joombig banner rotation images

Menu

Miłosne dzieje Nelly i Stefana Hellwigów połączone z wątkami historycznymi oraz ciekawostkami o Bełchatowie stały się kanwą powieści „Na zawsze razem”. Autorka książki Krystyna Wieczorek – pisarka, poetka i twórczyni ludowa podkreśla, że opisała w niej historię Hellwigów, jaką usłyszała w swoim dzieciństwie od świadków ich losów.

 

Czytaj: Historia Stefana i Nelly Hellwigów

 

Wieczorek pytana skąd pomysł na napisanie właśnie takiej powieści odpowiada: - Rok temu, po ponad czterdziestu latach ponownie odwiedziłam Bełchatów. Między innymi byłam w Muzeum Regionalnym oraz przy grobie Nelly i Stefana. Wówczas przypomniałam sobie, jaką piękną i zarówno tragiczną historię ich miłości poznałam, jako bodajże ośmiolatka. O ich losach opowiadała mi poetka Zofia Cieszkowska. Mieszkała ona w Dobiecinie i przyjaźniła się z matką Stefana. Po wizycie w Bełchatowie pomyślałam, że warto by było napisać o nich powieść. Wśród wydawnictw nie ma bowiem pozycji beletrystycznej czy romansu na ich temat.

 

„Na zawsze razem” to już kolejna powieść Wieczorek. Prace nad książką trwały kilka miesięcy. Ponad dwustustronicowy maszynopis opowiada nie tylko o losach Hellwigów, ale także wspomniane są wątki historyczne, obyczaje jakie panowały w tamtym okresie, są także opisy Dworku Olszewskich i Bełchatowa. Jest też własna interpretacja Krystyny Wieczorek opowieści o bełchatowskim herbie czyli „Dlaczego Adam i Ewa?”. W książce będzie też dużo zdjęć – niektóre autorstwa bełchatowianina Mariana Wójcika. – Teraz powieść czeka na opracowanie. Chciałbym wydać ją jak najszybciej. Zobaczymy jednak, jak sprawy się potoczą – mówi Krystyna Wieczorek.

 

Pisarka, która na co dzień mieszka w Lubiaszowie, od lat pisze o swojej małej ojczyźnie – ziemi piotrkowskiej. Na jej stronie internetowej można przeczytać:  „Jest urodzoną gawędziarką, z zainteresowaniem słucha się jej opowieści o historii, obyczajach, codziennym życiu na wsi. Autorka ma wielką łatwość przelewania swoich myśli na papier. (…) bywa nazywana „Reymontem w spódnicy” czy „naszą Orzeszkową”

.

Krystyna Wieczorek jest autorką wielu wierszy i opowiadań. Napisała również sagę „Młyn na Stawkach”, w której opisała losy rodziny Paszewskich. Kolejne tomy są w przygotowaniu. Pisarka planuje, aby opowieść zakończyć zdarzeniami z czasów współczesnych. – Chciałbym także napisać opowieść o Dobiecinie – mój rodzinny dom bardzo często odwiedzała jego mieszkanka, wspomniana wcześniej poetka Zofia Cieszkowska. Posiadam więc wiele materiałów na temat Dobiecina. W pamięci mam także szereg historii z nim związanych. Planuje także napisać o Zelowie, z którym jestem związana rodzinnie.

 

Książki Krystyny Wieczorek to skarbnice wiedzy o świecie,  panujących obyczajach i rytuałach, które odchodzą już w zapomnienie. Można się z nich także dowiedzieć wiele ciekawostek na temat regionu piotrkowskiego. Pisarka jest laureatka wielu nagród i wyróżnień. Najważniejsze z nich to m.in. brązowy medal „Zasłużony Kulturze Gloria Artis” przyznany w 2013 roku przez ministra kultury i dziedzictwa narodowego oraz odznaka honorowa „Zasłużony dla Kultury Polskiej”.

 

Więcej o Krystynie Wieczorek można przeczytać na jej stronie internetowej: www.krystynawieczorek.strefa.pl, gdzie przedstawione są także jej wszystkie publikacje.

 

AD-A

Fot. Marian Wójcik/archwium prywtane Krystyny Wieczorek

Aktualności

 

 


Miasto Bełchatów

ul. Kościuszki 1, 97-400 Bełchatów; tel: +48 447335116, +48 447335115; email: um@belchatow.pl
www.belchatow.pl
Wydawca: Urząd Miasta Bełchatowa, ul. Kościuszki 1, 97-400 Bełchatów
Redaktor naczelny: Aleksandra Jasiczak, e-mail:a.jasiczak@um.belchatow.pl
Zespół redakcyjny: Aleksandra Duda - Andrzejewska, Anna Przydryga, Piotr Kurzydlak, Tomasz Kałużyński
 

Wszystkie prawa zastrzeżone - belchatow.pl 2018