18 maja Muzeum Regionalne i Giganty Mocy można było zwiedzać nawet w nocy
17 i 18 maja bełchatowskie muzea były otwarte do późnych godzin wieczornych, a to za sprawą aukcji stacjonarnej oraz corocznej Nocy Muzeów. Giganty Mocy zaprosiły z tej okazji na międzyplanetarną podróż, a Muzeum Regionalne na zwiedzanie z Policją Państwową w roli głównej.
W sobotę, 18 maja, wystartowała w całej Polsce Noc Muzeów. W Bełchatowie miłośnicy inicjatywy mieli do wyboru odwiedzenie dwóch miejsc, Muzeum Regionalnego i Gigantów Mocy.
Muzeum otworzyło tego dnia wystawę poświęconą 100-leciu powstania Policji Państwowej. Zgromadzono na niej wiele cennych eksponatów związanych z policją oraz plansz z opracowaniem historycznym okraszonych ciekawymi zdjęciami archiwalnymi. Zwiedzający mogli stanąć przy fotostandzie z wyciętym otworem na głowę i zapozować do pamiątkowych zdjęć z milicjantką czy zomowcem.
Dużą atrakcją okazały się pokazy wyszkolenia psów pracujących w Komendzie Powiatowej Policji. Opiekunowie opowiedzieli również, jak wygląda codzienna praca z psem.
Grupa Rekonstrukcji Historycznej III Okręgu Policji Państwowej Komisariat w Radomiu przeniosła widzów w czasy II wojny światowej, a to za sprawą pokazu obrony przeciwlotniczej. Ochotnicy mogli poczuć się jak strzelcy i nacisnąć spust erkaemu.
Dla wszystkich zainteresowanych historią Policji Państwowej Cezary Bukowiec, historyk regionalista oraz zastępca Komendanta Powiatowego Policji w Bełchatowie mł. insp. Tomasz Jędrzejczyk wygłosili wykład „Policja - wczoraj i dziś”. Ciekawym uzupełnieniem wystąpień była prezentacja fotografii pokazujących bełchatowską policję.
Na koniec wydarzenia muzycznych wrażeń dostarczyło trio w składzie: Anna Serafińska, Anna Zimna i Martyna Jaworska-Chodak, które zaprezentowało polskie i światowe przeboje.
Ci, którzy zdecydowali się na wizytę w Gigantach Mocy, mogli przeżyć kosmiczną przygodę pod nazwą Space Fun Academy, a nawet przenieść się do gwiazd. Tego dnia rozstawiono na scenie mobilne planetarium, w którym odbyły się dwa seanse „Od Ziemi do gwiazd”.
Na odkrywców galaktyk czekała Misja Gigantex 1. Jej celem było odnalezienie śladów cywilizacji Gigusiów Brunatnych i odszukanie tej formy życia w naszej galaktyce. Aby dostać się na misję, uczestnicy musieli przejść preselekcję polegającą na zwiedzaniu ekspozycji MCK PGE Giganty Mocy i sprawdzaniu swojej wiedzy o kosmosie. Po rozwiązaniu zadań i testów logicznych stawali się członkami załogi promu kosmicznego. W czasie Nocy Muzeów wyłoniono również zwycięzcę na najlepszy samodzielnie wykonany kostium astronauty.
Dzień wcześniej, 17 maja, w Muzeum Regionalnym odbyła się piąta aukcja stacjonarna, w czasie której wylicytowano 65 przedmiotów, za które zebrano 1467 zł. Kwota zostanie przeznaczona na renowację pamiątkowej tablicy poświęconej 200 rocznicy uchwalenia Konstytucji 3 Maja 1791 roku. Tablica znajduje się przy kościele pod wezwaniem Najświętszej Maryi Panny Matki Kościoła i Świętej Barbary na os. Dolnośląskim.
Aukcję zorganizowało Muzeum Regionalne i Polskie Towarzystwo Numizmatyczne Oddział im. Augusta III Sasa w Bełchatowie. Dużą popularnością cieszyły się monety z Polski Królewskiej. Największe przebicie w stosunku do ceny wywoławczej miał szeląg litewski z XVII w., boratynki z XVII w., półtorak z czasów Zygmunta III Wazy i zestaw 4 monet Augusta III Sasa. Licytujący powalczyli także o flagę Rzeczypospolitej Polskiej pochodzącą z kancelarii Prezydenta RP Andrzeja Dudy i medal okolicznościowy wybity przez Miasto Bełchatów przy współpracy z bełchatowskim oddziałem PTN z okazji 100-lecia odzyskania niepodległości.
Nie zabrakło też fachowej literatury numizmatycznej i „kota w worku” – przedmiotu niespodzianki przygotowanego przez dyrektora muzeum, Marka Tokarka. Tym razem była to okolicznościowa tabliczka w formie kota z żartobliwym hasłem w języku angielskim.
Aukcję poprzedził wykład wybitnego znawcy tematyki numizmatycznej w Polsce – Janusza Parchimowicza, który jest także autorem licznych publikacji. Opowiedział m.in. o produkcji replik talarów Polski Królewskiej oraz monetach próbnych z okresu PRL-u.
APO