joombig banner rotation images

Menu

 

Na pokonkursowej wystawie "Ozdoby Wielkanocne" można podziwiać aż 112 różnorodnych stroików i dekoracjiNa pokonkursowej wystawie "Ozdoby Wielkanocne" można podziwiać aż 112 różnorodnych stroików i dekoracji


Święta Wielkiej Nocy coraz bliżej. By dobrze się na nie nastroić, warto skorzystać z propozycji, jakie dla bełchatowian przygotowały m.in. Miejskie Centrum Kultury oraz Muzeum Regionalne. Dwie tematyczne wystawy, a na nich moc świątecznych atrakcji: od dziecięcych ozdób wielkanocnych, przez ludowe pisanki, regionalne dekoracje, po rzeźby dłuta Macieja Rabskiego.

 

Do końca kwietnia w holu MCK PGE Giganty Mocy oglądać można wystawę, na którą składają się wielkanocne dekoracje. Zobaczymy tu koszyczki, stroiki w wielu formach i kolorach, a w nich baranki, pisanki, kurczaczki, zajączki i wiele innych elementów, które kojarzą się ze świętami. Co ważne, ekspozycja powstała na podstawie prac nadesłanych na konkurs „Wielkanocne ozdoby”. To już druga edycja zmagań z paschalną sztuką ludową, której motywem przewodnim jest stroik. W poprzednich latach dzieci wykonywały wielkanocne palmy.


Trzeba przyznać, że przedsięwzięcie to cieszy się coraz większym zainteresowaniem, zarówno wśród najmłodszych dzieci (klasy I-III), jak i tych nieco starszych (z klas IV-VI, VII-VIII oraz gimnazjum). W tym roku do MCK-u wpłynęło aż 112 stroików. Wszystkie są wyjątkowe, wykonane z zastosowaniem różnych materiałów i technik. Jury oceniało zarówno pomysł, jak i jego realizację. Dodajmy, że każdy, nawet najmniejszy element, miał być przygotowany własnoręcznie. W gronie laureatów tegorocznej edycji konkursu wielkanocnego znaleźli się: Bartosz Terkalski (SP nr 8), Julia Buch i Natalia Rorat (SP nr 1), a także Natalia Bujacz (SP nr 5), Maja Mielczarek (SP nr 13), Aleksandra Wróblewska (SP nr 8) oraz Kacper Lipertowicz (SP nr 5). Ponadto jury wyróżniło też kilkanaście innych prac.


Co wspólnego mają ze sobą wiosna i Wielkanoc? Tego m.in. dowiemy się na wystawie etnograficznej „Święta, tradycje i zwyczaje. Wiosna”, którą do początku maja oglądać możemy w bełchatowskim muzeum.


Jak podkreśla kurator wystawy Magdalena Marciniak-Darda, wiosna w wielu kulturach i tradycjach kojarzona jest z życiem i płodnością, a Wielkanoc to przecież nic innego jak pamiątka zwycięstwa życia nad śmiercią.


Na ludową ekspozycję muzealną składają się głównie prace Kazimiery Balcerzak: misterne wycinanki, papierowe kwiaty – przypominające ogrodowe aksamitki i malwy, a także tradycyjne ozdoby, zwane pająkami. Autorka prac jest jedną z najwybitniejszych artystek ludowych ziemi sieradzkiej. Swoją przygodę ze sztuką regionalną zaczynała w latach 90. od haftu. Fascynuje ją również wycinanka, tradycyjne, lokalne zdobnictwo oraz plastyka obrzędowa.


Ponadto na wystawie podziwiać można dzieła rzeźbiarza-samouka Macieja Rabskiego z Mikołajewic koło Pabianic. Jego prace tematycznie wpisują się bezpośrednio w świąteczną część muzealnej ekspozycji. Jednym z ulubionych motywów rzeźbiarza jest bowiem postać Jezusa.


Swoje etnograficzne zbiory, bogate i ciekawe, eksponuje też bełchatowskie muzeum. Zwieńczeniem wiosennej propozycji Muzeum Regionalnego będą majowe warsztaty wycinankarskie prowadzone przez wybitną artystkę ludową.


APO/KZB

 

Bełchatowianie coraz częściej interesują się sztuką regionalnąBełchatowianie coraz częściej interesują się sztuką regionalną

Aktualności

 

 


Miasto Bełchatów

ul. Kościuszki 1, 97-400 Bełchatów; tel: +48 447335116, +48 447335115; email: um@belchatow.pl
www.belchatow.pl
Wydawca: Urząd Miasta Bełchatowa, ul. Kościuszki 1, 97-400 Bełchatów
Kontakt do redakcji: a.duda@um.belchatow.pl
Zespół redakcyjny: Aleksandra Duda - Andrzejewska, Anna Przydryga, Piotr Kurzydlak, Tomasz Kałużyński, Kinga Zawodzińska - Bukowiec
 

Wszystkie prawa zastrzeżone - belchatow.pl 2019