joombig banner rotation images

Menu


12 sierpnia rozpoczną się Letnie Koncerty ze StypendystamiW niedzielę, 12 sierpnia startuje kolejna, czwarta już edycja Letnich Koncertów ze Stypendystami. Dzięki staraniom Prezydenta Miasta Bełchatowa, Marioli Czechowskiej, młodzi i zdolni bełchatowscy artyści mają możliwość zaprezentowania się lokalnej społeczności. Będzie tanecznie i śpiewająco, ale nie tylko. Nie zabraknie też wielkiej literatury i malarstwa.

 

Tegoroczne Letnie Koncerty ze Stypendystami rozpoczną się tanecznie. Już 12 sierpnia na placu Narutowicza będzie można podziwiać układy tańca współczesnego, towarzyskiego i na wózkach. O godz. 18 na letniej scenie na placu Narutowicza zaprezentują się tegoroczni stypendyści: Kinga Borowska (taniec współczesny), Maria Wójcik i Arkadiusz Kuśmierek (Mistrzowie Polski w tańcu towarzyskim na wózkach) oraz Mateusz Walas (taniec towarzyski) w duecie z Sandrą Tomczak. Niedzielny koncert uświetnią występy gości specjalnych. Przed publicznością zaprezentują się młodzieży zespół ludowy "Ikstiliuks"z litewskiego miasta partnerskiego Taurogi (pod kierownictwem Rasy Bartkuvienė) oraz bełchatowska grupa folklorystyczna "Rajka" (pod kierownictwem Grzegorza Brożyńskiego).


Na placu Narutowicza wystąpi zespół folklorystyczny "Rajka"Oprócz podziwiania kunsztu młodych, zdolnych tancerzy publiczność będzie miała możliwość darmowego spróbowania pysznego jabłecznika, który specjalnie na koncert upiecze  bełchatowsk restauracja "Kubuś". Ponadto na stoisku promocyjnym tegorocznego Festiwalu Sztuki Jabłka będzie można uzyskać wyczerpujących informacji na temat festiwalowych konkursów, także tych objętych narodowym patronatem Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej, Andrzeja Dudy.

 

Konkurs z jabłkiem w tle - zgłoś się


Natomiast dwa dni później, we wtorek 14 sierpnia, prezydent Czechowska zaprasza wszystkich mieszkańców do Grocholic.  Na skwerze orzy Parafii pw. Wszystkich Świętych odbędzie się Letnia Biesiada pod Lipą. Podczas koncertu, który rozpocznie się o godz. 18, wystąpią miejscy stypendyści, wokaliści i muzycy z Grocholic, Miejska Orkiestra Dęta Bełchatów – Grocholice, chór Moderato oraz zaproszeni goście.


Kolejną odsłoną Letnich Koncertów ze Stypendystami będą instrumentalne oraz wokalne popisy młodych muzyków. W niedzielę, 19 sierpnia od godz. 17.00 na błoniach przy Muzeum Regionalnym będzie można posłuchać Tomasza Orłowskiego (w duecie z Marcelim Bąkiewiczem), Weroniki Kępy, Adrianny Urbańskiej, Aleksandry Rabędy oraz Aleksandry Szurgot. Organizatorzy przygotowali również wystawę prac uzdolnionych plastycznie bełchatowian. Zaprezentują się Blanka Gorgoń (fotografia) i Olgierd Gorgoń (grafika). Prawdziwą gratką dla miłośników sportu będzie z pewnością trening z Wicemistrzem Świata w Nordic Walkingu  Ryszardem Cyranem, który rozpocznie się około godz. 18.30 (koniecznie prosimy zabrać ze sobą kijki do marszu). Sporą niespodzianką będzie z pewnością danie, które przygotowywane będzie na największej w Polsce MEGApatelni. Możemy jedynie zdradzić, że jednym z jego składników będzie jabłko. Wszyscy zgromadzeni na koncercie będą mogli skosztować gotowej potrawy oczywiście za darmo.

Przy Muzeum Regionalnym będzie czytane "Przedwiośnie" ŻeromskiegoPodobnie, jak w roku ubiegłym, letnie koncerty zakończy wielkie, narodowe czytanie. Tym razem  w piatek, 31 sierpnia o godz. 19 w parku przy Muzeum Regionalnym odczytane zostanie “Przedwiośnie” Stefana Żeromskiego".  Jak czytamy na oficjalnej stronie Prezydenta RP, Andrzeja Dudy, wybór tegorocznej lektury był nieprzypadkowy I ma przybliżyć doświadczenia Polaków sprzed wieku. -  Bardzo zależy mi na tym, aby tegoroczna akcja, oprócz jej stałego, głównego celu, którym jest promocja czytelnictwa, była też formą uczczenia jubileuszu. A zarazem chcę, aby przesłanie Żeromskiego wzbogaciło program obchodów i wydarzeń o niezwykle istotny i potrzebny element krytycznej refleksji nad dziejami ojczystymi – napisał w liście Prezydent RP Andrzej Duda. "Przedwiośnie" to ostatnia powieść Stefana Żeromskiego, która została opublikowana w 1924 roku. Pisarz dokonał w niej bilansu pierwszych lat niepodległości Polski, zwracając uwagę na entuzjazm, chęć odbudowy państwa, ale także na błędy i zaniechania. Książka stanowiła zachętę do wspólnej debaty nad kształtem II Rzeczypospolitej. Do tej pory ukazało się ok. 120 polskich i ponad 10 zagranicznych wydań Przedwiośnia. Doczekało się też dwóch ekranizacji (1929, 2001). 

 

AP

 

Program Letnich Koncertów ze Stypendystami 2018

Aktualności

 

 


Miasto Bełchatów

ul. Kościuszki 1, 97-400 Bełchatów; tel: +48 447335116, +48 447335115; email: um@belchatow.pl
www.belchatow.pl
Wydawca: Urząd Miasta Bełchatowa, ul. Kościuszki 1, 97-400 Bełchatów
Redaktor naczelny: Aleksandra Jasiczak, e-mail:a.jasiczak@um.belchatow.pl
Zespół redakcyjny: Aleksandra Duda - Andrzejewska, Anna Przydryga, Piotr Kurzydlak, Tomasz Kałużyński, Agnieszka Pomorska, Kinga Zawodzińska - Bukowiec
 

Wszystkie prawa zastrzeżone - belchatow.pl 2019