Increase text size Decrease text size
Menu

Rotmistrzowi Witoldowi Pileckiemu poświęcona jest wystawa, którą od 17 maja można oglądać w bełchatowskim muzeum. Wkrótce w Dworku będą gościć numizmatycy.

 

Do połowy czerwca w Muzeum Regionalnym będzie gościć ekspozycja „Rotmistrz Witold Pilecki - Polak, mąż, ojciec, bohater". Wystawa dotarła do Bełchatowa z Muzeum Kresów i Ziemi Ostrowskiej, autoryzowana jest zaś przez Zofię Pilecką, córkę Witolda Pileckiego.Składa się na nią 17 plansz bogato ilustrowanych zdjęciami. Przedstawiają one Pileckiego nie tylko w roli żołnierza, ale także od strony rodzinnej. Na fotografiach zobaczymy więc najważniejsze wydarzenia z życia rotmistrza. Jest też drzewo genologiczne uzupełnione po dzień dzisiejszy – zarówno Pileckich, jak i rodziny jego żony Ludwiki. Można też zobaczyć majątek, jakim kiedyś zarządzał Witold Pilecki.

 

 

Wkrótce muzeum będzie również gościć numizmatyków z różnych zakątków Polski. 26 maja właśnie w Dworku Olszewskich odbędzie się bowiem Walny Zjazd Delegatów Polskiego Towarzystwa Numizmatycznego. Jest to wydarzenie cykliczne, odbywające się co dwa lata. Uczestniczą w nim członkowie zrzeszeni w 50 oddziałach i 19 kołach PTN. Tym razem organizacja zjazdu przypadała bełchatowskiemu oddziałowi PTN, który obchodzi jubileusz 25-lecia swojego istnienia. Patronat honorowy nad tym wydarzeniem objęła prezydent Mariola Czechowska.

 

Z tej okazji od 21 maja br. w Muzeum Regionalnym w Bełchatowie będzie można oglądać wystawę „25 lat ruchu numizmatycznego w Bełchatowie”. Ekspozycja będzie przedstawiać pamiątki dotyczące działalności Polskiego Towarzystwa Numizmatycznego im. Augusta II Sasa w Bełchatowie.  Członkowie bełchatowskiego oddziału zapraszają także na uroczystości związane z ich jubileuszem, rozpoczną się one o godz. 10:00. Pełny program dostępny jest TUTAJ.

 

AD-A

 


Miasto Bełchatów
ul. Kościuszki 1, 97-400 Bełchatów; tel: +48 447335116, +48 447335115; email: um@belchatow.pl
www.belchatow.pl
Wydawca: Urząd Miasta Bełchatowa, ul. Kościuszki 1, 97-400 Bełchatów
Redaktor naczelny: Aleksandra Jasiczak, e-mail:a.jasiczak@um.belchatow.pl
Zespół redakcyjny: Aleksandra Duda - Andrzejewska, Tomasz Kałużyński

Wszystkie prawa zastrzeżone - belchatow.pl 2017