joombig banner rotation images

Menu


Ukazał się album "Bełchatów na karcie pocztowej"7 lutego ukazał się album „Bełchatów na karcie pocztowej” wydany przez bełchatowskie Muzeum Regionalne. Kilkaset widokówek z Bełchatowem i o Bełchatowie ukazuje historię miasta od lat 20. po czasy współczesne.


Jak mówi Mariola Czechowska, prezydent Bełchatowa, pomysł wydania albumu z kartami pocztowymi pojawił się już kilka lat temu. - W 2015 roku w mojej głowie pojawiła się myśl, aby przygotować wydawnictwo z bełchatowskimi pocztówkami. Taki album dostałam w prezencie od jednego z naszych miast partnerskich. Okazało się, że ten pomysł wcale nie jest nowy ani nie jest mój. Podobne plany miało wcześniej Towarzystwo Przyjaciół Bełchatowa.  Cieszę się, że udało się zrealizować nasze zamierzenia i bełchatowianie mogą poznać Bełchatów, jakiego już nie ma – dodaje prezydent Czechowska.

Prezydent Mariola Czechowska wspiera wydawnictwa przybliżające historię miastaKarty do albumu zbierane były przez kilka lat, część z nich pochodzi z prywatnych zbiorów mieszkańców Bełchatowa. W sumie w albumie pokazanych jest 300 pocztówek, które ukazują miasto od lat 20. do 90. Ułożone zostały w ciekawą formę „spaceru” po mieście - czytelnicy mogą zobaczyć budynki,  kościoły i ulice, które zmieniły swój wygląd oraz sprawdzić, jak wyglądały chociażby ul. Kościuszki, plac Narutowicza czy Plac Wolności.

- Książka nie powstałaby, gdyby nie kolekcjonerzy, którzy chętnie dzielili się swoimi zbiorami. Najciekawsze wydają się te z okresu międzywojennego, ich zachowało się zaledwie kilka. Liczę, że już po wydaniu albumu ktoś przyniesie do nas kartę pocztową np. z okresu międzywojennego i powie, że takiej jeszcze nie widzieliśmy – dodaje dyrektor Tokarek.

Jedną z perełek, której reprodukcję można zobaczyć w wydanym właśnie albumie ,,Bełchatów na karcie pocztowej", jest widokówka, która niedawno została wystawiona na aukcji w Stanach Zjednoczonych.

Podczas spotkania promocyjnego z autorami (pracownicy muzeum), licznie zgromadzeni bełchatowianie mogli nie tylko poznać historię miasta zapisaną na karcie pocztowej, ale także kupić świeżo wydany album. Wydawnictwo w cenie 35 zł jest do nabycia w Muzeum Regionalnym przy ul. Rodziny Hellwigów 11. 

 

AP

 

Licznie zgromadzeni bełchatowianie mogli kupić album w promocyjnej cenie

 

Album "Bełchatów na karcie pocztowej" cieszy się zainteresowaniem bełchatowian

 

W albumie zebranych zostało 300 kart pocztowych z Bełchatowem 

Aktualności

 

 


Miasto Bełchatów

ul. Kościuszki 1, 97-400 Bełchatów; tel: +48 447335116, +48 447335115; email: um@belchatow.pl
www.belchatow.pl
Wydawca: Urząd Miasta Bełchatowa, ul. Kościuszki 1, 97-400 Bełchatów
Redaktor naczelny: Aleksandra Jasiczak, e-mail:a.jasiczak@um.belchatow.pl
Zespół redakcyjny: Aleksandra Duda - Andrzejewska, Anna Przydryga, Piotr Kurzydlak, Tomasz Kałużyński, Agnieszka Pomorska, Kinga Zawodzińska - Bukowiec
 

Wszystkie prawa zastrzeżone - belchatow.pl 2019