joombig banner rotation images

Menu


Riszyła kolejna edycja programu "Lekkoatletyka dla każdego"Dzieci z najmłodszych klas szkół podstawowych uczestniczyły w zawodach sportowych w ramach programu "Lekkoatletyka dla każdego".  Projekt jest realizowany dzięki współpracy Urzędu Miasta Bełchatowa, Ministerstwa Sportu i Turystyki, Polskiego Związku Lekkiej Atletyki oraz Bełchatowskiego Klubu Lekkoatletycznego.

 

Uczniowie ośmiu bełchatowskich szkół podstawowych wzięli udział w międzyszkolnym evencie lekkoatletycznym, który już po raz kolejny odbył się w hali Energia. Młodzi sportowcy z klas pierwszych, drugich i trzecich mieli do pokonania tor przeszkód, zmierzyli się także w konkursie skoków w dal.  Nad prawidłowym przebiegiem sportowych zmagań czuwali sędziowie, którymi byli wychowankowie Bełchatowskiego Klubu Lekkoatletycznego. Co ważne, podczas zawodów nie było przegranych, wszyscy uczestnicy otrzymali pamiątkowe medale, które wręczał miedzy innymi Łukasz Politański, wiceprezydent Bełchatowa. Dodatkowo najlepsi zawodnicy dostali puchary i drobne upominki.


"Lekkoatletyka dla każdego" zachęca najmłodszych do większej aktywności fizycznej- Nieważne jest zwycięstwo, chodzi o to, żeby dzieci posmakowały imprezy sportowej, co być może kiedyś zaowocuje sukcesami w zawodach wyższej rangi, być może także na olimpiadzie – mówi Dariusz Rybarczyk,  koordynator Ośrodka Kid's Athletics w Bełchatowie.


Międzyszkolny event lekkoatletyczny to część całorocznego projektu „Lekkoatletyka dla każdego”, który w Bełchatowie jest realizowany od 2015 roku. W trakcie roku szkolnego we wszystkich bełchatowskich szkołach podstawowych organizowanych jest kilkanaście spotkań dla uczniów klas I-III, w każdym uczestniczy około osiemdziesięcioro dzieci. W sumie w ciągu roku w zajęciach w ramach programu bierze udział około tysiąca uczniów, którzy przez zabawę uczą się nie tylko tego, że ruch to zdrowie i inwestycja w ich rozwój, ale także poznają zasady zdrowego odżywiania.


Z danych wynika, że dzieci w Polsce tyją najszybciej w Europie. Już 17 proc. chłopców i 11 proc. dziewcząt w wieku 7-18 lat zmaga się z nadwagą lub otyłością. Zdaniem ekspertów ze Światowej Organizacji Zdrowia wiąże się to ze zmniejszeniem aktywności fizycznej najmłodszych – niemal połowa z nich przed komputerem lub telewizorem spędzają minimum  3 godziny dziennie. Aby temu zapobiegać Ministerstwo Sportu i Turystyki uruchomiło ogólnopolski program „Lekkoatletyka dla każdego”, do którego przyłączył się Polski Związek Lekkiej Atletyki. Od 2015 roku jest on realizowany także w Bełchatowie dzięki zaangażowaniu Bełchatowskiego Klubu Lekkoatletycznego i Urzędu Miasta.


Dzięki wsparciu magistratu program jest realizowany bezpłatnie we wszystkich szkołach podstawowych w mieście, prowadzący zajęcia pozalekcyjne mogą nieodpłatnie korzystać zarówno z sal gimnastycznych, jak i boisk Orlików. Lekka formuła i zajęcia w formie zabawy mają przede wszystkim zachęcić jak największą liczbę dzieci do aktywności sportowej i prawidłowego odżywiania się.


W realizację programu „Lekkoatletyka dla każdego” angażują się także sponsorzy, a wśród miejska spółka Wod.-Kan., która z Bełchatowskim Klubem Lekkoatletycznym podpisała umowę sponsorską. W ramach umowy spółka będzie wspierać finansowo BKL do 2019 roku.


-   Od wielu lat wychowankowie trenerów Dariusza Rybarczyka i Łukasza Mantyka odgrywają główne role na zawodach lekkoatletycznych w kraju i dlatego jestem dumny, że możemy pomóc im w szlifowaniu kolejnych sportowych diamentów – podsumowuje Piotr Kopek, prezes spółki Wod-Kan.


Warto wspomnieć, że rządowy program „Lekkoatletyka dla każdego” realizowany jest w Polsce od 2014 r. Co roku w zabawach lekkoatletycznych dla klas I-III, czyli tzw. eventach, rocznie uczestniczy blisko 180 tysięcy dzieci w całym kraju.

 

Obszerna fotorelacja z międzyszkolnego eventu lekkoatletycznego dostępna jest na oficjalnym profilu Urzędu Miasta na fb.

AP

 

Uczestnicy eventu mieli do pokonania tor przeszkód

 

Każdy uczestnik zawodów otrzymał pamiątkowy medal

 

Co roku w programie "Lekkoatletyka dla każdego" uczestniczy około 1000 dzieci

 

Aktualności

 

 


Miasto Bełchatów

ul. Kościuszki 1, 97-400 Bełchatów; tel: +48 447335116, +48 447335115; email: um@belchatow.pl
www.belchatow.pl
Wydawca: Urząd Miasta Bełchatowa, ul. Kościuszki 1, 97-400 Bełchatów
Redaktor naczelny: Aleksandra Jasiczak, e-mail:a.jasiczak@um.belchatow.pl
Zespół redakcyjny: Aleksandra Duda - Andrzejewska, Anna Przydryga, Piotr Kurzydlak, Tomasz Kałużyński, Agnieszka Pomorska, Kinga Zawodzińska - Bukowiec
 

Wszystkie prawa zastrzeżone - belchatow.pl 2019