joombig banner rotation images

Menu

Muzeum Regionalne wydało reprint pocztówki z miedzywojniaStarych, bełchatowskich pocztówek zachowało się zaledwie osiem. Reprint jednej z nich właśnie wydało Muzeum Regionalne. Oryginalną kartkę będzie można kupić na Jarmarku Świątecznym.


W styczniu 2018 roku ukaże się album zatytułowany „Bełchatów na karcie pocztowej”. Znajdzie się w nim ponad 300 kart z Bełchatowem i o Bełchatowie z lat 20-tych i 90-tych ubiegłego stulecia. Jak mówi Marek Tokarek, dyrektor Muzeum Regionalnego, dzięki temu wydawnictwu bełchatowianie będą mogli przypomnieć sobie czar starych pocztówek.

- W dobie rewolucji informatycznej kartki pocztowe odeszły niemal całkowicie do lamusa, a szkoda, bo były nie tylko wyrazem pamięci o bliskich nam osobach, ale także swoistym historycznym zapisem zmian zachodzących w mieście – tłumaczy dyrektor Tokarek.

Jarmark Świąteczny odbędzie się 9 i 10 grudnia na placu NarutowiczaKarty do albumu zbierane były przez kilka lat, część z nich pochodzi z prywatnych zbiorów mieszkańców Bełchatowa. Najcenniejsze wydają się te pochodzące z okresu międzywojennego i okupacji, takich zachowało się zaledwie kilka. W sumie w albumie znajdzie się ponad 300 kart. Album zostanie wydany w styczniu, ale już teraz jedna z pocztówek została wydana i bełchatowianie będą mogli kupić ją na nadchodzącym Jarmarku Świątecznym, 9 i 10 grudnia.

CZYTAJ:Przyjdź i poczuj magię świąt na jarmarku

Mowa o reprincie pocztówki z przełomu lat 20-tych i 30-tych, na której uwieczniony został dwór Hellwigów w szacie zimowej. Kartę będzie można nabyć za symboliczną kwotę, będzie to też okazja do wysłania na niej świątecznych życzeń do najbliższych. Poza tym na stoisku Muzeum Regionalnego będzie można w promocyjnej cenie kupić także świeżo wydaną książkę "Historia piłki siatkowej w Bełchatowie w latach 1930-2015" Bolesława Bojanowskiego, która jest nie lada gratką dla każdego kibica bełchatowskiego klubu.

CZYTAJ:85 lat Skry - poznaj historię klubu

Warto w tym miejscu przypomnieć historię kartki pocztowej. Sięga ona połowy lat 60. XIX stulecia, kiedy to austriacki ekonomista prof. Emanuel Herman zaproponował rodzaj tzw. korespondencji odkrytej. Za wysłanie takiej kartki płaciło się o wiele mniej, niż za zwykły list. W pierwszych latach istnienia pocztówki trzeba było nakleić na nią znaczek. Rychło jednak wydano kartkę z już nadrukowanym znaczkiem wartości 2 krajcarów. Weszła do użytku 1 października 1869 roku, a więc prawie 140 lat temu. Kartka pocztowa dotarła również do Polski, będącej wówczas pod zaborami. Zwano ją z niemiecka corespondenzkarte. Dopiero w 1900 r. doczekała się polskiego określenia – pocztówka. Mało kto wie, że jego pomysłodawcą był Henryk Sienkiewicz. Od tamtej pory poczta regularnie wypuszczała coraz to nowsze wersje pocztówek, także te przedstawiające ilustracje, odzwierciedlające aktualne wydarzenia, znanych ludzi lub promujące patriotyzm.

 

AP
 

 


Miasto Bełchatów

ul. Kościuszki 1, 97-400 Bełchatów; tel: +48 447335116, +48 447335115; email: um@belchatow.pl
www.belchatow.pl
Wydawca: Urząd Miasta Bełchatowa, ul. Kościuszki 1, 97-400 Bełchatów
Redaktor naczelny: Aleksandra Jasiczak, e-mail:a.jasiczak@um.belchatow.pl
Zespół redakcyjny: Aleksandra Duda - Andrzejewska, Anna Przydryga, Piotr Kurzydlak, Tomasz Kałużyński
 

Wszystkie prawa zastrzeżone - belchatow.pl 2018