Jak wyglądały dawne ozdoby świąteczne i szopki betlejemskie, z czego je wykonywano, a także czym różnią się współczesne zwyczaje i obrzędy bożonarodzeniowe od staropolskich – na te i inne pytania odpowiadają organizatorzy warsztatów świątecznych, które odbywają się w bełchatowskim muzeum. To doskonała propozycja dla milusińskich w różnym wieku.
W przedświątecznym tygodniu, w dniach 17-19 grudnia, Muzeum Regionalne w Bełchatowie zaprosiło wszystkie dzieci powyżej czwartego roku życia na świąteczne warsztaty. Ich tematem przewodnim są tradycje i symbole Bożego Narodzenia, ozdoby choinkowe, stroiki, a także betlejemskie szopki.
Zajęcia podzielono na dwie części. Najpierw odbywa się krótkie wprowadzenie, a następnie blok praktyczny. W trakcie pogadanki milusińscy dowiadują się o zwyczajach, tradycjach świątecznych, poznają symbolikę stołu wigilijnego i potraw spożywanych podczas tej wyjątkowej kolacji. Usłyszą też na przykład, że choinka zastąpiła wcześniejsze, zawieszane pod sufitem i ozdabiane wierzchołki sosny, jodły lub świerku, zwane podłaźniczkami, które według wierzeń miały życiodajne moce, chroniły dom i jego mieszkańców od złych mocy i uroków.
Na świątecznym drzewku w muzeum dzieci mają możliwość zobaczyć dawne ozdoby, m.in. łańcuchy z kolorowego papieru, bibuły i słomek, pawie oczka, malowane szyszki i orzechy włoskie zawijane w sreberka, gwiazdki z siana, najróżniejsze ozdoby z wydmuszek (aniołki, ptaszki, mikołaje), figurki wycięte z opłatków (światy) czy barwne pająki (wycinanki). Po krótkim wykładzie i zapoznaniu się z technikami robienia ozdób świątecznych maluchy samodzielnie wykonują papierowe, kolorowe choinki i bombki. Z warsztatów nikt nie wychodzi z pustymi rękami.
Dużym zainteresowaniem cieszą się również zajęcia, na których najmłodsi wykonują pod okiem pracowników muzeum bożonarodzeniowe stajenki z papieru. A efekty pracy? Różnorodne, kolorowe szopki betlejemskie, czasem wzorowane na tych eksponowanych w muzeum, np. kopii tej krakowskiej, czasem bardzo oryginalne, ale zawsze oddające klimat świąt.
Warsztaty muzealne to z jednej strony forma nauki przez zabawę, z drugiej budowanie niepowtarzalnej atmosfery świąt. Każdemu z uczestników umilą one czas oczekiwania na pierwszą gwiazdkę.
KZB