joombig banner rotation images

Menu

Już jesienią spotkają się w Bełchatowie artyści i twórcy różnych dziedzin sztuki, znani w bełchatowskim środowisku i rozpoznawani w całym kraju. Festiwal Sztuki Jabłka to zupełnie nowa propozycja kulturalna miasta. Przez cztery dni w różnych częściach i przestrzeniach Bełchatowa odbywać się będą wystawy, koncerty, happeningi i performance. Honorowy patronat nad wydarzeniem objęła m.in. Akademia Sztuk Pięknych im. E. Gepperta we Wrocławiu.

 

Różnorodność, oryginalność,  nowoczesność – to myśl przewodnia festiwalu, który po raz pierwszy w październiku zagości w Bełchatowie. Magistrat do współpracy zaprosił lokalne zespoły, grupy, stowarzyszenia, które budują kulturalne życie miasta, a nie zawsze są szeroko znane. To właśnie lokalność ma być głównym motywem artystycznych działań.

 

- Ideą festiwalu jest przede wszystkim docenienie i wypromowanie lokalnej działalności artystycznej - mówi Mariola Czechowska, prezydent Bełchatowa. - Cieszy mnie bardzo, że w to wydarzenie zaangażowało się wielu bełchatowian z wyjątkowymi talentami i pasjami. Połączenie ich zdolności, kreatywności i kunsztu, a także różnorodność zaplanowanych działań to niewątpliwie atuty tego wydarzenia.

 

 

W październiku pojawią się w Bełchatowie także artyści z Polski. Przyjadą m.in. plastycy, performerzy z Wrocławia, Bydgoszczy, Torunia i Poznania. Ważną częścią festiwalu będą koncerty. Nie zabraknie gwiazdy dużego formatu, choć kto wystąpi, pozostaje na razie tajemnicą. Artyści gościć będą w muzeum, bibliotece, Miejskim Centrum Kultury, w bełchatowskich klubach i pubach. Sztuka wyjdzie na ulice, bo wiele działań – happeningów, performance - zaplanowano w otwartej przestrzeni miejskiej. W Bełchatowie zagości też street art. Jednym z wydarzeń będzie malowanie muralu w centrum miasta.

 

Międzynarodowy wymiar nada Festiwalowi Sztuki Jabłka projekt „Printcard autumn edition: apple”, realizowany kuratelą dr. Mariusza Gorzelaka przy współpracy z Pracownią Druku Wklęsłego i Wypukłego z wrocławskiej ASP, polegający na wymianie oryginalnych grafik-pocztówek wykonanych przez artystów z całego świata.

 

POLUB FESTIWAL / SZTUKI / JABŁKA NA FACEBOOKU

 

- Chcielibyśmy, aby festiwalowe wydarzenia pozwoliły nawiązać dialog i zaprezentować własne interpretacje pojęcia ,,lokalność”, a także zredefiniować „jabłko”, jeden z symboli miasta  – mówi Katarzyna Źródelna, dyrektor Wydziału Promocji, Kultury i Sportu w bełchatowskim Urzędzie Miasta. – Naszym celem jest zaproszenie do tego artystycznego dialogu jak najszerszej liczby artystów i odbiorców. Festiwal jest nierozerwalnie związany z Bełchatowem, ale otwarty jednocześnie na spojrzenie artystów różnych dyscyplin i z różnych stron świata.

 

Festiwal Sztuki Jabłka ma być wydarzeniem cyklicznym, a jednym z jego celów jest promocja Bełchatowa poprzez sztukę. – Chcemy, aby Bełchatów i festiwal stały się rozpoznawalne w całej Polsce – mówi Katarzyna Źródelna.

 
 
 

Aktualności

 

 


Miasto Bełchatów

ul. Kościuszki 1, 97-400 Bełchatów; tel: +48 447335116, +48 447335115; email: um@belchatow.pl
www.belchatow.pl
Wydawca: Urząd Miasta Bełchatowa, ul. Kościuszki 1, 97-400 Bełchatów
Redaktor naczelny: Aleksandra Jasiczak, e-mail:a.jasiczak@um.belchatow.pl
Zespół redakcyjny: Aleksandra Duda - Andrzejewska, Anna Przydryga, Piotr Kurzydlak, Tomasz Kałużyński
 

Wszystkie prawa zastrzeżone - belchatow.pl 2018