joombig banner rotation images

Menu

Pokazy starożytnych rzemiosł, jarmark archeologiczny, degustacja kuchni naszych przodków oraz zwiedzanie wystawy – niezwykle ciekawie zapowiada się Noc Muzeów w Dworku Olszewskich.

 

„Barbarzyńcy. Kultura plemion barbarzyńskich Polski Środkowej w okresie wpływów rzymskich” -  tak zatytułowana jest wystawa, którą od 12 maja można zwiedzać w bełchatowskim Muzeum Regionalnym. Ekspozycja nie tylko przedstawia życie ludzi zamieszkujących tereny Kotliny Szczercowskiej i Wyżyny Wieluńskiej, ale także stara się odpowiedzieć na pytanie czy rzeczywiście byli oni tacy „dzicy” i „niecywilizowani”. Próbuje również pokazać co było magnesem przyciągającym osadników z kultury przeworskiej na teren regionu bełchatowskiego, a co spowodowało ich migrację.

 

Wszystko to udało się zrekonstruować dzięki badaniom archeologicznym, które przez wiele lat były prowadzone w tym regionie. To właśnie podczas jednych z nich archeolodzy odkryli liczne osady z II w. n.e. w związku z eksploatacją złóż kopalnianych pół Szczerców i Bełchatów. Największe ośrodki zlokalizowane były w Chabielicach, Czyżowie i Grabku. Ekspozycja będzie dostępna w Dworku Olszewskich do 5 lipca.

 

Bełchatowianie będą mieć okazję, aby jeszcze więcej dowiedzieć się o archeologii i starożytnych plemionach. Wspomniana wystawa to jedna z atrakcji tegorocznej odsłony bełchatowskiej Nocy Muzeów. 20 maja w Dworku Olszewskich szykuje się wiele ciekawych wydarzeń. Wśród nich wykłady i pokazy starożytnych rzemiosł. Do tego zwiedzanie wystawy z przewodnikiem i jarmark archeologiczny. Zaś na koniec na degustacja kuchni naszych przodków. Na wszystkie wydarzanie w ramach „Barbarzyńskiej Nocy Muzeów” jest wolny. Dodatkowe szczegóły na plakacie poniżej.

 

 

AD-A

For. Muzeum Regionalne w Bełchatowie

 


Miasto Bełchatów

ul. Kościuszki 1, 97-400 Bełchatów; tel: +48 447335116, +48 447335115; email: um@belchatow.pl
www.belchatow.pl
Wydawca: Urząd Miasta Bełchatowa, ul. Kościuszki 1, 97-400 Bełchatów
Redaktor naczelny: Aleksandra Jasiczak, e-mail:a.jasiczak@um.belchatow.pl
Zespół redakcyjny: Aleksandra Duda - Andrzejewska, Anna Przydryga, Piotr Kurzydlak, Tomasz Kałużyński
 

Wszystkie prawa zastrzeżone - belchatow.pl 2018