joombig banner rotation images

Menu

Już po raz 21. ulicami miasta pobiegną uczestnicy „Bełchatowskiej Piętnastki”, bieg odbędzie się 19 listopada. Aby pomóc zawodnikom w uzyskaniu jak najlepszych czasów, Miejskie Centrum Sportu ogłasza nabór na pacemakerów.

 

Wśród zgłaszających się do jednego z najstarszych biegów w regionie, czyli „Bełchatowskiej Piętnastki”, często są osoby, które start traktują jako okazję do uzyskania wymarzonego czasu, tzw. „życiówki”. Ważną rolę w osiągnięciu tego celu pełnią biegacze zwani pacemakerami, „zającami” lub „balonikami”. To dzięki nim uczestnicy zawodów mogą łatwo kontrolować tempo biegu i przybiec do mety w z góry założonym czasie – najczęściej jest to czas netto, czyli mierzony od momentu przekroczenia linii startu.

 

– Rola „zająca” wbrew pozorom nie jest łatwa, ponieważ taki biegacz musi mieć doświadczenie na długich dystansach, a do tego móc je przebiec w określonym wcześniej czasie i tempie. Do tego może się okazać, że poza skupianiem się na sobie, przyjdzie im podać pomocną dłoń oraz motywować do dalszego wysiłku – wyjaśnia Artur Morawiec, prezes Bełchatowskiego Klubu Lekkoatletycznego.

 

Rasowy pacemaker musi przede wszystkim być wytrenowany, a jego forma sportowa musi mu dawać zapas w stosunku do czasu, na który będzie prowadził biegaczy. Poza tym powinien trzymać jednostajne tempo i rytm biegu. Jednak najważniejsza wydaje się być dobra znajomość trasy. Pacemaker musi wiedzieć, w których miejscach tempo może spaść (podbiegi), a w których można je będzie podkręcić (droga w dół). Nic, co jest elementem trasy (punkty odżywcze, ostre zakręty, podbiegi i zbiegi, zmiana nawierzchni) nie powinno go zaskoczyć. On jest od tego, żeby informować towarzyszących mu biegaczy o tym, co ich zaraz czeka.

– Dobrze byłoby gdyby pacemaker biegł już wcześniej w „Piętnastce”, ponieważ wiedza o trasie, o jej profilu czy nawet o rozmieszczeniu punktów nawadniających jest niezwykle cenna. Jestem przekonany, że za pomoc w osiągnięciu „życiówki” taki „zajączek” usłyszy wiele miłych słów – przekonuje Morawiec.

 

Organizatorzy „Bełchatowskiej Piętnastki” poszukują „zająców” na pięć czasów – 1:05:00, 1:10:00, 1:15:00, 1:20:00, 1:25:00. Zgłoszenia można przesyłać do 12 listopada (do godz. 15.00) na adres e-mailowy pięTen adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.. W temacie należy wpisać „Pacemaker Piętnastki, czas...”.

W treści natomiast należy podać:

– imię i nazwisko,
– propozycję grupy czasowej,
– listę ukończonych biegów w tym czasie na podobnym dystansie oraz czas ostatniego startu.


Uwaga! Zgłoszenie niekompletne nie będą rozpatrywane.

 

Wybrani pacemakerzy zostaną zwolnieni z opłaty startowej, będą mieć specjalne koszulki techniczne oraz balony napełnione helem z zapisanymi czasami, na jakie poprowadzą zawodników. Organizatorzy zastrzegają sobie możliwość wyboru jednego pacemakera na konkretny czas, jeżeli na jedno miejsce wpłynie większa liczba zgłoszeń.

 

AP

 

Aktualności

 

 


Miasto Bełchatów

ul. Kościuszki 1, 97-400 Bełchatów; tel: +48 447335116, +48 447335115; email: um@belchatow.pl
www.belchatow.pl
Wydawca: Urząd Miasta Bełchatowa, ul. Kościuszki 1, 97-400 Bełchatów
Redaktor naczelny: Aleksandra Jasiczak, e-mail:a.jasiczak@um.belchatow.pl
Zespół redakcyjny: Aleksandra Duda - Andrzejewska, Anna Przydryga, Piotr Kurzydlak, Tomasz Kałużyński
 

Wszystkie prawa zastrzeżone - belchatow.pl 2018