joombig banner rotation images

Menu

Dochód z aucji zasili Społeczny Komitet Budowy Posągu Marszałka Józefa Piłsudskiego w Bełchatowie11 listopada przypada 99. rocznica odzyskania przez Polskę niepodległości. Oprócz oficjalnych uroczystości w Bełchatowie odbędzie się także kilka imprez towarzyszących. Jedną z nich będzie aukcja w muzeum.

 

W piątek, 10 listopada w Muzeum Regionalnym odbędzie się pierwsza aukcja stacjonarna, której uczestnicy będą mogli nabyć wiele cennych przedmiotów. Na licytację wystawione zostaną m.in. dzieła sztuki, numizmaty, militaria, starodruki i archiwalne dokumenty. Dochód z aukcji zostanie przekazany Społecznemu Komitetowi Budowy Posągu Marszałka Józefa Piłsudskiego w Bełchatowie, o którym szerzej piszemy TUTAJ. Aukcja rozpocznie się o godz. 18.00 w sali koncertowej Muzeum Regionalnego.

 

Natomiast dzień wcześniej, w czwartek 9 listopada, bełchatowianie będą mieli doskonałą okazję zapoznania się z twórczością artystów wileńskich: Aleksandra Śnieżko i Stanisława Kaplewskiego, podczas wieczoru autorskiego.

 

W Muzeum Regionalnym odbędzie się wieczór autorski artystów wileńskichAleksander Śnieżko to urodzony w 1945 roku poeta polski, który ukończył Szkołę Polską w Wilnie a następnie studiował w Rydze w Instytucie Lotnictwa Cywilnego. Zawsze bliska była mu jednak literatura, dość wspomnieć, że od 1989 roku jest sekretarzem Sekcji Literatów Polskich przy Związku Pisarzy Litwy, a od 1999 roku członkiem Związku Literatów Polskich. W 2004 roku przetłumaczył z polskiego na litewski wierszowane myśli „Kolorów Kupiszek”, które napisał Krzysztof Deroń.

 

Stanisław Kaplewski to z kolei artysta malarz i grafik, który od 1961 roku mieszka i tworzy w Wilnie. W latach 1984–1989 i 2006 pracował jako konserwator zabytków, m.in. w kościołach Świętego Ducha i Znalezienia Krzyża Świętego w Wilnie. Przez wiele lat pracował także jako plastyk dekorator, jest autorem projektów logo organizacji społecznych i firm prywatnych, winiet gazet i architektury wnętrz. Jego twórczość jest różnorodna: uprawia malarstwo, rysunek i grafikę, ilustruje również książki. Stanisław Kaplewski jest współzałożycielem i członkiem Twórczego Związku Polaków na Litwie "Elipsy" od 1993 roku. Artysta brał udział w ponad 80 wystawach na Litwie, w Polsce,Niemczech, Francji i USA. Jego prace znajdują się w zbiorach prywatnych w Polsce, Niemczech, Czechach, Włoszech, Izraelu, USA, Kanadzie, Anglii, Francji, Rosji, Szwajcarii, Australii i na Litwie.

 

Wieczór autorski z artystami wileńskimi odbędzie się w czwartek, 9 listopada o godz. 18.00 w Muzeum Regionalnym przy ul. Rodziny Hellwigów 11.

 

Obchodom 11 listopada, jak co roku, towarzyszyć będzie XV Bieg Niepodległości w parku Olszewskich.

AP

Aktualności

 

 


Miasto Bełchatów

ul. Kościuszki 1, 97-400 Bełchatów; tel: +48 447335116, +48 447335115; email: um@belchatow.pl
www.belchatow.pl
Wydawca: Urząd Miasta Bełchatowa, ul. Kościuszki 1, 97-400 Bełchatów
Redaktor naczelny: Aleksandra Jasiczak, e-mail:a.jasiczak@um.belchatow.pl
Zespół redakcyjny: Aleksandra Duda - Andrzejewska, Anna Przydryga, Piotr Kurzydlak, Tomasz Kałużyński
 

Wszystkie prawa zastrzeżone - belchatow.pl 2018