joombig banner rotation images

Menu

Takiego koncertu w naszym mieście jeszcze nie było! 8 lipca w Gigantach Mocy wystąpi chór z węgierskiego miasta Cegléd. Dziewczęta zaśpiewają utwory nowoczesne, jak i z poprzednich epok. Co równie ważne wstęp na koncert jest bezpłatny. Początek o godz. 17:00.

 

Żeński chór z gimnazjum im. Kossuth Lajos z Cegléd to muzyczna wizytówka Węgier. Koncertuje nie tylko na Węgrzech, ale także w wielu innych europejskich miastach. Jego historia sięga zaś pięćdziesięciu lat. W tym czasie chór został laureatem wielu międzynarodowych konkursów m. in. w Walii, Kanadzie, Hiszpanii, Anglii, Szwajcarii, Holandii i we Włoszech. Łącznie zdobył 54 nagrody. Jego największym osiągnięciem jest zajęcie I miejsca na olimpiadzie chórów w Linz.

Dyrygentką chóru jest Judit Lédeci -  wiolonczelistka i nauczycielka muzyki, która otrzymała wiele nagród oraz wyróżnień. Niedawno zdobyła największą muzyczną gratyfikację, jaką można uzyskać na Węgrzech – nagrodę Liszt Ferenca.

 

Warto dodać, że koncert połączony jest z akcją charytatywną na rzecz 14-letniej Amelki. Dziewczynka, pomimo swojej choroby - mózgowego porażenia spastycznego i wodogłowia, ma w sobie dużo energii i chęci do rozwijania pasji. Ta radosna dziewczyna każdego dnia wymaga rehabilitacji, w której ważna role ma odgrywać pionizator. Aby jej pomóc nie potrzeba zbyt wiele – wystarczy przynieść ze sobą plastikowe zakrętki. Będą one zbierane podczas koncertu. Odpowiednia ilość zebranych zakrętek umożliwi Amelii zakup potrzebnego sprzętu.