joombig banner rotation images

Menu

Miejska Orkiestra Dęta Grocholice - Bełchatów świętuje jubileusz Mija dokładnie dziesięć lat od reaktywacji Miejskiej Orkiestry Dętej. Na początku grali w dwunastoosobowym składzie. Dziś to to prawie 60 muzyków na czele z dyrygentem. Koncert 12 listopada, oczywiście w ich wykonaniu, zainauguruje obchody jubileuszu.    

 

Orkiestra zagra w kościele pw. Wszystkich Świętych w Grocholicach tuz przed mszą świętą. Początek o godz. 11:30. Muzycy zaprezentują kilka utworów z różnych gatunków. Będzie muzyka rozrywkowa, marsze a nawet pieśni religijne.

 

Niedzielny koncert to niejedyna okazja, aby usłyszeć Miejską Orkiestrę Dętą Grocholice – Bełchatów. Przez dekadę swojej działalności zespół zagrał dokładnie 211 koncertów. Rocznie występują ponad dwadzieścia razy. Muzykują na wydarzeniach patriotycznych, religijnych czy kulturalnych.  Mowa m.in. o uroczystościach barbórkowych, rocznicach uchwalenia Konstytucji 3 Maja, obchodach Narodowego Święta Niepodległości. Zagrali także przed prezydentem RP, który odwiedził Bełchatów w 2015 roku.

Dzieje orkiestry tak naprawdę sięgają lat przed i powojennych. Pierwsze historyczne zmianki o niej pochodzą bowiem z 1928 roku. Później jednak zespół przestał działać, aż do listopada 2007 roku, kiedy to został reaktywowany. Z pomysłem wznowienia działalności orkiestry wyszli sami mieszkańcy: Grzegorz Retkiewicz, Ireneusz Kępa, Aleksander Michel oraz księża z parafii w Grocholicach – śp. Sławomir Orłowski i Stanisław Cichosza.

 

Po niespełna dwóch miesiącach od reaktywacji Miejska Orkiestra Dęta zagrała pierwszy koncert. Było to dokładnie 24 grudnia podczas pasterki. Wystąpili wtedy w dwunastoosobowym składzie. Kilka dni później, 6 stycznia w święto Trzech Króli, grających było już dwudziestu. Dziś zespół tworzy 55 osób – m.in. saksofonistów, klarnecistów, flecistów. Najstarszy członek orkiestry – pan Aleksander Michel ma ponad 70 lat, najmłodszy – Filip Tomecki zaledwie 13. Od blisko 10 lat dyrygentem jest kapelmistrz Henryk Wesołowski. Warto też wspomnieć o nauczycielach, którzy szlifują umiejętności muzyków - mowa o Katarzynie Jurczyk-Zawady i Marku Pęcinie.

 

Przez te wszystkie lata Miejska Orkiestra Dęta działa przy parafii pw. Wszystkich Świętych oraz Miejskim Centrum Kultury. Od dekady swoje próby i lekcje mają w pomieszczeniach Ochotniczej Straży Pożarnej w Grocholicach. Nie można także zapomnieć o pomocy ze strony władz miasta oraz mieszkańców, którzy wielokrotnie wspierali orkiestrę finansowo.

 

Koncert Miejskiej Orkiestry Dętej Grocholice – Bełchatów, który zaplanowany jest na 12 listopada otwiera obchody jubileuszu 10-lecia reaktywacji. W planach jest jeszcze kilka wydarzeń. Jakich, o tym organizatorzy powiedzą już wkrótce.

 

 

 

AD-A

fot. archiwum orkiestry

 

 

 

Aktualności

 

 


Miasto Bełchatów

ul. Kościuszki 1, 97-400 Bełchatów; tel: +48 447335116, +48 447335115; email: um@belchatow.pl
www.belchatow.pl
Wydawca: Urząd Miasta Bełchatowa, ul. Kościuszki 1, 97-400 Bełchatów
Redaktor naczelny: Aleksandra Jasiczak, e-mail:a.jasiczak@um.belchatow.pl
Zespół redakcyjny: Aleksandra Duda - Andrzejewska, Anna Przydryga, Piotr Kurzydlak, Tomasz Kałużyński
 

Wszystkie prawa zastrzeżone - belchatow.pl 2018