joombig banner rotation images

Menu


Podczas Festiwalu SZtuki Jabłka wyświetlone zostaną trzy wielkie filmy o wielkich artystach

 

Wielkimi krokami zbliża się jedna z największych imprez kulturalnych nie tylko w Bełchatowie i regionie, ale także w Polsce. Mowa o Festiwalu Sztuki Jabłka, w trakcie którego między 21 a 23 września w różnych częściach miasta odbywać się będą wystawy, koncerty i happeningi. Nie zabraknie także spotkania z wielkim kinem. W ramach festiwalu zupełnie za darmo będzie można obejrzeć chociażby „Powidoki” Andrzeja Wajdy, ale także inne doceniane na całym świecie produkcje.


Festiwalowe „zamieszanie” już opanowało Bełchatów. Od kilku dni mieszkańcy poszukują w różnych częściach miasta ceramicznych jabłek, a w niedzielę, 16 września, na placu Narutowicza za pomocą farb do tkanin i drewnianych form połówek jabłek będą dekorować torby festiwalowe. Przez cały tydzień poprzedzający główne wydarzenia Festiwalu Sztuki Jabłka, otwarta będzie wystawa książek, które w luźny sposób łączą się z motywem jabłka lub jabłoni.

Oficjalnie wszystko rozpocznie się w piątek, 21 września. Podczas otwarcia w Jabłoniowym Sadzie będzie nastrojowo, muzycznie i smakowicie. Zwycięzcy kilku około festiwalowych konkursów odbiorą nagrody, dla podziwiających pokaz bodypaintingu zagra Kwiat Jabłoni, nie zabraknie także autorskich występów i… świeżo wyciskanego soku z jabłek.

Odliczamy dni do Festiwalu Sztuki Jabłka

Sobota, 22 września, upłynie pod znakiem warsztatów, pokazów i koncertów. Pracownicy i studenci łódzkiej Akademii Sztuk Pięknych, a także lokalni artyści zabiorą uczestników festiwalu w świat decoupage, papierowej wikliny, quilingu i ceramiku. Na scenie zaprezentują się bełchatowscy twórcy hip-hop i tancerze break dance. Nie zabraknie także okazji do spotkania w bibliotece z gwiazdą dużego formatu, czyli Anną Seniuk. Zwieńczeniem tego dnia będzie liryczny i zaskakujący  wieczór koncertowy, podczas którego główną gwiazdą będzie ceniony na całym świecie organista jazzowy Kajetan Galas – organy Hammonda.

Ostatni dzień tegorocznego Festiwalu Sztuki Jabłka do parku przy Muzeum Regionalnym przyciągnie z pewnością całe rodziny. Pokazy kulinarne i potrawy, których głównym składnikiem będzie oczywiście jabłko, strefa gastronomiczna z food truckami, konkursy, zabawa z DJ-em to tylko niektóre z planowanych atrakcji. A na koniec gwiazda, nie tylko wieczoru, ale i całego festiwalu, czyli Kortez.


Kortez gwiazdą Festiwalu Sztuki Jabłka

Na tym nie koniec. W ramach bełchatowskiego festiwalu szykuje się jeszcze kilka wydarzeń, wśród których każdy z uczestników – zarówno bełchatowian jak i turystów – z pewnością znajdzie coś dla siebie. Festiwal Sztuki Jabłka to także gratka dla amatorów dobrego, światowego formatu kina.


Na pierwszy ogień, w piątek 21 września, „Ostatnia rodzina” Jana Matuszyńskiego. Zdzisława Beksińskiego nie trzeba nikomu przedstawiać, niewielu jednak wie, z jakimi dramatami w życiu prywatnym musiał zmagać się jeden z największych polskich malarzy XX wieku. Jaki wpływ na jego sztukę miała tragiczna śmierć syna, Tomasza, jednego z czołowych i opiniotwórczych dziennikarzy muzycznych? Jakie inne dziwne, naznaczone fatum wydarzenia dotknęły rodzinę Beksińskich? Odpowiedzi na te i wiele innych pytań w poruszający sposób udziela młody Matuszyński.


O tym, jak wrażliwa jest dusza prawdziwego artysty i jak trudno (a może łatwo) go złamać, opowiada kolejny z festiwalowych obrazów. W sobotę 22 września, wszyscy chętni wybiorą się w podróż do Łodzi widzianej oczami Andrzeja Wajdy i poznają bliżej Władysława Strzemińskiego. W swoim ostatnim obrazie, wybitny polski laureat Oscara, pokazuje ostatni okres życia jednego z twórców polskiej awangardy lat dwudziestych i trzydziestych ubiegłego stulecia. Strona wizualna „Powidoków” jest zaskakująco fascynująca, Wajda po mistrzowsku udowadnia, że cały otaczający nas świat to na pierwszy rzut oka niedostrzegalne obrazy.


Ostatnim filmem, który wyświetlony będzie podczas Festiwalu Sztuki Jabłka (niedziela, 23 września) będzie „Mój Nikifor”. W swojej opowieści Krzysztof Krauze zabiera nas w świat Nikifora Krynickiego, przez jemu współczesnych uważanego za nie w pełni zdrowego psychicznie, a w rzeczywistości jednej z najbardziej fascynujących postaci na scenie sztuki europejskiej XX wieku. W postać zaliczanego do piątki czołowych światowych prymitywistów Nikifora, brawurowo wcieliła się Krystyna Feldman. Wszystko zaczyna się w 1960 roku, kiedy to do krynickiej pracowni Mariana Włosińskiego wchodzi miejscowy żebrak i bez żadnego tłumaczenia rozkłada swój warsztat malarski. Moment ten zaburza całe zaplanowane i spokojne życie artysty.


Wszystkie seanse, na które zaprasza Kino Kultura przy Miejskim Centrum Kultura będą rozpoczynać się o godz. 16.30, a wstęp na nie będzie oczywiście bezpłatny.

 

AP

 

Festiwal Sztuki Jabłka odbędzie się między 21 a 23 września

 

Festiwal Sztuki Jabłka to szereg wydarzeń artystycznych

Aktualności

 

 


Miasto Bełchatów

ul. Kościuszki 1, 97-400 Bełchatów; tel: +48 447335116, +48 447335115; email: um@belchatow.pl
www.belchatow.pl
Wydawca: Urząd Miasta Bełchatowa, ul. Kościuszki 1, 97-400 Bełchatów
Kontakt do redakcji: a.duda@um.belchatow.pl
Zespół redakcyjny: Aleksandra Duda - Andrzejewska, Anna Przydryga, Piotr Kurzydlak, Tomasz Kałużyński, Kinga Zawodzińska - Bukowiec
 

Wszystkie prawa zastrzeżone - belchatow.pl 2019