joombig banner rotation images

Menu

Wystawa etnograficzna w Muzeum Regionalnym prezentuje tradycyjne ludowe obrzędyMuzeum Regionalne przygotowało barwną wystawę etnograficzną o polskim świętowaniu - od czasu zadumy, adwentu, poprzez godne dni, aż po ostatnie dni karnawału. Wystawę „Rok polski – koniec i początek” będzie można zwiedzać do 11 lutego 2018 roku.


Bełchatowianie, którzy wybiorą się do muzeum, będą mieli okazję zobaczyć wiele wyjątkowych i pięknych rzeźb ludowych oraz oryginalnych strojów z grup kolędniczych a także ostatkowych, między innymi szopki krakowskie, betlejemki, szopki kolędnicze i tradycyjne drzewka bożonarodzeniowe oraz ozdoby.

Wystawa „Rok polski – koniec i początek” prowadzi przez czas jesieni, czas  gdy ziemia odpoczywa, ale nie człowiek – zajęcia gospodarskie przenoszone są do domów i zagród.  W czasie adwentu mężczyźni młócili cepami zboże, żęli sieczkę, mielili zboże, łatali stare i robili nowe chodaki. Kobiety sprzątały chałupy, bieliły ściany, szyły koszule, worki, płachty, przędły kądziel. Młode dziewczęta natomiast przygotowywały świąteczne ozdoby izby. Dzieci darły pierza, uczyły się kolęd, powinszowań i życzeń świątecznych.
Na wystawie można oglądać wiele ciekawych eksponatów
Czas jesieni na wsi to również czas swatów i kojarzenia małżeństw. W kanwę dawnych zwyczajów matrymonialno - zalotnych wplecione zostały zwyczaje związane z wigiliami dwu ważnych, rozpoczynających adwent świąt - Katarzyny i Andrzeja.

Wystawa prezentuje więc: czas adwentu,  czas przygotowań do Godnych Dni – tak niegdyś nazywano Boże narodzenie, następnie święto Trzech Króli, a kończymy na radosnych zwyczajach związanych z ostatnimi dniami karnawału – czyli tłustym czwartkiem i ostatkami. Na wystawie prezentujemy również obrzędowe pieczywo na nowy rok – tzw. „nowe latko” – w kształcie zwierząt z inwentarza i samych gospodarzy.

Na wystawie nie brakuje symboli świątecznych, zwiedzający będą mogli zobaczyć tradycyjny stół wigilijny, choinkę, czy wytwarzane tylko w Polsce ozdoby z opłatka czyli tzw. światy. Wśród barwnych eksponatów, na pewno warto zwrócić uwagę na szopkę krakowską, czy też na szopkę z kukiełkami. Oryginalne stroje grup zapustnych – bociana, marszałka, diabłów, konika zapustnego, a ten duży futrzany miś – to nasz własny miś – na miarę naszych możliwości – słomiana miniaturka została wypożyczona z Muzeum Archeologicznego i Etnograficznego z Łodzi, skąd z resztą pochodzi większość eksponatów znajdujących się na wystawie.

 

Obszerna fotorelacja z wystawy na profilu fb Urzędu Miasta.

 

 

Aktualności

 

 


Miasto Bełchatów

ul. Kościuszki 1, 97-400 Bełchatów; tel: +48 447335116, +48 447335115; email: um@belchatow.pl
www.belchatow.pl
Wydawca: Urząd Miasta Bełchatowa, ul. Kościuszki 1, 97-400 Bełchatów
Kontakt do redakcji: a.duda@um.belchatow.pl
Zespół redakcyjny: Aleksandra Duda - Andrzejewska, Anna Przydryga, Piotr Kurzydlak, Tomasz Kałużyński, Kinga Zawodzińska - Bukowiec
 

Wszystkie prawa zastrzeżone - belchatow.pl 2019