joombig banner rotation images

Menu

 

 MCK zaprasza na widowisko multimedialne "Eachtra" MCK zaprasza na widowisko multimedialne "Eachtra"

 

 

Celtyckie brzmienia w etnicznych i nowoczesnych aranżacjach, irlandzki taniec, gra obrazu i słowa – to wszystko znajdzie się w multimedialnym widowisku „Eachtra”, które zagości na deskach sceny teatralno-widowiskowej w MCK PGE Gigantach Mocy już 15 marca. Wydarzenie odbędzie się z okazji Dnia św. Patryka. Z roku na rok celebrowanie dnia irlandzkiego patrona także w Polsce zatacza coraz szersze kręgi.

 

 

Zamysłem widowiska multimedialnego "Eachtra" jest ciekawe połączenie czterech elementów: muzyki, tańca, animacji i narracji, a wszystko w duchu kultury Szkocji, Irlandii, Walii i Bretanii. Projekt sceniczny został powołany do życia dzięki wieloletniej współpracy zespołu muzyki celtyckiej Jig Reel Maniacs, zespołu tańca irlandzkiego Tuatha & Ellorien oraz Visual Jokeya Tomasza Frąszczaka.

 

Na scenie ujrzymy, jak żywioł przeplata się z subtelnością, jak skoczne celtyckie rytmy przełamane zostaną nastrojową nutą. Układy choreograficzne połączą delikatny taniec w baletkach z energetycznym stepem irlandzkim, a towarzyszyć im będą tradycyjne utwory celtyckie i kompozycje własne zespołu, zarówno w etnicznych, jak i nowoczesnych aranżacjach. Całości dopełnią obrazy z irlandzkimi i szkockimi krajobrazami, a także recytacje fragmentów literatury. Ciekawostką jest fakt, że część narracji odbędzie się w oryginalnym celtyckim języku.

 

Jig Reel Maniacs to założony w 1990 roku zespół muzyki celtyckiej, jeden ze starszych w kraju, grający celtic fusion, a więc muzykę intrumentalno-wokalną łączącą tradycyjne celtyckie brzmienia z rockiem, jazzem, funkiem czy reggae. Podczas widowiska usłyszymy w ich wykonaniu m.in. arie, ballady, jig, pieśni, polki, schottisch i reel, w towarzystwie bogatego instrumentarium. W skład zespołu wchodzą: Michał Jankowski (gitara akustyczna), Aleksander Brych (flet drewniany poprzeczny, czyli irlandzki flet miłosny), Michał Mazur (dudy, whistles, drumla, dudaire dubh, buzuki irlandzkie), Julia Owczarek (skrzypce), Mariusz Sprutta (gitary basowe, śpiew, recytacje), Krzysztof Łangowski (gitara elektryczna) i Maciej Czarnecki (perkusja, instrumenty perkusyjne). Więcej o formacji na stronie: http://www.jrm.art.pl.

 

Tuatha & Ellorien to zespół tańca irlandzkiego z Wrocławia, z którym Jig Reel Maniacs współpracuje od 2007 roku. Na stylistykę choreografii miała wpływ praca z Sarah Clark, solistką znanych na całym świecie spektakli tanecznych Lord of the Dance oraz Feet of Flames. To obecnie jedna z najlepszych grup tańca irlandzkiego nie tylko w Polsce, ale w Europie i na świecie. Na scenie zatańczą: Marta Zielińska, Alicja Zielińska, Katarzyna Chojnacka, Agnieszka Zacher, Milena Kretschmer-Mielczarek, Ewa Suleja, Łukasz Główka.

 

Tłem muzyczno-tanecznej opowieści będą przezrocza autorstwa Anny Grabowskiej – artystki fotografika mieszkającej w Szkocji oraz Krzysztofa Schramma – prezesa Towarzystwa Polsko-Irlandzkiego i Fundacji Kultury Irlandzkiej w Polsce.

 

Widowisko multimedialne „Eachtra” odbędzie się 15 marca o godzinie 19:00, w sali teatralno-widowiskowej MCK PGE Giganty Mocy. Podzielone zostało na dwie części z 15-minutową przerwą, każda część potrwa 55 minut. Bilety już wkrótce będą do nabycia w kasie Gigantów Mocy, a kosztować będą:  

50 zł – w sektorze I (rzędy 1-8)
40 zł – w sektorze II (rzędy 9-17)
30 zł – na balkonie (rzędy 1-4)

 

Dzień św. Patryka, patrona Irlandii, jest świętem narodowo-religijnym przypadającym na 17 marca. Dzień ten obchodzony jest bardzo hucznie. Irlandczycy mają wolne, uczestniczą w licznych uroczystościach religijnych, festynach, festiwalach muzyki irlandzkiej i pokazach tradycyjnego tańca. Cała Irlandia tonie w zielonym kolorze, a trójlistną koniczynkę - symbol tego kraju, nosi się w klapie ubrania czy na kapeluszach. Kultura celtycka jest niezwykle popularna na całym świecie, a Dzień św. Patryka obchodzony jest w różnych częściach globu, także w Polsce. Upowszechnił się zwyczaj „kolorowania” tego dnia słynnych miejsc na zielono, np. Krzywej Wieży w Pizie czy Empire State Building w Nowym Jorku, organizowane są festiwale kultury irlandzkiej czy koncerty muzyki celtyckiej.

 

APO

Aktualności

 

 


Miasto Bełchatów

ul. Kościuszki 1, 97-400 Bełchatów; tel: +48 447335116, +48 447335115; email: um@belchatow.pl
www.belchatow.pl
Wydawca: Urząd Miasta Bełchatowa, ul. Kościuszki 1, 97-400 Bełchatów
Kontakt do redakcji: a.duda@um.belchatow.pl
Zespół redakcyjny: Aleksandra Duda - Andrzejewska, Anna Przydryga, Piotr Kurzydlak, Tomasz Kałużyński, Kinga Zawodzińska - Bukowiec
 

Wszystkie prawa zastrzeżone - belchatow.pl 2019