joombig banner rotation images

Menu

Miasto Bełchatów wydało kalendarz z linorytami uczniów z SP 13Miasto wydało kalendarz z grafikami uczniów Szkoły Podstawowej nr 13. Motywem wszystkich prac jest przestrzeń miejska. Mariola Czechowska, prezydent Bełchatowa, spotkała się z młodymi artystami, o których robi się coraz głośniej w całej Polsce. Jeszcze w tym roku ich dzieła zostaną wystawione między innymi we Wrocławiu.


„Ja… i moje miasto” to cykl grafik, który w 2015 roku rozpoczęli uczniowie ówczesnego Publicznego Gimnazjum nr 5 w Bełchatowie. Tematem ich prac były portrety na tle rodzinnego miasta, wszystkie realizowane były w technice druku wypukłego, czyli linorytu. Obecnie cykl tworzą prace uczniów klas III oddziałów gimnazjalnych Szkoły Podstawowej nr 13 oraz absolwentów PG nr 5 w Bełchatowie. Młodzi artyści stworzyli swoje dzieła pod kierunkiem Beaty Bartosiak.

- Linoryt jest techniką trudną, praca z dłutem jest wymagająca i pracochłonna. Większość prac uczniowie tworzyli na lekcjach plastyki, dzięki udostępnieniu prasy przez Miejskie Centrum Kultury, zadanie było mocno ułatwione – wyjaśnia Beata Bartosiak.
Miasto promuje młodych i zdolnych lokalnych artystów
Podczas październikowego Festiwalu Sztuki Jabłka, linoryty uczniów z SP 13 były wystawione w PGE Gigantach Mocy (o czym szerzej pisaliśmy TUTAJ), cztery z nich zostały nagrodzone w międzynarodowym konkursie, a jedna wzięła udział w wystawie Międzynarodowego Tiennale Grafiki Cieszyn 2017.

Prezydent Bełchatowa, Mariola Czechowska, uważa, że młodych i zdolnych bełchatowskich artystów należy doceniać i promować w każdy, możliwy sposób. Stąd pomysł na wydanie kalendarza z linorytami uzdolnionych uczniów. Wybrano 12 prac, których wspólnym mianownikiem jest Bełchatów.

- Kalendarz jest wyjątkowy, i to nie tylko moje prywatna opinia, ale zachwycone są wszystkie osoby, które go widziały. Emanuje on świeżym spojrzeniem na nasze miasto młodych, bełchatowskich artystów. Dziękuję Wam za to z całego serca – powiedziała podczas spotkania w magistracie z uczniami prezydent Czechowska.

W kalendarzu można podziwiać 12 niezwykłych prac autorstwa: Agaty Kowalczyk, Igi Przybylskiej, Natalii Niewierskiej, Krzysztofa Glapińskiego, Agaty Sadzińskiej, Julii Dyderskiej, Izabeli Łuczak, Weroniki Ambrozik, Natalii Hertel, Izy Górnej, Aleksandry Łebek i Marii Erkiert.

Jeszcze w tym roku linoryty młodych bełchatowian zostaną wystawione we Wrocławiu.


AP

Aktualności

 

 


Miasto Bełchatów

ul. Kościuszki 1, 97-400 Bełchatów; tel: +48 447335116, +48 447335115; email: um@belchatow.pl
www.belchatow.pl
Wydawca: Urząd Miasta Bełchatowa, ul. Kościuszki 1, 97-400 Bełchatów
Redaktor naczelny: Aleksandra Jasiczak, e-mail:a.jasiczak@um.belchatow.pl
Zespół redakcyjny: Aleksandra Duda - Andrzejewska, Anna Przydryga, Piotr Kurzydlak, Tomasz Kałużyński
 

Wszystkie prawa zastrzeżone - belchatow.pl 2018