joombig banner rotation images

Menu


Muzeum Regionalne włącza się w Europejskie Dni Dziedzictwa

 

Gra miejska to propozycja bełchatowskiego Muzeum Regionalnego na tegoroczne obchody Europejskich Dni Dziedzictwa. Chętni do wspólnej zabawy i rywalizacji mogą w radosny sposób uczcić lokalnych bohaterów walki o niepodległość. Gra rozpocznie się w niedzielę, 16 września o godz. 14.


W tym roku po raz dwudziesty szósty obchodzone są Europejskie Dni Dziedzictwa, które są doskonałą okazją do przypomnienia wspólnych wartości. Jedną z nich jest z pewnością prawo do wolności, co w obliczy obchodzonej w tym roku w Polsce setnej rocznicy odzyskania niepodległości – nabiera szczególnego znaczenia. Bełchatów włącza się w europejskie obchody już po raz trzeci. Wcześniej uczestnicy odkrywali bełchatowskie kościoły i cmentarzy oraz wędrowali szlakiem umocnień wojskowych kampanii wrześniowej 1939 roku.

Setny jubileusz odzyskania przez Polskę niepodległości jest motywem przewodnim Dni Dziedzictwa, które odbywają się pod hasłem „Niepodległa dla wszystkich”. Podczas weekendu 15-16 września jak Polska długa i szeroka przywoływana będzie pamięć i szacunek dla tych, którzy za Niepodległą oddali życie. - O naszym patriotyzmie świadczy nie tylko składanie kwiatów przy pomnikach czy udział w wykładach naukowych, ale także  poznawanie lokalnej historii. Co działo się w Bełchatowie w listopadzie 1918 roku, jak działała na naszym terenie Polska Organizacja Wojskowa i jak sami bełchatowianie zaangażowali się w walkę o wolność – takie tematy będą poruszane w naszej grze w myśl zasady: uczymy bawiąc – tłumaczy Marek Tokarek, dyrektor Muzeum Regionalnego.

Na trasie znajdzie się kilka miejsc, których historia, jak zapewniają organizatorzy, z pewnością zaskoczy niejednego uczestnika zabawy. Dlatego też przyda się wiedza o dziejach miasta, znajomość historycznych nazw i miejsc oraz związanych z nimi postaci. Aby ułatwić nieco uczestnikom czekające ich zadania, przed wyruszeniem w miasto, zaplanowano krótki wykład.

Chętni do wzięcia udziału w grze miejskiej mogą zgłaszać w Muzeum Regionalnym, a także w dniu zabawy. Zapisy odbywać się będą pół godziny przed rozpoczęciem, czyli w piątek 16 września o godz. 13.30.

Przypomnijmy, że idea Europejskich Dni Dziedzictwa narodziła się 3 października 1985 roku w Granadzie w Hiszpanii podczas II Konferencji Rady Europy, na której minister kultury Francji zaproponował zorganizowanie w całej Europie zainicjowanych we Francji w 1984 roku Dni Otwartych Zabytków. Wówczas po raz pierwszy bezpłatnie udostępniono zwiedzającym obiekty, do których dostęp dotychczas był ograniczony. Inicjatywa cieszyła się tak dużym zainteresowaniem, że w 1991 roku zainspirowała Radę Europy do ustanowienia Europejskich Dni Dziedzictwa. Z każdym rokiem imprezy organizowane w ramach EDD zyskują na popularności.

 

AP

 

Europejskie Dni Dziedzictwa odbywają się już po raz 26.
 

Aktualności

 

 


Miasto Bełchatów

ul. Kościuszki 1, 97-400 Bełchatów; tel: +48 447335116, +48 447335115; email: um@belchatow.pl
www.belchatow.pl
Wydawca: Urząd Miasta Bełchatowa, ul. Kościuszki 1, 97-400 Bełchatów
Kontakt do redakcji: a.duda@um.belchatow.pl
Zespół redakcyjny: Aleksandra Duda - Andrzejewska, Anna Przydryga, Piotr Kurzydlak, Tomasz Kałużyński, Kinga Zawodzińska - Bukowiec
 

Wszystkie prawa zastrzeżone - belchatow.pl 2019