joombig banner rotation images

Menu

Już po raz drugi Muzeum Regionalne zorganizowało konkurs Bełchatowskie Cuda-Wianki. Osiemnastu uczniów bełchatowskich szkół podstawowych przygotowało wianki świętojańskie z polnych kwiatów, kłosów zbóż i traw.

 

W konkursie brali udział udzniowie z dwóch kategorii wiekowych: klasy 1-3 i klasy 4-6. Najpiękniejsze wianki zrobili Filip Tłoczek (kl. 1-3) i Roksana Kliszewska (kl. 1-4). Celem konkursu było przede wszystkim kultywowanie i promowanie tradycji ludowych i polskiego folkloru.

 

- Każdego dnia folklor powoli zanika, szczególnie w tej barwnej obrzędowości ludowej - mówi koordynator konkursu Magdalena Marciniak - Darda. I dodaje - Tradycja świadcy o narodzie, o naszej polskości. Cuda-Wianki pozwalają przypomnieć dzieciom o Nocy Świętojańskiej zwanej też Sobótką lub Nocą Kupały.

 

To pradawne słowiańskie święto związane z letnim przesileniem Słońca, obchodzone w czasie najkrótszej nocy w roku, czyli 21-22 czerwca. Podczas Sobótki czczono wodę i ogień – dwie przeciwstawne siły rządzące przyrodą. Była to także noc, gdy te przeciwieństwa łączyły się ze sobą.

 

Te elementy obecne były też podczas rozstrzygnięcia Bełchatowskich Cudów - Wianków. Były zabawy słowiańskie przygotowane przez Stowarzyszenie „Plemię Pilsian”oraz pokaz tańca z ogniem w wykonaniu członków Teatru Na Co Dzień z Pabianic. Na wszystkich uczestników czekały drobne upominki i dyplomy oraz dobra zabawa i pyszne muzealne drożdżowe wianuszki z czarnuszką i sezamem i inne słodkie przekąski. Kolejne puszczanie wianków na Rakówce już za rok.

AP

Aktualności

 

 


Miasto Bełchatów

ul. Kościuszki 1, 97-400 Bełchatów; tel: +48 447335116, +48 447335115; email: um@belchatow.pl
www.belchatow.pl
Wydawca: Urząd Miasta Bełchatowa, ul. Kościuszki 1, 97-400 Bełchatów
Redaktor naczelny: Aleksandra Jasiczak, e-mail:a.jasiczak@um.belchatow.pl
Zespół redakcyjny: Aleksandra Duda - Andrzejewska, Anna Przydryga, Piotr Kurzydlak, Tomasz Kałużyński
 

Wszystkie prawa zastrzeżone - belchatow.pl 2018