joombig banner rotation images

Menu

Od kwietnia stadionem przy ul. Sportowej administrować będzie Miejskie Centrum Sportu. Przejęcie znacznie odciąży GKS Bełchatów, który od dłuższego czasu jest w trudnej sytuacji finansowej.

 

Prezydent Czechowska obiecała, że miasto pomoże klubowi – dziś z tych obietnic się wywiązujemy. 1 stycznia MSC przejął od GKS-u cztery boiska treningowe, teraz stadion. Oznacza to, że obiekty w pełni będą utrzymywane przez miasto – mówił podczas  konferencji prasowej Ireneusz Owczarek, wiceprezydent Miasta Bełchatowa. MCS będzie więc teraz ponosić m.in. koszty utrzymania obiektu. Jak mówi Marcin Szymczyk, rocznie jest on szacowany na 1 mln 100 tys. zł. Na wspomnianą kwotę składają się m.in. usługi, media, przeglądy i oczywiście wszelkie wydatki związane z utrzymaniem stadionu.   

 

Wiadomo już też, że konieczny będzie remont obiektu. Wstępnie jego koszt oszacowano na 1,6 mln zł. – Potrzeb jest wiele. Zdajemy sobie sprawę również z tego, że kolejne ekspertyzy mogą jeszcze powiększyć zakres robót. Remont trzeba jednak rozpocząć, aby zapobiec dalszej degradacji stadionu. W pierwszej kolejności planujemy naprawić dachy i zadaszenia, bowiem na każdym z obiektów one przeciekają. Na już potrzebny jest również remont pomieszczeń socjalnych, które są bardzo zaniedbane – dodaje wiceprezydent Owczarek.

 

To niejedyna pomoc miasta dla bełchatowskiego GKS. Od lutego 2015 roku klub otrzymał od miasta w sumie 152 tys. zł pomocy de minimis w postaci umorzenia czynszu dzierżawnego. Na tym nie koniec - MCS będzie teraz wynajmował, a nie jak było do tej pory dzierżawił, klubowi stadion i boiska po bardzo preferencyjnych cenach. – To ogromne wsparcie ze strony prezydent Czechowskiej dla GKS-u. Miasto, zważając na fakt, że klub od wielu lat trenuje kilkaset dzieci, postanowiło bowiem przyznać maksymalną ulgę za wynajem, tj. 75 procent od cen, jakie widnieją w cenniku MCS-u. Szacujemy, że łączna kwota za wynajem boisk - w skali roku nie powinna przekroczyć 250 tys. zł, czyli znacznie mniej niż klub musiał łożyć na utrzymanie obiektu – nadmienia Marcin Szymczyk. Wiceprezydent Ireneusz Owczarek dodaje natomiast – Jesteśmy świadomi, że bierzemy na siebie duży obowiązek. Mamy nadzieję, że nasza pomoc przełoży się na finansową kondycję klubu i pozwoli mu przetrwać.

 

Miastu nie tylko zależy na tym, aby obiekt odnowić, ale także by zaczął on tętnić życiem. Namiastką imprez, jakie mogą się w przyszłości odbywać na stadionie, będą międzynarodowe mecze piłkarek ze Słowacji, Ukrainy i Polski rozgrane w ramach turnieju UEFA Development 7 i 9 kwietnia. MSC nie wyklucza również organizacji dużych koncertów i tym podobnych wydarzeń.

 

Stadion GKS Bełchatów wraz z infrastrukturą miasto przejęło w formie darowizny od PGE w lipcu 2013 roku. Do tej pory, zarówno stadion jak i cztery boiska treningowe były wydzierżawione górniczemu klubowi.

 

 

 


Miasto Bełchatów

ul. Kościuszki 1, 97-400 Bełchatów; tel: +48 447335116, +48 447335115; email: um@belchatow.pl
www.belchatow.pl
Wydawca: Urząd Miasta Bełchatowa, ul. Kościuszki 1, 97-400 Bełchatów
Redaktor naczelny: Aleksandra Jasiczak, e-mail:a.jasiczak@um.belchatow.pl
Zespół redakcyjny: Aleksandra Duda - Andrzejewska, Anna Przydryga, Piotr Kurzydlak, Tomasz Kałużyński
 

Wszystkie prawa zastrzeżone - belchatow.pl 2018