joombig banner rotation images

Menu

Bełchatowscy artyści zaprezentują swoje talenty. Okazją, by zobaczyć ich prace i poznać twórczość będą wystawy oraz spotkania w ramach Festiwalu Sztuki Jabłka. Promować będą się także studenci z Torunia i Poznania, zespół Kombi i fotografowie z różnych stron Europy.

 

Festiwal Sztuki Jabłka rozpocznie się w piątek, 6 października. Już pierwszego dnia będzie można zobaczyć dwie wystawy. Pierwszą zatytułowaną „Jabłko” przygotowało Bełchatowskie Towarzystwo Fotograficzne. Na ich zaproszenie odpowiedzieli fotografowie z Czech, Belgii, Niemiec oraz Litwy, Słowacji, Ukrainy i Rumunii.  Nie zabrakło też kadrów uchwyconych przez Polaków i samych bełchatowian. W sumie nadesłano ponad 120 zdjęć. Każde z nich pokazuje, jak autor widzi jabłko. Aby obejrzeć ekspozycję zapraszamy do Gigantów Mocy. Początek wernisażu o godz. 16:45.

 

Kwadrans później – o godz. 17:00 w restauracji Gościniec odbędzie się otwarcie wystawy „PrintCard special autumn edition: apple”. Itym razem motywem przewodnim jest jabłko, choć artyści w swoich pracach będą również interpretować ,,lokalność". Każdy, kto zwiedzi ekspozycję dowie się, jak graficznie wspominane motywy widzą 

artyści. PrintCard to międzynarodowy projekt Pracowni Druku Wklęsłego i Wypukłego 414 z wrocławskiej Akademii Sztuk Pięknych. Do udziału w nim zostali zaproszeni artyści z całego świata. Każdy, kto zwiedzi ekspozycję dowie się, jak oni widzą graficznie wspominane jabłko i lokalność.  

 

O godz. 18:00 w bibliotece rozpocznie się spotkanie autorskie z Kombi. W ubiegłym roku zespół obchodził jubileusz 40-lecia istnienia. Z tej okazji wydali książkę „Słodkiego miłego życia – prawdziwa historia”. Spotkanie ze Sławomirem Łosowskim i Wojciechem Korzeniewskim będzie poświęcone właśnie tej publikacji. Z pewnością nie zabraknie też czasu, aby podpytać o sceniczne doświadczenie i ich muzyczną karierę. Warto dodać, że artyści przywiozą ze sobą także płyty.

 

 

Sobota, 7 października to kolejne wystawy i spotkania. O godz. 16:00 w Sali kinowej MCK będzie 

 

można zobaczyć pokaz prac studentów z Zakładu Plastyki Intermedialnej UMK w Toruniu i Wydziału Animacji UA w Poznaniu. Godzinę później w Muzeum Regionalnym odbędzie się wernisaż Pracowni Obraski. To zbiorowa wystawa prac uczestników Pracowni Obraski, prowadzonej przez Przemysława Obarskieg. Jest to pracownia otwarta, w której można rozwijać swoje zainteresowania twórcze z zakresu kompozycji, rysunku, ilustracji, grafiki, malarstwa, rzeźby, obiektów, działań, fotografii, animacji, filmu, czy wystawiennictwa.

 

Amatorzy słowa pisanego z pewnością wybiorą się biblioteki, gdzie na „Jabłeczniku literackim” 

spotkają się bełchatowscy artyści. W „bitwie” zmierzą się twórcy z dziedziny: literatury grozy, 

literatury historycznej i literatury kobiecej. W szranki staną Piotr Kulpa kontra Mateusz Kuśmierek, Bartłomiej Szyprowski kontra Marcin Kula oraz Elżbieta Ceglarek kontra panowie. Autorzy będą mieli okazję do wymiany spostrzeżeń i doświadczeń, a nawet do twórczej polemiki. Początek „jabłecznika” o godz. 18:00.

 

 

Dwie kolejne wystawy będzie można zobaczyć w niedzielę, 8 października. Najpierw zapraszamy do Gigantów Mocy, gdzie w dolnym holu będą prezentowane prace Beaty Bartosiak i jej uczniów ze Szkoły Podstawowej nr 13 i absolwentów Publicznego Gimnazjum nr 5. „Ja… i moje miasto” – bo tak zatytułowana jest ekspozycja, to cykl grafik. Portrety na tle rodzinnego miasta zrealizowane są w technice druku wypukłego – linorycie. Młodzi artyści stworzyli swoje prace w latach 2015-2017 pod kierunkiem bełchatowskiej artystki i pedagoga Beaty Bartosiak. Początek wernisażu o godz. 16:00, zaś na 17:00 w „Degustacji – Pracowni Cukierniczej Rodziny Zakrzewskich” przy placu Narutowicza zaplanowane jest otwarcie wystawy „Bełchatów akwarelą” Mariusza Gosławskiego. Bełchatowianin, to wszechstronny artysta, o nieprzeciętnie bogatej osobowości zajmuje się różnorodną twórczością: malarstwem sztalugowym i ściennym, grafiką, fotografią, rzemiosłem artystycznym – tworzy serwety i tkaninę artystyczną, a także pisze ikony i wiersze.

 

Festiwal Sztuki Jabłka to także koncerty, wystawy i różnorodne spotkania. Szczegółowy harmonogram można znaleźć TUTAJ.

 

 

AD-A

 

 

 

 

 

 

 
 
 
 
 
 
 

Aktualności

 

 


Miasto Bełchatów

ul. Kościuszki 1, 97-400 Bełchatów; tel: +48 447335116, +48 447335115; email: um@belchatow.pl
www.belchatow.pl
Wydawca: Urząd Miasta Bełchatowa, ul. Kościuszki 1, 97-400 Bełchatów
Redaktor naczelny: Aleksandra Jasiczak, e-mail:a.jasiczak@um.belchatow.pl
Zespół redakcyjny: Aleksandra Duda - Andrzejewska, Anna Przydryga, Piotr Kurzydlak, Tomasz Kałużyński
 

Wszystkie prawa zastrzeżone - belchatow.pl 2018