joombig banner rotation images

Menu

Grupa folklorystyczna Rajka wystąpiła na festiwalu w Taurogach na LitwieBełchatowska grupa folklorystyczna "Rajka” działająca przy Miejskim Centrum Kultury wzięła udział w Międzynarodowym Festiwalu Folklorystycznym "Vaikščiuo puova po dvara" na Litwie. Zaproszenie na festiwal skierowała dyrekcja Centrum  Kultury w Taurogach.

 

Festiwal w Taurogach odbywał się 17 i 18 listopada. Zaprezentowało się na nim kilkadziesiąt zespołów folklorystycznych nie  tylko z  Litwy, a też z Łotwy, Estonii oraz  Polski, które przedstawiły bogaty program artystyczny oparty na tańcach narodowych i pieśniach ludowych.

 

Bełchatów reprezentowały na nim kapela ludowa "Bełchatowianie" pod kierownictwem Sylwestra Kijańskiego i grupa folklorystyczna "Rajka", której choreografem jest Grzegorz Brożyński. Nazwa zespołu jest nieprzypadkowa, nawiązuje nie tylko do gatunku rajskiej jabłoni, ale także do herbu Bełchatowa. Grupa dolklorystyczna działa przy bełchatowskim Miejskim Centrum Kultury od 2004 roku i rozwija się bardzo prężnie. Artyści mają za sobą występy krajowe i zagraniczne, między innymi na Węgrzech, we Francji, w Czechach i na Litwie.

 

W Międzynarodowym Festiwalu Folklorystycznym w Taurogach "Rajka" wystąpiła po raz pierwszy. Zgromadzonej licznie publiczności bełchatowscy artyści zaprezentowali polskie tańce ludowe z regionów łowickiego i sieradzkiego. Polonez, polka czy  oberek skradły serca widowni. Szczególnie duże  wrażenie na uczestnikach festiwalu zrobiły piękne łowickie stroje ludowe naszego zespołu, o których kupnie zdecydowała prezydent Bełchatowa, Mariola Czechowska.

Wizyta na Litwie zaowocowałam również nawiązaniem kontaktów z młodzieżowymi zespołami folklorystycznymi z Taurogów oraz  Teszla, które być może w niedalekiej przyszłości wystąpią w Bełchatowie.

 

Obszerna fotorelacja z pobytu grupy "Rajka" w Taurogach znajduje się na oficjalnym profilu UM na fb.

AP

 

Grupa Rajka działa przy MCK od 2004 roku

Aktualności

 

 


Miasto Bełchatów

ul. Kościuszki 1, 97-400 Bełchatów; tel: +48 447335116, +48 447335115; email: um@belchatow.pl
www.belchatow.pl
Wydawca: Urząd Miasta Bełchatowa, ul. Kościuszki 1, 97-400 Bełchatów
Kontakt do redakcji: a.duda@um.belchatow.pl
Zespół redakcyjny: Aleksandra Duda - Andrzejewska, Anna Przydryga, Piotr Kurzydlak, Tomasz Kałużyński, Kinga Zawodzińska - Bukowiec
 

Wszystkie prawa zastrzeżone - belchatow.pl 2019