joombig banner rotation images

Menu

Spotkanie inaugurujące cały program uczniowie mają już za sobąSpotkanie inaugurujące cały program uczniowie mają już za sobą

 

Nowy, długofalowy program: „Potrafimy rozmawiać – mediacje rówieśnicze” wystartował w Szkole Podstawowej nr 12. Były szkolenia, pierwsze prelekcje, wykład specjalisty, teraz czas na zajęcia z rozwiązywania sporów. Udział w nich może wziąć każdy chętny uczeń.

 

Przeciwdziałanie agresji wśród dzieci i młodzieży szkolnej oraz poznanie sposobów rozwiązywania konfliktów między uczniami to główne założenia programu „Potrafimy rozmawiać – mediacje rówieśnicze”.

 

– Żyjecie w czasach, kiedy o zwyczajne porozumienie jest coraz trudniej. Wpływ na to mają m.in. szum medialny i wielość informacji, które stale do was docierają – tłumaczył uczniom wiceprezydent Łukasz Politański. - Cieszę się, że wasza szkoła jest inkubatorem takich dobrych pomysłów, jak choćby ten, dotyczący mediacji rówieśniczych. Życzę owocnych zajęć i tego, byście jak najczęściej ze sobą rozmawiali – dodał prezydent Politański.

 

Mediacja jest próbą rozwiązania sporu w taki sposób, by obie strony były usatysfakcjonowane. Pomocna w tym ma być osoba trzecia, która do sprawy ma stosunek neutralny. Mediator, bo o nim mowa, wspiera przebieg rozmów, łagodzi napięcia, ale nie narzuca gotowych rozwiązań, a co równie ważne, do współpracy zaprasza tylko tych, którzy chcą wyjaśnienia trudnej sytuacji. Mediacja jest bowiem całkowicie dobrowolna. Udział w takich zajęciach przynieść może wiele korzyści. Nowe umiejętności mogą być przydatne uczniom nie tylko w szkole, ale również w rodzinie czy przyszłym miejscu pracy.

 

- 7 listopada oficjalne rozpoczęliśmy nasz nowy programu. Wchodząc w ten projekt, chcemy przede wszystkim rozwijać kompetencje społeczne naszych uczniów. Zależy nam na tym, żeby potrafili rozwiązywać konflikty, m.in. za pomocą mediacji – mówi dyrektor Szkoły Podstawowej nr 12 Agnieszka Ludwiczak-Maszewska. – W XXI wieku, kiedy coraz częściej doświadczmy przemocy zarówno w świecie realnym, jak i wirtualnym, jest to umiejętność bezcenna - dodaje dyrektor Dwunastki.

 

Projekt jest długofalowy, a jego koordynacją bezpośrednio zajmą się dwie nauczycielki i pedagog szkolny. Wszystkie panie przeszły już specjalistyczne szkolenie. Podstawowy kurs z mediacji mają za sobą również inni nauczyciele. Częstotliwość zajęć uzależniona będzie od realnych potrzeb uczniów, ale już teraz można powiedzieć, że zainteresowanie programem „Potrafimy rozmawiać – mediacje rówieśnicze” jest duże. O pierwszych wynikach projektu będzie można powiedzieć coś więcej pod koniec roku szkolnego.

 

Szerzej tematykę komunikacji bez przemocy, podczas spotkania7 listopada, przybliżył uczniom gość specjalny – Wojciech Grabowiecki, mediator, który na co dzień szuka alternatywnych metod rozwiązywania sporów, a przy okazji jest absolwentem SP nr 12. – Mediacja to konstruktywny dialog prowadzący do pojednania. Podczas takich zajęć uczniowie poznają m.in. parafrazę, czyli sposób kontroli komunikatu. W ten sposób rozmówcy upewniają się, czy dobrze się zrozumieli – tłumaczył Wojciech Grabowiecki. Specjalista mówił też o pracy na postawie czy wyrażaniu, nazywaniu uczuć przy użyciu „komunikatu ja”, które nigdy nie doprowadzą do eskalacji konfliktu.

 

Podczas otwarcia projektu o potrzebie mediacji mówili również sami uczniowie. Podkreślali, że szkoła jest miejscem, w którym spędzają większość czasu. Tu nie tylko zdobywają wiedzę, ale kształtują również relacje z innymi ludźmi, poznają normy i zasady współżycia społecznego, a także swoje miejsce w grupie rówieśniczej. Dlatego tak ważne jest, by umieć ze sobą rozmawiać, a w razie konieczności we właściwym momencie przerwać nić nieporozumienia.

 

KZB

 

W programie udział może wziąć każdy chętny uczeń Dwunastki W programie udział może wziąć każdy chętny uczeń Dwunastki

W spotkaniu inaugurującym program udział wziął wiceprezydent Łukasz Politański W spotkaniu inaugurującym program udział wziął wiceprezydent Łukasz Politański

Czym jest mediacja tłumaczył specjalista Wojciech Grabowiecki Czym jest mediacja tłumaczył specjalista Wojciech Grabowiecki

Aktualności

 

dzien babciidziadka

 


Miasto Bełchatów

ul. Kościuszki 1, 97-400 Bełchatów; tel: +48 447335116, +48 447335115; email: um@belchatow.pl
www.belchatow.pl
Wydawca: Urząd Miasta Bełchatowa, ul. Kościuszki 1, 97-400 Bełchatów
Kontakt do redakcji: a.duda@um.belchatow.pl
Zespół redakcyjny: Aleksandra Duda - Andrzejewska, Anna Przydryga, Piotr Kurzydlak, Tomasz Kałużyński, Kinga Zawodzińska - Bukowiec
 

Wszystkie prawa zastrzeżone - belchatow.pl 2020