joombig banner rotation images

Menu

Ponad 60 fotografii dawnego Lwowa oglądać można w bełchatowskim Muzeum Regionalnym. Wystawa jest zapowiedzią współpracy, jaką zainteresowane są Lwów i Bełchatów.

 

Wystawa ,,Fotografie starego Lwowa z kolekcji Adama Dobosza" pokazuje stolicę Galicji przełomu XIX i XX wieku. Czarno-białe, nostalgiczne zdjęcia pozwalają bliżej przyjrzeć się miastu, które było kolebką historii i kultury Polski oraz Ukrainy. Ekspozycja została oficjalnie otwarta 7 kwietnia, z udziałem Marioli Czechowskiej, prezydenta Bełchatowa. Prezentowane fotografie to przeważnie odbitki ze szklanych klisz, ich autorzy nie zawsze są znani. Zbiór należy do Adama Dobosza, z którym w Bełchatowie będzie się można spotkać jeszcze raz na prelekcji opowiadającej o starym Lwowie. Wykład odbędzie się 27 kwietnia (czwartek) o godzinie 12, wstęp wolny.

 

Wystawa jest jednocześnie zapowiedzią współpracy, jaką chciałyby podjąć oba samorządy – Bełchatowa i Lwowa. Chodzi o działania na polu kulturalnym, ale także gospodarczym. Jak mówi Ireneusz Owczarek, wiceprezydent Bełchatowa, Lwów jest zainteresowany taką współpracą.

 

Częstochowianin Adam Dobosz który od lat współpracuje z Ukrainą w dziedzinie kultury, jest m.in. inicjatorem wystaw polskich artystów we Lwowie i Odessie, wystawy zbiorów lwowskich twórczości Jacka Malczewskiego oraz pomysłodawcą i organizatorem Wielkiej Wystawy Malarstwa Rosyjskiego z Muzeum w Odessie. ,,Fotografie starego Lwowa" w Bełchatowie można oglądać do 3 maja.