joombig banner rotation images

Menu

Prezydent Bełchatowa, Mariola Czechowska zaprasza na Narodowe Czytanie. Już w najbliższą niedzielę, 27 sierpnia, w parku Olszewskich odbędzie się próba czytana "Wesela" Stanisława Wyspiańskiego.

 

 

2 września w całym kraju odbędzie się 6 już edycja akcji "Narodowe Czytanie". W tym roku lekturą czytaną publicznie będzie "Wesele" Stanisława Wyspiańskiego. Narodowe czytanie to akcja organizowana przez Kancelarię Prezydenta RP. Co roku o godzinie 12:00 para prezydencka inauguruje wspólne czytanie w Łazienkach i to czytanie rozlewa się na cały kraj - czytają wszyscy, we wsiach, miasteczkach, szkołach czy świetlicach.


Dramat Wyspiańskiego podczas internetowego głosowania wygrał z trzema innymi propozycjami: "Przedwiośniem" Stefana Żeromskiego, "Pamiątkami Soplicy" Henryka Rzewuskiego i "Beniowskim" Juliusza Słowackiego. W swoim liście z okazji Narodowego Czytania prezydent RP, Andrzeja Dudy, zachęca wszystkich Polaków do lektury "Wesela". - Dziś, w przededniu setnej rocznicy odzyskania przez Polskę niepodległości, warto na nowo przeczytać Wesele. Raz jeszcze będziemy mogli przekonać się o tym, że nasza wielka literatura stanowi integralną część narodowej kultury.


"Wesele. Dramat w trzech aktach" to zdecydowanie najbardziej znany utwór Stanisława Wyspiańskiego. Dramat powstał na kanwie autentycznego wydarzenia – wesela poety i dramaturga Lucjana Rydla z Jadwigą Mikołajczykówną, chłopką z podkrakowskich Bronowic.


W Bełchatowie w najbliższą niedzielę odbędzie się próba czytana, czyli  pierwsza próba przedstawienia, podczas której aktorzy czytają swoje role. Aktorami pokieruje gość specjalny - Dariusz Kordek. Niedzielna próba zakończy jednocześnie tegoroczne Letnie Koncerty ze Stypendystami. Wszystko zacznie się o godzinie 18.00 w Parku przy Dworku Olszewskich.

AP

Aktualności

 

 


Miasto Bełchatów

ul. Kościuszki 1, 97-400 Bełchatów; tel: +48 447335116, +48 447335115; email: um@belchatow.pl
www.belchatow.pl
Wydawca: Urząd Miasta Bełchatowa, ul. Kościuszki 1, 97-400 Bełchatów
Redaktor naczelny: Aleksandra Jasiczak, e-mail:a.jasiczak@um.belchatow.pl
Zespół redakcyjny: Aleksandra Duda - Andrzejewska, Anna Przydryga, Piotr Kurzydlak, Tomasz Kałużyński
 

Wszystkie prawa zastrzeżone - belchatow.pl 2018