joombig banner rotation images

Menu

Bełchatowscy numizmatycy obchodzą jubileusz istnienia swojego oddziału. Były okolicznościowe wykłady, wręczenie pamiątkowych medali i otwarcie wystawy.

 

Dokładnie 25 lat temu powstał bełchatowski oddział im. Augusta III Sasa Polskiego Towarzystwa Numizmatycznego. Srebrny jubileusz stał się okazją do uroczystego spotkania. Odbyło się ono 21 maja w miejscowym Muzeum Regionalnym, z którym PTN współpracuje od wielu. Zaczęło się od wspomnień – o historii powstania, początkach i działalności na przestrzeni minionych lat bełchatowskiego oddziału PTN opowiedział były prezes koła Wiktor Cybulski. O bełchatowskich numizmatykach mówił również wiceprezydent Łukasz Politański, który wygłosił też referat „280 lat nadania Praw Miejskich dla miasta Bełchatowa”. Na tym nie koniec. Najbardziej zasłużeni odebrali pamiątkowe medale i odznaczenia w dowód uznania za wybitne zasługi

położone w rozwój stowarzyszenia. Trafiły również do nich publikacje „25 lat Oddziału PTN w Bełchatowie”, „Nadruki okolicznościowe na banknotach wycofanych z obiegu 1992-2017” oraz „Projektanci polskich monet 1923-1990”.  Obchody jubileuszu zakończyło otwarcie specjalnie przygotowanej wystawy „25 lat ruchu numizmatycznego w Bełchatowie”. Na ekspozycji prezentowane są bogate zbiory, którymi dysponują bełchatowscy numizmatycy.

 

Członkowie PTN w Bełchatowie odebrali wiele życzeń. Wśród nich był list gratulacyjny od prezydent Marioli Czechowskiej, która jubileusz objęła honorowym patronatem - Z okazji jubileuszu 25-lecia składam serdeczne gratulacje oraz życzenia wszelkiej pomyślności dla członków i sympatyków Polskiego Towarzystwa Numizmatycznego Oddziału im. Augusta III Sasa w Bełchatowie. Pragnę podziękować za dotychczasowe zaangażowanie w działalność na rzecz miasta i jego mieszkańców. Wszystkim miłośnikom ruchu numizmatycznego w Bełchatowie pomyślności w realizacji celów i zamierzeń. Niech wspólne działania będą źródłem radości, satysfakcji i wielu sukcesów.

 

 

Warto dodać, że 26 maja Bełchatów będzie gościł numizmatyków z różnych zakątków Polski. W naszym mieście odbędzie się bowiem Walny Zjazd Delegatów Polskiego Towarzystwa Numizmatycznego. Jest to wydarzenie cykliczne, odbywające się co dwa lata. Uczestniczą w nim członkowie zrzeszeni w 50 oddziałach i 19 kołach PTN. Tym razem organizacja zjazdu przypadła, z racji jubileuszu 25-lecia istnienia, właśnie bełchatowskiemu oddziałowi PTN. Patronat honorowy nad tym wydarzeniem objęła prezydent Bełchatowa.

 

 

 

AD-A

fot. Muzeum Regionalne w Bełchatowie

 

 


Miasto Bełchatów

ul. Kościuszki 1, 97-400 Bełchatów; tel: +48 447335116, +48 447335115; email: um@belchatow.pl
www.belchatow.pl
Wydawca: Urząd Miasta Bełchatowa, ul. Kościuszki 1, 97-400 Bełchatów
Redaktor naczelny: Aleksandra Jasiczak, e-mail:a.jasiczak@um.belchatow.pl
Zespół redakcyjny: Aleksandra Duda - Andrzejewska, Anna Przydryga, Piotr Kurzydlak, Tomasz Kałużyński
 

Wszystkie prawa zastrzeżone - belchatow.pl 2018