joombig banner rotation images

Menu

Krzysztof Zalewski, Tom James i Dzikie Jabłka – to tylko niektórzy wykonawcy, którzy zagrają na Festiwalu Sztuki Jabłka. Ale impreza to także lokalni twórcy i różnorodne dziedziny sztuki. Festiwal rozpocznie się już 6 października, a zakończy trzy dni później. Będzie różnorodnie, oryginalnie i nowocześnie.

 

- Ideą festiwalu jest przede wszystkim docenienie i wypromowanie lokalnej działalności artystycznej - mówi Mariola Czechowska, prezydent Bełchatowa. - Cieszy mnie bardzo, że w to wydarzenie zaangażowało się wielu bełchatowian z wyjątkowymi talentami i pasjami.

 

 

Bełchatowskich artystów będzie można posłuchać już w piątek, 6 października, w Miejskim Centrum Kultury. Grupa Thrudy, a także inni muzycy z naszego miasta będą grać na żywo podczas projekcji niemych filmów. Muzycznie będą interpretować to, co zobaczymy na dużym ekranie podczas kilku filmów – m.in. ,,Fantasmagorii”, ,,A trip to the moon”, ,,The Electric Hotel” czy ,,The Lunatics”. Tego dnia sceną Gigantów Mocy zawładnie gwiazda festiwalu, czyli Krzysztof Zalewski. Tego artysty chyba nikomu nie trzeba przedstawiać. Dość wspomnieć, że jest uważany za jednego z najlepszych wokalistów w Polsce. Dwukrotnie znalazł się w składzie Męskiego Grania Orkiestry. Warto dodać, że wstęp na jego koncert jest bezpłatny. Wkrótce informacje o darmowych wejściówkach będzie można znaleźć na oficjalnym profilu Festiwalu Sztuki Jabłka na Facebooku.

  

7 października w Gościńcu zagra znany z brytyjskiej sceny Tom James. Jego gitarowym brzmieniom będzie towarzyszyć perkusja, za którą usiądzie Robin Gehlhart. Na bełchatowian czeka też potężna dawka jazzu w wykonaniu studentów gdańskiej akademii muzycznej. Na scenie Klubu Ekstraklasa będzie muzykowało trio w składzie: Kacper Sokolik - perkusista, Dominik Kisiel - pianista oraz Piotr Szajrych – kontrabasista i basista. Wiele muzycznych wrażeń z pewnością przyniesie też występ grupy Dzikie Jabłka. Grane przez nich utwory to mieszanka polskiej muzyki etnicznej z rytmem afrykańskich bębnów.

 

Amatorzy słowa  pisanego z pewnością wybiorą się do miejskiej biblioteki, gdzie 7 października na „Jabłeczniku literackim” spotkają się bełchatowscy pisarze. Do tego dzień później zaplanowane są dwa spotkania słowno-muzyczne. Gwiazdą pierwszego – w miejskiej bibliotece będzie łódzki zespół H’ernest, który

pytany o rodzaj swojej twórczości odpowiada: „muzyka poezji i poezja muzyki”.

Później w Muzeum Regionalnym  ze swoim autorskim programem wystąpi Biuro Tłumaczeń, czyli Piotr Kulpa i Katarzyna Chmiel.

 

Festiwal Sztuki Jabłka to także wystawy. Jedną z nich będzie ekspozycja przygotowana przez Bełchatowskie Towarzystwo Fotograficzne. Bohaterem zdjęć jest oczywiście jabłko. Swoje prace przysłało kilkadziesiąt osób – w tym mieszkańcy Czech, Belgii, Niemiec, Litwy oraz Słowacji, Ukrainy i Rumunii. Nie zabraknie też kadrów uchwyconych przez bełchatowian.

 

Do festiwalu przyłączyła się także Przedsiębiorstwo Energetyki Cieplnej, które wraz z Klubem Seniora, działającym przy MCK, przygotowuje happening „Oplatamy Bełchatów ciepłem”. W niedzielę, 8 października, w okolicy parku przy Placu Narutowicza powstanie instalacja z pogranicza street artu.

Kolorowy, włóczkowy „sweter” zyska ławka pod wiatą przystanku autobusowego przy ul. Kościuszki. Również pobliski regał z książkami mieć będzie nowy, „ocieplony” wizerunek.

 

Pomysłodawcy mają nadzieję, że nie będą to jedyne instalacje tego rodzaju w mieście, a pomysł „yarn bombingu”, co w wolnym tłumaczeniu oznacza „bombardowanie włóczką”, zostanie zaszczepiony także w innych miejscach. - Można by pomyśleć, że artystyczna współpraca dostawcy ciepła systemowego z seniorami jest niemożliwa. Nic bardziej mylnego. Udało nam się nawiązać nić porozumienia i stworzyć ciekawy projekt, który już wkrótce ożywi przestrzeń miejską i będzie stanowić miejsce spotkań i wymiany „ciepła” rozumianego jako nawiązywanie przyjaznych i życzliwych relacji – tłumaczy ideę projektu Grzegorz Zegarek, prezes PEC Bełchatów.

 

Honorowy patronat nad wydarzeniem objęła m.in. Akademia Sztuk Pięknych im. E. Gepperta we Wrocławiu, wojewoda łódzki i marszałek województwa łódzkiego. 

 

Festiwal Sztuki Jabłka. Co, gdzie, kiedy?

 

Piątek 6,7,8,9 X 2017r.

16.00 Rozpoczęcie festiwalu. Otwarcie instalacji multimedialnejEDEN (Urząd Miasta)

16.45 Otwarcie wystawy Bełchatowskiego Towarzystwa Fotograficznego (Giganty Mocy)

17.00 Otwarcie wystawy „PRINTCARD special autumn edition: apple” (Gościniec)

18.00 Spotkanie autorskie z Kombi (Biblioteka)

18.00 Kino nieme „Fantasmagorie Bełchatów – Księżyc” (MCK)

19.30 „codaDADAnoc” – działania i performance, wystawa (Galeria Arterier)

20.00 Gwiazda Festiwalu Krzysztof Zalewski (Giganty Mocy)

 

Sobota 6, 7,8,9 X 2017r.

15.00 „codaDADAnoc” – działania i performance (Pl. Narutowicza)

16.00 Pokaz prac studentów z Zakładu Plastyki Intermedialnej UMK w Toruniu i Wydziału Animacji UA w Poznaniu (MCK)

17.00 Otwarcie wystawy prac Pracowni Obraski (Muzeum)

18.00 Bełchatowski jabłecznik literacki (Biblioteka)

18.00 Finał projektu „Poznaj, dotknij, uśmiechnij się” (Pl. Narutowicza)

19.00 „codaDADAnoc” – działania i performance (Pl. Narutowicza)

19.00 Koncert Ye!denaście (Gościniec)

19.30 Koncert Tom James (Gościniec)

20.00 „codaDADAnoc” – działania i performance (Pl. Narutowicza)

20.00 Koncert jazzowy Skolik, Kisiel, Szajrych TRIO (Ekstraklasa)

21.00 Jabłuszko pełne snów - dancing w klimacie hipstersko-nowoczesnym (Kubuś)

 

Niedziela 6,7, 8,9 X 2017 r.

16.00 Otwarcie wystawy „Ja… i moje miasto” Beaty Bartosiak i uczniów (Giganty Mocy)

16.30 Koncert zespołu H’ernest (Biblioteka)

16.30 Happening „Oplatamy Bełchatów ciepłem” - yarn bombing (Pl. Narutowicza)

17.00 Otwarcie wystawy „Bełchatów akwarelą” Mariusza Gosławskiego (Degustacja - Cukiernia Zakrzewskich)

18.00 Koncert zespołu Biuro Tłumaczeń (Muzeum)

19.00 Koncert zespołu Dzikie jabłka(Giganty Mocy)

 

Poniedziałek 6,7,8, X 2017r.

19.00 Prezentacja muralu i pokaz animacyjny 3D (Pl. Narutowicza)

 

 

 

 

 

Aktualności

 

 


Miasto Bełchatów

ul. Kościuszki 1, 97-400 Bełchatów; tel: +48 447335116, +48 447335115; email: um@belchatow.pl
www.belchatow.pl
Wydawca: Urząd Miasta Bełchatowa, ul. Kościuszki 1, 97-400 Bełchatów
Redaktor naczelny: Aleksandra Jasiczak, e-mail:a.jasiczak@um.belchatow.pl
Zespół redakcyjny: Aleksandra Duda - Andrzejewska, Anna Przydryga, Piotr Kurzydlak, Tomasz Kałużyński
 

Wszystkie prawa zastrzeżone - belchatow.pl 2018