335115; email: um@belchatow.pl
www.belchatow.pl
Wydawca: Urząd Miasta Bełchatowa, ul. Kościuszki 1, 97-400 Bełchatów
Kontakt do redakcji: a.duda@um.belchatow.pl
Zespół redakcyjny: Aleksandra Duda - Andrzejewska, Anna Przydryga, Kryspina Rogowska, Piotr Kurzydlak, Tomasz Kałużyński
 

Wszystkie prawa zastrzeżone - belchatow.pl 2021

belchatow.pl | invest.belchatow.pl | decydujemy.belchatow.pl | zobacz.belchatow.pl