joombig banner rotation images

Menu

Ponad 1300 zgłoszonych biegaczy w tym prawie 250 z Bełchatowa. Do pokonania piętnastokilometrowa trasa, która tradycyjnie będzie prowadzić ulicami naszego miasta. 19 listopada po raz dwudziesty pierwszy wystartuje Bieg Uliczny „Bełchatowska Piętnastka”.

 

- To wspaniałe wydarzenie dla całego środowiska sportowego w Bełchatowie z długoletnią tradycją W tym roku Miejskie Centrum Sportu – w związku z tym, że działamy dopiero od stycznia, włącza się w jego organizację po raz pierwszy. Mam nadzieję, że impreza będzie udana zarówno dla biegaczy, jaki i kibiców, których wsparcie będzie dodatkową motywacją dla startujących – mówi Marcin Szymczyk, dyrektor Miejskiego Centrum Sportu, które wspólnie z prezydent Mariolą Czechowską oraz Bełchatowskim Klubem Lekkoatletycznym podjęło się organizacji tego wydarzenia.

 

„Piętnastka” to jeden z najstarszych biegów w regionie łódzkim. Z roku na rok cieszy się ona coraz większą popularnością zarówno wśród amatorów, jak i zawodowych biegaczy. W pierwszych edycjach stratowało kilkadziesiąt osób. Dziś liczba uczestników sięga nawet półtora tysiąca.  – W 2011 roku biegło tylko 430 zawodników, w ubiegłorocznej wystartowało już blisko 1200. W tym roku po raz kolejny bijemy rekord frekwencji. Dziś, na listach startowych znajduje się ponad 1300 nazwisk. Wszystko wskazuje na to, że liczba ta może być jeszcze większa bowiem zapisy wciąż trwają – mówi Artur Morawiec, prezes Bełchatowskiego Klubu Lekkoatletycznego.

 

Wśród zawodników są nie tylko bełchatowianie i biegacze z różnych stron Polski. Na linii startu tradycyjnie staną też zagraniczni goście – Ukraińcy, Austriacy oraz biegacze z miast partnerskich Bełchatowa: węgierskiego Csongradu i czeskich Pardubic. Miasto będzie też gościć sportowców, którzy biorą udział w Cyklu Biegów o Puchar Marszałka Województwa Łódzkiego. „Bełchatowska Piętnastka” jest jego częścią. – Ponownie mamy ten zaszczyt, że finał i podsumowanie całego cyklu odbywają się właśnie w naszym mieście. To dla nas pewnego rodzaju nobilitacja, ale też ogromne wyzwanie. Mam nadzieję, że wszyscy sportowcy będą zadowoleni i oprócz znakomitych czasów wywiozą z Bełchatowa także wiele wspaniałych wspomnień – dodaje Morawiec.

 

Dla tych, którzy nie czują się na siłach, aby pokonać piętnastokilometrową trasę organizatorzy przygotowali także bieg rekreacyjny. Na uczestników czeka pięciokilometrowy dystans, czyli jednego okrążenie trasy „Piętnastki”.  

 

SPRAWDŹ trasę Bełchatowskiej Piętnastki

 

Aby pomóc zawodnikom w uzyskaniu jak najlepszych czasów Miejskie Centrum Sportu poszukiwało tzw. pacemakerów, którzy zwani są także „zającami” lub „balonikami”. To dzięki nim uczestnicy zawodów mogą łatwo kontrolować tempo biegu i przybiec do mety w z góry założonym czasie – najczęściej jest to czas netto, czyli mierzony od momentu przekroczenia linii startu. – A jest o co walczyć, bowiem pula nagród w tym roku wynosi 10 tys. zł. Mamy siedem kategorii wiekowych. Dodatkowo kategoria open dla kobiet i mężczyzn oraz najlepszej bełchatowianki i bełchatowianina. Co prawda te nagrody nie są najważniejsze, ale w jakiś sposób powodują, że czołowi polscy biegacze zostawiają sobie „Bełchatowską Piętnastkę” jako ostatni bieg wieńczący sezon” – dodaje dyrektor MCS Marcin Szymczyk.

 

Organizatorzy wspominają też o kolejnych nowościach, jakie chcieliby wprowadzić już w przyszłorocznej „Piętnastce”. – Myślimy, aby zmienić profil trasy biegu. Tak, aby meta znajdowała się w centrum Bełchatowa – na placu Narutowicza. Chcielibyśmy zrobić też triadę bełchatowską, czyli trzy biegi o różnych dystansach. Pierwszy z nich „Tropem wilczym”– pięciokilometrowy miałby się odbyć 4 marca. Kolejny – na dziesięć kilometrów planujemy połączyć z „Bieg nocnym”. Ostatnim będzie „Piętnastka” –podsumowuje Szymczyk.

 

Warto przypomnieć, że zapisy na „Piętnastkę” wciąż trwają. Wystarczy wejść na: https://goo.gl/pCfUd6, a później uiścić opłatę startową. Zgłoszenia będą też przyjmowane w biurze zawodów w dniu biegu, czyli 19 listopada. 

 

 

AD-A

 

 

Aktualności

 

 


Miasto Bełchatów

ul. Kościuszki 1, 97-400 Bełchatów; tel: +48 447335116, +48 447335115; email: um@belchatow.pl
www.belchatow.pl
Wydawca: Urząd Miasta Bełchatowa, ul. Kościuszki 1, 97-400 Bełchatów
Redaktor naczelny: Aleksandra Jasiczak, e-mail:a.jasiczak@um.belchatow.pl
Zespół redakcyjny: Aleksandra Duda - Andrzejewska, Anna Przydryga, Piotr Kurzydlak, Tomasz Kałużyński
 

Wszystkie prawa zastrzeżone - belchatow.pl 2018