joombig banner rotation images

Menu

Artystki ludowe w Muzeum RegionalnymDo końca marca w Gigantach Mocy można oglądać wystawę ozdób wielkanocnych. Muzeum zaprosiło uczniów na warsztaty z artystkami ludowymi, a Przedszkole Samorządowe nr 5 na świąteczne przedstawienie. Nie zabrakło też spotkań przy jajku. Przy tradycyjnym stole wspólnie zasiedli m.in. podopieczni „Koniczynki”.  

 

Główny korytarz Gigantów Mocy wypełniły kolorowe ozdoby świąteczne. Wśród nich koszyczki, stroiki oraz wykonane przeróżnymi technikami pisanki, zające i kurczaki. Ich autorami są dzieci, młodzież oraz dorośli. Wszystkie prezentowane prace zostały przygotowane na konkurs „Wielkanocne ozdoby”. Mimo tego, że to pierwsza edycja MCK otrzymał ich sporo, bo prawie osiemdziesiąt. Jury przede wszystkim doceniły prace, które były wykonane własnoręcznie. W kategorii podstawówek i klas gimnazjalnych pierwszego miejsca nie przyznano. Drugie otrzymały: Weronika Łakoma i Agata Malak, trzecie Artur Wakuła. Patryk Stenke, Natalia Bujacz, Kinga Kulibedra oraz Emilia Leska, Aleksandra Gajda i Agnieszka Szkodzińska otrzymali wyróżnienia. Patryk Stenke, Natalia Bujacz, Kinga Kulibedra oraz Emilia Leska, Aleksandra Gajda i Agnieszka Szkodzińska otrzymali wyróżnienia. Wśród szkół ponadgimnazjalnych i dorosłych zwyciężyła praca Jolanty Sadzińskiej, zaś Iwona Rośniak i Agnieszka Malak wyróżnione.

 

Wszystkie prace, jakie wpłynęły na konkurs można zobaczyć. Trzeba się jednak spieszyć, bo wystawa dostępna jest dla zwiedzających do końca marca.

 

Jak przygotować tradycyjną pisankę uczyli się bełchatowscy uczniowie i przedszkolaki. To właśnie dla nich Muzeum Regionalne przygotowało warsztaty z artystkami ludowymi z Bielowic. Gospodynie zdradzały tajniki ozdabiania jaj metodą batikową, czyli woskiem. To właśnie w ten sposób pod Opolem przygotowuje się wydmuszki od niepamiętnych czasów. Okazją do wykonania świątecznych ozdób były też okolicznościowe lekcje, których głównym tematem były zwyczaje i obrzędy wielkanocne.

 

Wielkanocny spektakl z udziałem rodziców i specjalnych gości przygotowały przedszkolaki z ,,piątki". Było o świątecznym menu, któremu przyglądała się Magda Gessler i wielkanocnych zwyczajach. Przedstawienia to specjalność bełchatowskiego Przedszkola nr 5 im. Jana Brzechwy, z powodzeniem działa tu grupa teatralna. Publiczność wielkanocnym spektaklem była zachwycona.

 

Wielkanocna atmosfera zagościła również do Środowiskowego Domu Samopomocy. Przy świątecznym stole spotkali się podopieczni "Koniczynki" i ich rodzice, którym życzenia złożył Łukasz Politański, wiceprezydent Bełchatowa. Nie zabrakło też tradycyjnych, wielkanocnych potraw i dzielenia się jajkiem.

 

 

Wystawa pokonkursowa "Ozdoby wielkanocne"

Wystawa ozdób wielkanocnych w Gigantach Mocy

Ozdoby wielkanocne w Gigantach Mocy

 

 

Warsztaty w Muzuem Regionalnym 

Wielkanocne warsztaty w Muzeum Regionalnym

 

 

Wielkanocne spotkanie w Przedszkolu Samorządowym nr 5

Przedstawienie wielkanocne w PS nr 5

Wielkanocne spotkanie w PS nr 5

Wielkanocne spotkanie w przedszkolu nr 5

 

 

Świąteczna atmosfera w "Koniczynce" 

Spotkanie w Koniczynce

Aktualności

 

 


Miasto Bełchatów

ul. Kościuszki 1, 97-400 Bełchatów; tel: +48 447335116, +48 447335115; email: um@belchatow.pl
www.belchatow.pl
Wydawca: Urząd Miasta Bełchatowa, ul. Kościuszki 1, 97-400 Bełchatów
Redaktor naczelny: Aleksandra Jasiczak, e-mail:a.jasiczak@um.belchatow.pl
Zespół redakcyjny: Aleksandra Duda - Andrzejewska, Anna Przydryga, Piotr Kurzydlak, Tomasz Kałużyński
 

Wszystkie prawa zastrzeżone - belchatow.pl 2018