joombig banner rotation images

Menu

Apoloniusz Anszperger obchodzić będzie 95 urodzinyWystawy, spektakle i seanse filmowe – to tylko kilka możliwości spędzenia kolejnej wolnej od handlu niedzieli. Popularne dyskonty, supermarkety czy centra handlowe będą zamknięte, w Bełchatowie jednak każdy jednak znajdzie coś dla siebie. Placówki kulturalne mają propozycje dla wszystkich, którzy tylko zechcą wyjść z domu, tym bardziej, że synoptycy zapowiadają ciepłą, wiosenną pogodę.


W piątek, 6 kwietnia, w małej sali teatralnej Miejskiego Centrum Kultury odbędzie się benefis Apoloniusza Anszpergera – wyjątkowego człowieka, studenta Uniwersytetu Trzeciego Wieku, który w tym roku będzie obchodził 95 lat. Od 12 lat, pan Apoloniusz bierze aktywny udział w inicjatywach Uniwersytetu Trzeciego Wieku, a jego wrażliwość na otaczający go świat oraz innych ludzi, wzbogaca wszystkich, którzy mieli z nim do czynienia nawet przez krótką chwilę. Początek tego niezwykłego benefisu o godz. 17.00.

On i Ona spotykają się w piaskownicy. Tu wiele się wydarzy. On w „swojej” piaskownicy bawi się Batmanem tworząc męski świat wojen. Ona z lalką szmacianką narusza „jego” terytorium. Czy to tylko zabawa w dorosłych? Czy też początek uczucia? Przekonają się o tym wszyscy, którzy w sobotnie (7 kwietnia) popołudnie wybiorą się do Miejskiego Centrum Kultury na spektakl grupy BAT – PKP, pt. „Spotkania”. Podczas spektaklu zostanie przeprowadzona zbiórka na pomoc chorej na lekooporną padaczkę – Julii Spalińskiej.

Warto także odwiedzić Giganty Mocy, w których od 5 kwietnia można oglądać wystawę malarstwa Jana Rybaka. Artysta najchętniej tworzy pejzaże oraz portrety. Jak mówi: „lubię rozmalować się w pejzażu. Daje mi to wolność. Malując portret, szukam z kolei u osoby takiej cechy charakteru, która ją wyróżni z tłumu innych ludzi". Oprócz pejzaży i portretów, na wystawie prezentowanej w MCK Gigantach Mocy będzie można oglądać płótna nawiązujące do historii Polski a także kopie prac Wojciecha Kossaka. Wystawa będzie dostępna dla zwiedzających do końca kwietnia.

Dobrym pomysłem na spędzenie wolnego czasu, może być pójście do kina, „Kultura” oferuje 4 filmy. Najmłodsi z pewnością z chęcią obejrzą „Luisa i obcego” (sob. i ndz. o 16.30), nieco starci natomiast mogą wybierać między „Kobietą sukcesu” ( sob. i ndz. o 14.30), „Twarzą” (sob. 18.15 i ndz. 18.00) lub obrazem „Jestem najlepsza. Ja, Tonya” (sob. 20.00 i ndz. 19.45).
Rzeźby frasobliwego można oglądać w Muzeum Regionalnym
W swoje progi zaprasza również Muzeum Regionalne. W Dworku Olszewskich dostępne są właśnie dwie wystawy. „Kaczkowscy. Niepokorni patrioci” przedstawia dzieje XIX wiecznego Bełchatowa i rodu Kaczkowskich, którzy odkąd odkupili w 1820 roku Bełchatów, skupiali się na rozwoju swojej małej ojczyny. Ekspozycja to wiele ciekawych informacji i eksponatów – jednym z nich jest makieta dworu. To właśnie Kaczkowscy nadali Dworkowi Olszewskich kształt, jaki zachował się do dziś. W bełchatowskim muzeum można także oglądać rzeźby ludowe. Ponad 50 eksponatów przedstawia „Jezusa Frasobliwego”. Figury są wielorakie i pochodzą z różnych stron Polski. Ekspozycja powstała w oparciu o kolekcję Władysława Bielickiego, który kolekcjonuje je od 11 lat. Wystawa dostępna jest w sali etnograficznej do 15 kwietnia. Warto dodać, że w każdą niedzielę wstęp do bełchatowskiego muzeum jest bezpłatny.

Zakaz handlu w niedziele w Polsce wprowadzany jest stopniowo. Od marca do końca 2018 roku handel jest dozwolony jedynie w pierwszą i ostatnią niedzielę miesiąca. W pozostałe niedziele, tak jak we wszystkie święta państwowe i kościelne, sklepy będą zamknięte.


Niedziele z zakazem handlu w 2018 roku:

  •  
  • 8 , 15 i 22 kwietnia,
  • 13 i 20 maja,
  • 10 i 17 czerwca,
  • 8, 15 i 22 lipca,
  • 12 i 19 sierpnia,
  • 9, 16 i 23 września,
  • 14 i 21 października,
  • 11 i 18 listopada,
  • 9 grudnia.

 
MCK przygotował kilka propozycji dla aktywnych
 

Aktualności

 

 


Miasto Bełchatów

ul. Kościuszki 1, 97-400 Bełchatów; tel: +48 447335116, +48 447335115; email: um@belchatow.pl
www.belchatow.pl
Wydawca: Urząd Miasta Bełchatowa, ul. Kościuszki 1, 97-400 Bełchatów
Redaktor naczelny: Aleksandra Jasiczak, e-mail:a.jasiczak@um.belchatow.pl
Zespół redakcyjny: Aleksandra Duda - Andrzejewska, Anna Przydryga, Piotr Kurzydlak, Tomasz Kałużyński
 

Wszystkie prawa zastrzeżone - belchatow.pl 2018